Dzieje się - Teatr

"Serce ze szkła. Musical zen": Jan Peszek i Maria Peszek razem na dwóch scenach

2024-02-14 11:29:39

Dwa miasta, dwa zespoły teatralne, Jan Peszek i Maria Peszek razem na dwóch scenach. Rozpoczęły się próby do spektaklu muzycznego „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z premierami w STUDIO w Warszawie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera warszawska: 19 kwietnia 2024 na Dużej Scenie im. Józefa Szajny. Premiera krakowska 21 września 2024 na początek sezonu artystycznego 2024/25 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, na Dużej Scenie.

Serce ze szkła. Musical zenO spektaklu "Serce ze szkła. Musical zen"

13 lutego 2024 w warszawskim STUDIO rozpoczęły się próby spektaklu „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i książki „Naku*wiam zen” Marii Peszek (Wydawnictwo Marginesy). Będzie to pierwsza koprodukcja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, którą wspólnie ogłosili dyrektorzy obu teatrów: Roman Osadnik i Krzysztof Głuchowski. Pierwsza próba była wyjątkowa  –  przypadła na dzień 80. urodzin Jana Peszka, co stało się okazją do świętowania – nie zabrakło urodzinowego tortu przygotowanego przez warszawską cukiernię Lukullus, okolicznościowego listu z życzeniami od Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odczytała Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury – Donata Jaworska. Do życzeń dołączyła się, obecna na tym wyjątkowym spotkaniu Aldona Machnowska-Góra – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawa oraz Dyrektor Biura Kultury – Artur Jóźwik. Jubileuszową laudację autorstwa Rafała Dziwisza odczytała aktorka Studio – Monika Świtaj.

Czy ja w ogóle jestem zdolny do miłości? – to pytanie, zadane kilka miesięcy po zawale przez Jana, staje się punktem zapalnym do przeprowadzania musicalowej anatomii serca, kochania i miłości. „Serce ze szkła. Musical zen” z librettem Klaudii Hartung-Wójciak i autorki książki Marii Peszek to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci w muzycznej kompozycji Andrzeja Smolika i Marii Peszek. To wyprawa Jana i Marii Peszków, a także zespołów STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca. W musicalu obecne w baśni „Królowa Śniegu”: krytyka intelektu, demonizowanie cielesności i seksualności czy cenzurowanie pragnienia rozpadają się w spotkaniu z życiorysami artystów, którzy swoją siłę czerpią z palącej potrzeby zrozumienia, którą traktują jako proces ciągłego podważania i kontestacji. Wraz z zespołami obu teatrów Jan i Maria zadają pytania, na które mamy już gotowe, lecz niepełne odpowiedzi, zapuszczają się najgorsze rewiry – konfrontując nas z tym, co niewygodne, niechciane i obleśne. Poszukują na nowo relacji z sobą i z innymi, poza utartymi schematami „dobrej rodziny”, a przede wszystkim pozostają w stanie ciągłej nie-wiedzy i afirmacji życia „mimo wszystko”.

To nie pierwszy raz, kiedy Jana Peszka i Marię Peszek będzie można zobaczyć na deskach scen obu teatrów. Jan Peszek współpracuje z teatrami od wielu lat. Na scenie STUDIO gra w spektaklu „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, natomiast w Krakowie w „Dziadach” w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz w „Act of Killing” w reżyserii Jana Klaty. Maria  Peszek w wieku 11 lat debiutowała jako Isia w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, a warszawska widownia mogła poznać ją na początku dorosłej kariery teatralnej na przełomie lat 90. i dwutysięcznych, kiedy na scenie STUDIO kreowała role w spektaklach Grzegorzewskiego, Cieplaka czy Brzozy. Udział w przygotowywanym musicalu to jej powrót na scenę teatralną po wielu latach.

Muzyczne widowisko Tomaszewskiego jest pierwszą wspólną realizacją STUDIO i Teatru Słowackiego. Scenografię i kostiumy przygotowuje Aleksandra Wasilkowska, reżyser Cezary Tomaszewski i choreografka Barbara Olech rozpoczyna pracę z dwoma ekipami aktorskimi. Jan Peszek i Maria Peszek zagrają na obu scenach. W warszawskiej premierze zobaczymy: Dominikę Biernat, Wiktorię Kruszczyńską, Monikę Obarę, Marcina Pempusia, Sonię Roszczuk, Mateusza Smolińskiego, Monikę Świtaj, Martę Ziębę i Ewelinę Żak, Aktorom towarzyszyć będą tancerze Norbert Bajan i Darek Kowalewski oraz zespół instrumentalny w składzie: Jan Kita, Piotr Wróbel, Jakub Szydło. W  krakowskiej premierze zagrają: Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Agnieszka Judycka, Julia Latosińska, Anna Syrbu, Alina Szczegielniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Wojciech Dolatowski, Daniel Malchar, Antoni Sztaba i Tomasz Wysocki. 

Twórcy spektaklu

SERCE ZE SZKŁA. MUSICAL ZEN, reż. Cezary Tomaszewski 

na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i książki „Naku*wiam zen” Marii Peszek

PREMIERA warszawska: 19 kwietnia 2024, godz. 19:00, STUDIO teatrgaleria.

PREMIERA krakowska: 21 września 2024, godz. 19:00, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Duża Scena.

LIBRETTO

Klaudia Hartung-Wójciak i Maria Peszek

REŻYSERIA i RUCH SCENICZNY

Cezary Tomaszewski

MUZYKA

Andrzej Smolik, Maria Peszek

CHOREOGRAFIA

Barbara Olech

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY

Aleksandra Wasilkowska

REŻESER ŚWIATŁA

Jędrzej Jęcikowski

KIEROWNICTWO MUZYCZNE ZESPOŁU INSTRUMENTALNEGO

Jacek Kita

PRZYGOTOWANIE WOKALNE

Anna Serafińska, Adam Rymarz (współpraca)

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Monika Balińska (Studio)

ASYSTENTKA KIEROWNICZKI PRODUKCJI

Julia Tyjewska

INSPICJENTKA
Patrycja Węglarz

Dwie obsady

OBSADA w Warszawie:  Dominika Biernat, Wiktoria Kruszczyńska, Monika Obara, Marcin Pempuś, Jan Peszek (gościnnie), Maria Peszek (gościnnie), Sonia Roszczuk, Mateusz Smoliński, Monika Świtaj, Marta Zięba, Ewelina Żak oraz tancerz Norbert Bajan i tancerz Darek Kowalewski oraz zespół instrumentalny w składzie: Jacek Kita, Piotr Wróbel, Jakub Szydło.

OBSADA w Krakowie:  Dominika Bednarczyk, Wojciech Dolatowski, Dorota Godzic, Agnieszka Judycka, Julia Latosińska, Daniel Malchar, Jan Peszek (gościnnie), Maria Peszek (gościnnie), Anna Syrbu, Antoni Sztaba, Alina Szczegielniak, Tomasz Wysocki, Katarzyna Zawiślak - Dolny.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Teatr Słowackiego Kraków, Teatr Studio Warszawa, Cezary Tomaszewski, premiera, spektakl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Laureaci 5 Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU
Ogłoszono werdykt 5. Konkursu Dramaturgicznego "Strefy kontaktu" [FOTO]

Których autorów sztuk teatralnych nagrodzono?

FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.