Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

2022-05-20 14:58:57

19 maja 2022 roku w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu odbył się 2. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko". Swoje spektakle zaprezentowały trzy grupy młodych artystów, a na koniec wszyscy cieszyli się nie tylko z udanych występów i nowych znajomości, ale także z werdyktu jury. 

Skibowisko 2022 Przy ul. Niemcewicza 2 we Wrocławiu spotkały się trzy grupy teatralne, prezentujące swoje przedstawienia w dwóch kategoriach.

Kategoria: małe formy teatralne (do 20 minut): Grupa Teatralna „Można Już Łowić” (Bytom).

Kategoria: pełnowymiarowe spektakle teatralne (do 60 minut): Grupa Teatralna „Dzikie Koty” (Kłodzko) oraz Grupa Teatralna „Face to Face” (Zduńska Wola).

Na początku zobaczyliśmy najkrótszy ze spektakli, pt. „Konfrontacja”. Największą jego zaletą była wysokiej jakości synchronizacja aktorów w licznych scenach jej wymagających, a na pochwały zasługuje też wartościowy przekaz. Grupa ta powinna jednak w przyszłości więcej pracować nad pogłębieniem metaforyki przekazu, który był bardzo dosłowny, zwłaszcza biorąc pod uwagę interpretację kilku piosenek, jakie można było usłyszeć w czasie przedstawienia.

Po przerwie na publiczność czekali już aktorzy ze Zduńskiej Woli, a ich „Poczekalnia” była zdecydowanie najlepszym występem tego dnia. Nie dość, że już w tak młodym wieku potrafili oni przekazać wiarygodne i szczere emocje, to jeszcze sama sztuka broniła się dobrym tempem, umiejętnym budowaniem dramaturgii i sporą dozą wysokiej jakości humoru.

Na sam koniec zobaczyliśmy spektakl „Nie-boska komedia”, w którym największą atrakcją była muzyka na żywo oraz bardzo ładnie wykonane kostiumy i rekwizyty. Słabiej wypada natomiast sam przekaz, bo „Dzikie koty” mają jeszcze spore problemy z wyraźnym podawaniem tekstu, a im głośniej krzyczą, tym słabiej je słychać. Pochwały należą się jednak za wyraźne oddanie i energię, jaką aktorzy wkładali w swoje występy. Kwestie interpretacyjne prawdopodobnie ulegną znacznej poprawie, gdy dane im będzie wystąpić z tekstem, który jest im bliższy, tak jak zrobili to ich rówieśnicy wcześniej.

Po długich naradach jury postanowiło nie dzielić młodych artystów na lepszych i gorszych, przyznając wszystkim pierwsze miejsca. Widać było, że tego dnia współzawodnictwo i miejsca na podium schodzą na dalszy plan, a liczy się zebranie cennego doświadczenia, zabawa i poznanie placówki, która chętnie przyjmie pod swój dach utalentowanych słuchaczy.

obrady jury

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe Policealnego Studium Animatorów Kultury "SKiBA"


Słowa kluczowe: Studium Skiba Wrocław, Teatr młodzieżowe, spektakle, 2022, laureaci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Skibowisko 2022
Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

Wydarzenie odbyło się w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.

WieczÃłr Polsko-Ukraiński
Za nami Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej [Relacja] Wrocław

Zobacz, jak jednoczy wspólny śpiew w szczytnym celu.

Gala Sylwestrowo-Noworoczna w Operze Wrocławskiej [Relacja] Wrocław

Zobacz, jak powitano 2022 rok w Operze Wrocławskiej.

Polecamy
Beata Śliwińska
Beata Śliwińska o aktorstwie w dobie koronawirusa [WYWIAD]

Aktorka opowiedziała nam o życiu w czasie kwarantanny, treningach domowych i powrocie do normalności.

Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Polecamy
Ostatnio dodane
Skibowisko 2022
Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

Wydarzenie odbyło się w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.

WieczÃłr Polsko-Ukraiński
Za nami Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej [Relacja] Wrocław

Zobacz, jak jednoczy wspólny śpiew w szczytnym celu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?