Dzieje się - Teatr

Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

2019-05-13 10:29:25

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się polska prapremiera spektaklu  „Hobbit”. Widzowie owacyjnie przyjęli sztukę, którą Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena. Zobaczcie zdjęcia z tego przedstawienia >>

spektakl Hobbit

Ambitna premiera z sukcesem

Białostocki teatr pozyskał prawa do wystawienia sztuki jako jedyny w Polsce i Europie. Stworzenie przedstawienia było marzeniem Grzegorza Suskiego, który podjął się reżyserii, napisania scenariusza, skomponowania muzyki, stworzenia choreografii, ale także zagrał w spektaklu.

- Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się zrobić. Wiedziałem i wierzyłem w to, że z naszej strony będziemy w stanie tego dokonać. Oczywiście wszyscy mówili mi, że realizacja tego spektaklu będzie bardzo trudna. Byli i tacy, którzy wprost uznali, że nie da się tego zrobić na scenie. Nie bez powodu jesteśmy pierwsi. Ale udało się! Czekałem na odbiór widzów. Potwierdzają, że udało nam się stworzyć sceniczną wersję książki. Żaden bryk, żadną alegorię dzieła Tolkiena. Przedstawiliśmy książkę tak, jak trzeba, a przy okazji powstał fajny spektakl -  powiedział tuż po premierze Grzegorz Suski.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Sławomir Czyż, a kostiumy Anna Czyż. Konsultacji wokalnych udzieliła Kamila Najduk. Na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego gra niemal cały zespół aktorski, a także tancerze i akrobaci. W rolę Elfa wciela się Monika Zaborska, która przyznała, że praca nad spektaklem była jedną z jej najpiękniejszych, zawodowych przygód.

- Spotkaliśmy reżysera, który natchnął nas miłością i pasją do „Hobbita”, jego poetyki, baśniowości i potrafił przenieść to wszystko to na scenę. Grzegorz Suski uruchomił naszą wyobraźnię i przeniósł nas do tego baśniowego świata. To była cudowna praca - powiedziała aktorka.

Przed premierą spektaklu „Hobbit” odbył się koncert zespołu Ariadne’s Thread. W teatralnym foyer widzowie mogli obejrzeć wystawę prac Szymona Ambrożewicza, zatytułowaną „Śródziemie w tuszu”. Do Białegostoku przyjechali także reprezentanci Bractwa Śródziemia, które nadało Teatrowi Dramatycznemu tytuł Honorowego Członka Bractwa.

- Spotkałem się dzisiaj z reprezentantami Bractwa i uświadomiłem sobie, że jako człowiek, który nie był nigdy zafascynowany światem fantastyki i baśni, przed premierą przeczytałem „Hobbita” i coś zaczęło we mnie kiełkować. Patrząc na nich uświadomiłem sobie, jak wielką można mieć pasję i pielęgnować w  sobie dziecko, które bawi się w ten niezwykły świat. Poczułem, że sam chciałbym się w to bawić, także poza sceną - powiedział Piotr Szekowski, odtwórca roli Thorina.

Aktor dodał także, że praca nad spektaklem wpłynęła na zawiązanie się pozytywnej relacji między nim, a Markiem Cichuckim – odtwórcą roli Bilbo Bagginsa. Przyznał też, że dzięki spektaklowi udało mu się spełnić własne marzenie.

- Jako dziecko lubiłem bawić się w różnych wojowników. Na jedną z prób zabraliśmy naszego starszego syna, a po powrocie do domu odkryłem, że wraz z młodszym bawią się i walczą na miecze. Pomyślałem sobie, że grając w tym spektaklu w jakimś stopniu zrealizowałem swoje marzenie. Jako dorosły człowiek mogę naprawdę bawić się jak dziecko w świat różnego rodzaju wyobrażeń, a jednocześnie spełniam marzenie swoich synów, że ich tata choć przez chwilę jest prawdziwym rycerzem - dodał Piotr Szekowski. 

Partnerem spektaklu „Hobbit” jest Lotto. Sponsorami spektaklu są: Biuro Turystyki Bial-Tur, PGE Dystrybucja S.A. oraz Sieńko i Syn – autoryzowany dealer Volkswagen i Audi. Partnerami premiery były także firmy: Cristal, Pięć Dębów, „Zdrowy Smak” Catering Dietetyczny, Venessa - Zenon Lange, Sowa, Pijalnia Czekolady E. Wedel oraz Barbershop Angels and Devils.

Widzowie mogą obejrzeć spektakl "Hobbit" 12 i 19 maja o godz. 16:00 oraz 7 czerwca o godz. 20.00, 8 i 9 czerwca o godz. 17.00. Teatr Dramatyczny zaprasza także na przedstawienia poranne: 14, 15, 16 , 21, 22, 23 maja i 5, 6, 7, 11, 12 i 13 czerwca  2019 o godz. 9:30 i 11.30. Bilety na spektakl (w cenie: 60 zł premiera, 50 zł – normalny, 40 zł – ulgowy, 25 zł – studencki i doktorancki, 20 zł – szkolny) dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl. 

Ponadto, 18 maja widzowie będą mieli szansę zobaczyć "Hobbita" w ramach ogólnopolskiej akcji "Bilet do teatru za 350 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bilety w cenie 350 groszy będą sprzedawane wyłącznie 18 maja (od godz. 10.00) w kasie teatru.

Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J. R. R. Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises.

Twórcy spektaklu

Reżyseria, scenariusz, muzyka i choreografia: Grzegorz Suski

Scenografia: Sławomir Czyż

Kostiumy: Anna Czyż

Konsultacje wokalne: Kamila Najduk

Asystent reżysera: Bernard Bania

Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada

Danuta Bach - Troll Tom

Jolanta Borowska - Troll Will

Justyna Godlewska-Kruczkowska - Mieszczka 1 (mieszkanka Esgaroth)

Arleta Godziszewska - Gollum  

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska - Troll Bert

Agnieszka Możejko-Szekowska - Znachorka (mieszkanka Esgaroth)

Ewa Palińska - Mieszczka 2 (mieszkanka Esgaroth)

Katarzyna Siergiej -  Pająk, Goblin, Mieszczka 3 (mieszkanka Esgaroth)

Monika Zaborska - Elf 

Bernard Bania - Beorn

Ziemowit Bogusławski (gościnnie) - Pająk, Goblin, Smok Smaug

Marek Cichucki - Bilbo

Krzysztof Ławniczak - Dain, Mieszczanin (mieszkaniec Esgaroth)

Patryk Ołdziejewski - Goblin, Warg, Kucharczyk (mieszkaniec Esgaroth)

Sławomir Popławski - Kupiec (mieszkaniec Esgaroth)

Grzegorz Suski (gościnnie) - Goblin, Warg

Piotr Szekowski - Thorin

Marek Tyszkiewicz - Bard

Franciszek Utko (gościnnie) - Gandalf

Kacper Złotkowski (gościnnie) - Pająk, Goblin, Smok Smaug

ip

fot. Bartek Warzecha

Słowa kluczowe: Białystok, zdjęcia, premiera, sztuka, adaptacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Polecamy
Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Kain
"KAIN In Absentia" - premiera online filmu na podstawie spektaklu więziennego [WIDEO]

Prezentacja filmu może stać się jedyną okazją doświadczenia teatru w murach więzienia bez wcześniejszej konieczności rejestracji.

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?