Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Mam poczucie tymczasowości i powierzchowności [WYWIAD]

2014-01-28 11:05:51

Boimy się asymetrii, dysharmonii, zniekształcenia, niewygody w ciele, nie akceptujemy siebie i swojego ciała. Musimy być idealni, żeby żyć idealnie, pracować idealnie, mijać życie idealnie – mówi w rozmowie z dlaStudenta.pl Anna Piotrowska, która we Wrocławskim Teatrze Pantomimy wyreżyseruje spektakl „Historia brzydoty” inspirowany słynną książką Umberto Eco. Premiera 7 lutego na Scenie na Świebodzkim.

Z całego spektrum „brzydoty” zaprezentowanej w książce Umberto Eco, Pani zdecydowała się poświęcić spektakl anoreksji.
Anna Piotrowska:
Anoreksja jako pozorne dążenie do piękna do ideału, a w gruncie rzeczy choroba, która zaczyna rządzić naszym życiem, odbiera nam energię i wyniszcza organizm od środka. Zaczyna człowiek poddawać się schematom, które są podyktowane tej chorobie. ...rzeczy brzydkie można pięknie naśladować..., idealnie wpisuje się myśl Arystotelesa w proces wejścia w chorobę.

Spektakl nie będzie jednak po prostu historią pięciu kobiet chorych na anoreksję.
Głównym zainteresowaniem było przyjrzenie się samemu procesowi choroby, w związku z tym pomyślałam, że ciekawe byłoby pokazanie UCIELEŚNIENIA ANOREKSJI, kim może się stać, jak się zachowywać, a co za tym idzie, jak wchodzi w osoby i zaczyna „zamieszkiwać” w podatnych ciałach i umysłach.

W przedstawieniu „ucieleśnienie anoreksji” przybiera postać Any - bogini, która „wykorzystuje słabości, pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji”. To symbol kolorowych czasopism? Przemysłu modowego?
Na pewno osoby, które ulegają tej chorobie, widzą w wielu rzeczach inspiracje. Żyjemy w czasach obrazu, z każdej strony atakują nas reklamy, bilbordy, zdjęcia, które krzyczą wręcz jak mamy żyć, wyglądać, jak myśleć, jak czuć, jak wierzyć, jak kochać itp. Nie chodzi tylko o modę, chodzi chyba w ogóle o konsumpcyjny tryb życia, nastawiony na branie, a nie dawanie. Mam ogromne poczucie tymczasowości i powierzchowności. Poza tym granice iluzji i rzeczywistości zacierają się. Żyjemy często w świecie wirtualnym, w którym pragnienia są spełniane nierealnie czyli ułomnie. Nie ma tutaj odbicia w rzeczywistości. I tutaj rodzi się brak satysfakcji w życiu. Ciągle jesteśmy niezadowoleni z siebie. Podnosimy poprzeczki, by ścigać się samemu ze sobą. W wyścigu wspiera nas Ana.

Anna Piotrowska - tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca - eferte, założycielka "mufmi" w Warszawie. Stworzyła blisko 70 autorskich choreografii i przedstawień. Współpracuje m.in. ze  Śląskim Teatrem Tańca, Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu i Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie. Pedagog Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Żyjemy w czasach dążenia do piękna.
I każdy zaczyna pragnąć tego, czego nie ma. Boimy się asymetrii, dysharmonii, zniekształcenia, niewygody w ciele, nie akceptujemy siebie i swojego ciała. Musimy być idealni, żeby żyć idealnie, pracować idealnie, mijać życie idealnie… Życie w kształcie absolutnym, doskonałym, pozornie harmonijnym. Ta doskonałość sprawia, że zaczynamy zachowywać się w inny sposób niż „normalny”. Dotykamy granic życia i śmierci. Żyjemy po to, żeby zbliżyć się do zera, czyli do niczego. Poprzez chorobę zbliżamy się do śmierci, osiągając ideał.  Anoreksja to współczesny kult walki piękna i brzydoty, życia i śmierci, przyjemności i kary, absolutnej dyscypliny w unicestwianiu siebie.. Zdobywanie uznania, ale nie dla samego siebie, ale dla idei, poklasku i dla niej KAPŁANKI ANY, BOGINI imieniem ANOREKSJA.

A może pęd za chorobliwą doskonałością dobiega końca? W końcu media coraz częściej zapowiadają „koniec ery wychudzonych modelek”.
Nie interesują mnie bezpośrednio media. Niech sobie kreują, co chcą. Tylko żeby głupota nie przekraczała granic absurdu. Absurd jest strawny w teatrze i kabarecie, ale w życiu cudownie byłoby cieszyć się po prostu życiem. Po co się ścigać, jak i tak wszyscy biegniemy do jednej mety?

„Historia brzydoty” jest więc protestem przeciwko…
… moje przedstawienie nie jest walką ani protestem. Wydaje mi się, że warto działać i na mniejszą skalę i pokazywać skutki tej choroby, zanim pojawi się pomysł, żeby może jednak za wszelką cenę wyglądać tak, jak mi jakiś Wielki Billboard pokazuje każdego dnia.

Najważniejsze jest pokochanie siebie i w pełna samoakceptacja. To jest bardzo trudne, ale trudniejsze jest i prawie niemożliwe wyjście z tej choroby. Myślę, że jeżeli młoda osoba obejrzy to przedstawienie, to może zastanowi się podwójnie, ale też nie mam takiej gwarancji. Działalność u podstaw też ma sens i może ktoś zrozumie absurd tej choroby i się jej nie podda. Czy ja mogę coś zmienić? Mogę zmieniać siebie i ewentualnie kreować rzeczy, które czuję i którym chcę się przyglądać. Czy one zmienią świat ? Nie wiem, ale jeśli skłonią choć jedną osobę do refleksji i jeszcze wzruszą – to naprawdę warto.

Rozmawiał: Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. J. Wittchen

Słowa kluczowe: anna piotrowska wywiad historia brzydoty teatr pantomimy wrocław

Historia brzydoty (22)

Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 2
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 3
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 4
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 5
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 6
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Twórcy spektaklu "Wyspa" o adaptacji "Burzy" Williama Szekspira [WYWIAD] Wrocław

Jakie niezwykłe pomysły pojawią się w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy?

Szekspi teatr Seweryn
Andrzej Seweryn o Szekspirze: Współtworzył świat, w którym żyjemy [FOTO]

"Zawsze Szekspir" - monodram Andrzeja Seweryna do zobaczenia w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Poznajcie komentarz aktora!

Paula Dzwonik, Opera Wrocławska
Paula Dzwonik o tańcu w czasie kwarantanny [WYWIAD]

Tancerka baletowa z Opery Wrocławskiej mówi o życiu w czasie pandemii koronawirusa.

Polecamy
Beata Śliwińska
Beata Śliwińska o aktorstwie w dobie koronawirusa [WYWIAD]

Aktorka opowiedziała nam o życiu w czasie kwarantanny, treningach domowych i powrocie do normalności.

Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Ostatnio dodane
Twórcy spektaklu "Wyspa" o adaptacji "Burzy" Williama Szekspira [WYWIAD] Wrocław

Jakie niezwykłe pomysły pojawią się w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy?

Szekspi teatr Seweryn
Andrzej Seweryn o Szekspirze: Współtworzył świat, w którym żyjemy [FOTO]

"Zawsze Szekspir" - monodram Andrzeja Seweryna do zobaczenia w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Poznajcie komentarz aktora!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?