Dzieje się - Teatr

Nadchodzi 4. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury"

2024-04-18 09:59:54

Już 23 kwietnia 2024 roku w Poznaniu zacznie się IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”. W pierwszym dniu tego międzynarodowego wydarzenia odbędzie się premiera spektaklu „24/7 Nowych Grzechów” powstającego we współpracy z kolektywem bodytalk z Münster. W ostatnim - akcja Narodowe Tańczenie, czyli uliczny korowód w scenerii miasta, który przemierzy ulicę Stanisława Taczaka w rytmie poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Pozostałe dni wypełnią spektakle z USA, Norwegii i Izraela oraz performans Fundacji „Jesteś wszystko”, będący jubileuszowym akcentem z okazji 50-lecia Polskiego Teatru Tańca. Wstęp wolny!

IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów TańcaProgram IV Międzynarodowego  Festiwalu „Granice natury - granice kultury” skonstruowany jest tak, aby zderzać percepcję Widza z bogactwem i różnorodnością metod łączenia teatru i tańca. Wywoływać emocje, prowokować do dyskusji, poruszać, a jednocześnie skupiać uwagę na eksploracji zagadnień istotnych dla współczesności.

Czy są granice, czy tworzymy je sami? Gdzie sięga kres naszego człowieczeństwa? 

„24/7 Nowych Grzechów” w choreografii i reżyserii Yoshiko Waki, artystki japońskiego pochodzenia wywodzącej się z brutalistycznej tradycji słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresznika, konfrontuje nas z biblijnym pojęciem 7 grzechów głównych, inspirując do przemyślenia na nowo, czym jest przekroczenie granicy między dobrem i złem. To czwarta koprodukcja bodytalk z Polskim Teatrem Tańca (Poznań) po JEWROPE (Nagroda dla Teatru Tańca miasta Kolonii w 2014 roku), SOLIDARITOT (uznanym za „Spektakl  Roku" w "Jahrbuch tanz" - "Roczniku Taniec" 2019 roku) oraz ROMEOS & JULIAS UNPLAGUED.TRAUMSTADT (główna nagroda Złoty Yorick na 26. międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2022 roku).

Performans „Jesteś wszystko” bada granice ukryte w naszym własnym istnieniu, zachęcając do ich przekraczania.

 „Feminal” Rebeki Hoback, artystki na stale pracującej w Nashville (USA), specjalizującej się w choreografii solowej, ucieleśniającej doświadczenia codzienności i transformacji, nawiązywać będzie do mechanizmów konstruowania stereotypowego kobiecego wizerunku i tradycyjnych, utartych klisz, wyznaczających granice tego, co kobiecie i niekobiece. 

„The Loft” Jo Stømgren Kompani w choreografii dobrze znanego bywalcom Polskiego Teatru Tańca Jo Stømgrena, niezwykle rozpoznawalnego w skali międzynarodowej skandynawskiego artysty, choreografa - rezydenta Narodowej Opery i Baletu w Oslo, twórcy jubileuszowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Z kapelusza”, porusza tematy kontroli, wstrzemięźliwości i pasji, przypominając, że współcześnie wciąż zmagamy się z kwestią naruszania granic w relacjach, współistniejąc z innymi w klaustrofobicznych przestrzeniach życiowych. 

Z kolei „Kacha” Kolben Dance Company, zespołu tańca współczesnego oddychającego na co dzień atmosferą Jerozolimy, urzeczywistniającego misję tworzenia tańca, który jest aktem myśli, silnie zaangażuje widzów na poziomie osobistym, zachęcając do zadawania pytań samym sobie. Pytań nie zawsze wygodnych, ale mających moc otwierania drzwi do głębszego samopoznania i przesuwania granic własnej strefy komfortu.

Kulminacyjnym momentem Festiwalu, który - bardzo byśmy sobie tego życzyli - przyciągnie Państwa tłumnie i wielopokoleniowo - będzie Narodowe Tańczenie. To wspólnotowa akcja, otwarta dla każdej osoby, polegająca na włączeniu się do tanecznego korowodu, który poruszać się będzie w rytmie poloneza w przestrzeni ulicy Stanisława Taczaka.

Data wydarzenia - 29 kwietnia - jest nieprzypadkowa, tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca i ogólnopolska akcja tańczMY, której patronem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie odwołuje się do najbardziej pierwotnej funkcji tańca, jaką jest budowanie i spajanie wspólnoty, zacieranie granic pomiędzy "ja" - "inni".

W tym roku Narodowe Tańczenie zyska niezwykły kształt-dzięki wielokulturowemu przenikaniu się źródeł i tanecznych inspiracji. Będą z nami m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”, Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, Fundacja „Jesteś wszystko” oraz Salsation. Mile widziane zarówno kanoniczne wykonania, jak i freestyle'owe interpretacje poloneza z dużą dozą improwizacji i spontaniczności!

Polecamy zobaczyć też: Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, wydarzenia, spektakle, Teatr Tańca, 2024
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Złowione spektakl
Marzec 2022 w Instytucie Grotowskiego - jakie spektakle zobaczymy? Wrocław

Program wydarzeń marcowych na powitanie wiosny.

Światoobrazy
Teatr Nowy i Szkoła Filmowa w Łodzi ruszają ze wspólnym projektem Łódź

W ramach projektu młodzi twórcy i twórczynie teatru będą rewidować, rekonstruować i remiksować filmowe kanony.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.