Dzieje się - Teatr

Ogłoszono werdykt 5. Konkursu Dramaturgicznego "Strefy kontaktu" [FOTO]

2023-02-06 14:24:14

4 lutego 2023 roku, poznaliśmy Laureatów 5. Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU organizowanego od 2015 roku przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław. Sprawdźcie, kto wygrał i zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia >>

Laureaci 5 Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU Spośród 28 tekstów autorów zaproszonych na V Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, Jury piątej edycji w składzie: Anna Augustynowicz, Agnieszka Jakimiak, Katarzyna Niedurny, Ryszard Koziołek i Zbigniew Majchrowski (Przewodniczący), przyznało następujące nagrody:

- nagrodę w wysokości 40 tys. zł: Ignacy Karpowicz za sztukę Rozmowy mijane

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Zenon Fajfer za sztukę Uwolnienie

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Vera Popova i Wojciech Ziemilski za sztukę Zadania aktorskie

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Małgorzata Sikorska-Miszczuk za sztukę Dziennik szału i chciwości

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Michał Walczak za sztukę Budowniczy schronów.

Komisja Artystyczna WTW w składzie: Krzysztof Boczkowski, Anna Dąbrowska, Marek Fiedor (Przewodniczący), Agnieszka Majcher, Katarzyna Migdałowska oraz Ryszard Nowak przyznała nagrody w postaci scenicznej realizacji sztuki, które otrzymali:

- Zenon Fajfer za sztukę Uwolnienie

- Jakub Tabaczek za sztukę Stulejka   

- Filip Zawada za sztukę Kolejność fal.

Do udziału w Konkursie zapraszani są nie tylko dramatopisarze, ale również twórcy innych gatunków literackich oraz artyści działający w innych niż teatr dziedzinach sztuki. Głównym założeniem ideowym Konkursu jest tworzenie impulsu do poszerzania języka scenicznego i konstruowania nowych form teatralnych.

Wydarzenie nawiązuje programowo do tradycji naszego teatru – od początku lat sześćdziesiątych minionego wieku WTW był miejscem, w którym powstawały i były realizowane na scenie ważne zjawiska polskiego dramatu współczesnego, utwory Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza. Każdy z przywołanych twórców na swój sposób wytyczał własną ścieżkę poszukiwań, ale wspólna im była niezgoda na zastane narracje teatralne oraz potrzeba poszukiwania nowego języka scenicznego.

Nazwa konkursu – STREFY KONTAKTU – nawiązuje do koncepcji estetycznej sformułowanej około 1972 roku przez Krzysztofa Zarębskiego. Dwa lata później Helmut Kajzar nawiązał z nim ścisłą współpracę i przejął jego koncepcję „sfer kontaktu", przenosząc ją na grunt doświadczeń teatralnych.

„To nadzwyczajne, niesamowite wprost bogactwo nas samych, tego, co ze sobą niesiemy, a więc naszych ubrań, fryzur, zachowań itp. w zestawieniu z ubogą, odczynową, rygorystyczną konwencją  teatralną, z rygorami gier chcących uchodzić za klasyczne. Jest to  również rozgrywka z pewnym totalitaryzmem sztuki" – mówił Helmut Kajzar.

ip

fot. Natalia Piekut

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr WYW, konkurs teatralny, relacja, laureaci, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

WTL ekipa artyści
"Ojeja!, czyli o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" - WTL szykuje nowy spektakl Wrocław

Pracy nad premierą będzie towarzyszył cykl krótkometrażowych filmów odsłaniających kulisy powstawania spektaklu.

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.