Dzieje się - Teatr

Musical "Beetlejuice" koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Rozrywki

2024-03-13 12:37:39

Warszawski Teatr Syrena i chorzowski Teatr Rozrywki podpisały umowę o koprodukcji „Beetlejuice”. Upiorny musical prapremierowo wystawiony będzie we wrześniu 2025 r. w Teatrze Syrena, druga premiera w maju 2026 r. odbędzie się w Teatrze Rozrywki.

Beetlejuice spektakl

O spektaklu „Beetlejuice”

„Beetlejuice” to historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy. Postanawiają wrócić do swojego domu, do którego wprowadziła się już nowa rodzina Deetzów. Maitlandowie próbują ich przegonić, korzystają z pomocy Beetlejuice'a - chaotycznego i ekscentrycznego ducha, który ma własne, nieco zwariowane plany.

Musical powstał na kanwie kultowego filmu Tima Burtona z 1988 r. Został stworzony przez zespół Eddie'ego Perfecta (muzyka i teksty piosenek) oraz Scotta Browna i Anthony'ego Kinga (libretto), którym perfekcyjnie udało się przenieść na scenę mieszankę dziwactwa i komicznej grozy stworzonej przez Burtona. Tak perfekcyjnie, że za swoją pracę zostali nominowani do nagród Tony, czyli musicalowych odpowiedników Oscarów.

- „Beetlejuice" to film mojego dzieciństwa, więc przystępując do pracy czuję niesamowitą radość i podekscytowanie - opowiada Jacek Mikołajczyk, tłumacz i reżyser musicalu oraz dyrektor artystyczny Teatru Syrena. - To, co mnie zaskoczyło w broadwayowskiej wersji, to jej niesamowita aktualność. Są oczywiście duchy, upiory, odpadające głowy i skrzypiące podłogi. Jest genialna, porywająca muzyka i wielkie show, ale jest też wzruszająco odmalowane zagubienie nastoletniej dziewczyny, która musi sobie poradzić ze stratą matki.

Musical „Beetlejuice” swoją prapremierę miał w Narodowym Teatrze w Waszyngtonie w październiku 2018 roku. Na Broadwayu zadebiutował w kwietniu 2019 roku w Winter Garden Theatre. Teraz czas na Polskę i połączone siły Teatru Syrena i Teatru Rozrywki.

- Bardzo się cieszę, że Teatr Rozrywki przyjął propozycję koprodukcji musicalu „Beetlejuice" - komentuje Monika Walecka, dyrektorka Teatru Syrena. - Łączymy siły i doświadczenie, dzięki czemu widzowie w Warszawie i na Śląsku dostaną widowiskowe przedstawienie na najwyższym poziomie, a kiedy połączymy wysiłki promocyjne, to o spektaklu dowie się już cała Polska. W ramach koprodukcji powstaną m.in. wspólna scenografia, kostiumy i rekwizyty. To rozwiązanie wpisuje się w nasze myślenie o ekologii w instytucji kultury - zużyjemy o połowę mniej materiałów i energii.

Wspólne produkcje to przemyślane działania ekologiczne, ale również wymiana doświadczeń. - Współpraca Teatru Rozrywki z Teatrem Syrena to kolejny krok do urozmaicenia oferty musicalowej w naszym regionie. W perspektywie wspólnej produkcji, możliwej wymiany obsad, możemy zaoferować naszym widzom jeszcze więcej ciekawych doświadczeń. Jesteśmy pełni dumy i radości, tworząc z zespołem Syreny wspólną, duchową i „straszną” współpracę - mówi Aleksandra Gajewska, dyrektorka Teatru Rozrywki. - „Beetlejuice” to filmowy przebój, który znają pokolenia. Teraz historia ta zagości na deskach naszych teatrów, aby wspólnie móc do niej powrócić - dodaje.

- Bardzo się cieszę na współpracę z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i jego zespołem, równie musicalowo zakręconym, jak nasz w Syrenie - dodaje Jacek Mikołajczyk.

Casting, w którym zostanie wyłoniona warszawska obsada, odbędzie się w październiku w Teatrze Syrena. Chorzowska obsada zostanie wybrana z zespołu artystycznego Teatru Rozrywki.

Twórcy musicalu „Beetlejuice”

Libretto: Anthony King, Scott Brown Muzyka i teksty piosenek: Eddie Perfect Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak (Teatr Syrena), Michał Jańczyk (Teatr Rozrywki) Scenografia: Grzegorz Policiński Kostiumy: Anna Adamek Choreografia: Barbara Olech Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Musical „Beetlejuice” będzie prezentowany na licencji Music Theatre International.

ip

fot. screen youtube.com/Teatr Syrena


Słowa kluczowe: Beetlejuice spektakl, premiera, Warszawa, Chorzów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Złowione spektakl
Marzec 2022 w Instytucie Grotowskiego - jakie spektakle zobaczymy? Wrocław

Program wydarzeń marcowych na powitanie wiosny.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.