Dzieje się - Teatr

Zobacz, co się będzie działo na PPA

2008-01-17 19:42:56

 Koncert Anji Garbarek oraz wizyta legendarnego Teatru Berliner Ensemble najważniejszymi wydarzeniami 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (4 - 13 kwietna 2008).


29. PPA w tym roku wystartuje wyjątkowo w kwietniu, nie jak do tej pory w marcu. - Stwierdziliśmy, że termin kwietniowy będzie bardziej sprzyjał festiwalowemu życiu „na zewnątrz" - wyjaśnia Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Festiwalu.

A Festiwal - jak co roku - obfitować będzie w prawdziwe gwiazdy. Po raz od 1952 roku do Polski przyjedzie założony przez Bertolta Brechta Teatr Berliner Ensemble, który wystąpi z najważniejszym spektaklem duetu Weil-Brecht, „Die dreigroschen Oper" („Opera za Trzy Grosze") w reżyserii Roberta Wilsona. -Artyści bardzo poważnie traktują swój występ w Polsce, zwłaszcza, że w ogóle rzadko jeżdżą po świecie - dodaje Imiela.

Na przeglądzie wystąpi również fenomen nowojorskiego undergroundu, grupa Gogol Bordello. Grupa - złożona z imigrantów i uchodźców z Rosji, Ukrainy i Izraela - gra całkiem nowy gatunek rock and rolla, uwzględniający kulturowe dziedzictwo jej członków - cygańskie, punkowe, kabaretowe, etno-awangardowe. Gogol Bordello nie są w Polsce zbyt znani, jednak ich występy w Stanach Zjednoczonych regularnie gromadzą kilkutysięczną widownię. Dość wspomnieć, że do wspólnych występów zaprosiła ich m.in. Madonna czy Mano Chao.

 Na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol obejrzeć będzie można również koncert rewelacyjnej Anji Garbarek. -Jazzowo-elektroniczne brzmienia, hipnotyzujący głos oraz charyzmatyczny głos - oto znaki rozpoznawcze pochodzącej z Norwegii gwiazdy - przyznają organizatorzy.

- Wraz z zaproszeniem Chóru Wrzeszczących Facetów zapoczątkowaliśmy na Przeglądzie nurt szalonych twórców, grających szaloną muzykę - stwierdza Imiela.

Wpasowując się w ten trend, w tym roku i udziału w PPA zaproszono The Ukulele Orchestra of Great Britain, muzyków, którzy wierzą, że każdy utwór muzyczny - od Czajkowskiego po Nirvanę - da się zreinterpretować. O ile oczywiście grany będzie na... ukulele. „To najlepsze, co ma w tej chwili do zaproponowania światu Wielka Brytania", rekomenduje śpiewaków Michael Pallin z Latającego Cyrku Monty Pythona.

W tym roku każdy wrocławianin będzie mógł wystąpić podczas Przeglądu. A to za sprawą Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia. - Podchwyciliśmy pomysł, który powstał w Helsinkach, a został rozsławiony przez stronę internetową complaintschoir.org- tłumaczy Imiela. - Jednego dnia poprosimy wrocławian, by wyrzucili z siebie, co im ciąży na duszy, na podstawie tego Rafał Karasiewicz stworzy utwór chóralny, który następnie zostanie wykonany gdzieś w naszym mieście. By wziąć udział nie trzeba nawet umieć śpiewać - zastrzega.

Bez echa nie pozostanie również smutne wydarzenie, jakim była śmierć Jana Kaczmarka. W poświęconym artyście przedstawieniu muzycznym „Album rodzinny" warszawskiego Teatru Ateneum wystąpią m.in.  Andrzej Poniedzielski, Anna Dereszowska, Marek Lewandowski czy Jan Matyjaszkiewicz.

Nie będą to jedyni goście z Teatru Ateneum. Usłyszymy tez interpretacje pieśni rosyjskich, ukraińskich i żydowskich w wykonaniu Oleny Leonenko.

W kwietniu do Wrocławia zawita również Krystyna Janda kreująca znakomitą rolę śpiewaczki, która nie potrafi śpiewać w przedstawieniu „Boska!". Obok Jandy na scenie zobaczymy też Macieja Stuhra, Wiktora Zborowskiego, Krystynę Tkacz, Annę Iberszer oraz Ewę Telegę.

Warto wspomnieć, że w tym roku w Nurcie Głównym wystąpi również grupa Hermetyczny Garaż ze spektaklem „Paper - Tesla Show". - Wygrali już dwukrotnie Nurt OFF, postanowiliśmy więc tym razem dać innym szansę na wygranie Tukana OFF- żartuje Imiela.

 Ponadto do Wrocławia przybędą wcielający się w postać Marleny Dietrich Georgette Dee oraz znany z wieloletniej współpracy z Chickiem Coreą basista jazzowy Avishai Cohen. Zobaczymy również spektakl Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego „Chlip Hop", premierę nowego programu Mariusza Lubomskiego oraz projekt Formacji Chłopięcej, która wyśpiewywać będzie... „Instrukcje".

Podczas Koncertu Finałowego Cezary Studniak - tym razem jako reżyser - zmierzy się z polską kulturą ludową (muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa, teksty: Tymon Tymański).

Koncert Galowy natomiast poświęcony będzie Leonardowi Cohenowi (scenariusz i reżyseria Andrzej Domalik).

Obok Nurtu Głównego trzeci raz w ostrej rywalizacji konkursowej artyści zmierzą się o statuetkę Tukana OFF (do walki staną m.in. Bodo Kox z „Pozytywką", [:]scena witkacego wro z „NYC boy" czy Krzysztof Czeczot i grupa Rozczyny z przedstawieniem „Głodnie").

- Po całodniowym bieganiu z jednego wydarzenia na drugie, ok. północy zapraszać będzie do Ośrodka na kameralne koncerty. Między 5 a 9 kwietnia posłuchamy m.in. Ewy Błaszczyk, Gabrieli Kulki, grupy Mitch & Mitch i Marka Dyjaka - zakończył Michał Juzoń, główny producent PPA.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)


Bilety na 29. PPA
Rezerwacja

Bilety można będzie rezerwować od 25 lutego 2008 w Biurze Obsługi Widzów Teatru Muzycznego CAPITOL: telefonicznie: +48 71 789 04 52
online: www.ppa.art.pl

Sprzedaż
Bilety będzie można kupić od 10 marca 2008 w kasie Teatru Muzycznego CAPITOL (ul. Piłsudskiego 67, Wrocław). Można płacić kartą lub gotówką.


Słowa kluczowe: Przeglą Piosenki Aktorskiej 2008 PPA program Capitol Anja Garbarek w Polsce Berliner Ensemble
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Polecamy
Promocja w Teatrze Sabat
Promocja w Teatrze Sabat Warszawa

Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej, przygotował specjalną promocję obowiązującą w maju tego roku. Tylko teraz, przy zakupie trzech biletów typu SHOW lub DINNER SHOW, czwarty otrzymać można gratis.

11. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego
11. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego Warszawa

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego odbędzie się w Teatrze WARSawy na Rynku Nowego Miasta w dniach 7-15 września.

Ostatnio dodane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.