Dzieje się - Teatr

Konkurs "Wspólna walka" w ramach Festiwalu Prapremier 2023

2023-10-17 15:14:03

W ramach trwającego Festiwalu Prapremier 2023 Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy ogłasza konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych i twórców niezależnych, działających na terenie Bydgoszczy, p.t. WSPÓLNA WALKA. Celem Konkursu jest wsparcie produkcji i realizacji działań. Laureat konkursu otrzyma dofinansowanie produkcyjne w wysokości 5 000 zł.

konkurs wspólna walkaW miniony piątek rozpoczęła się 22. edycja Festiwalu Prapremier. Imprezę otworzyła inscenizacja tekstu ubiegłorocznej zwyciężczyni AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Elise Wilk- „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana z rumuńskiego Teatru Andrei Mureșanu. Podczas festiwalowego weekendu mieliśmy okazję zobaczyć także wyczekiwaną, pierwszą premierę sezonu w TPB – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej i Wojciecha Farugi.

Organizatorzy Festiwalu nie zwalniają tempa – podczas trwających Prapremier postanowili ogłosić konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i twórców niezależnych, oferując im wsparcie finansowe na realizację autorskich projektów artystyczno-społecznych.

Idea powołania konkursu dla organizacji pozarządowych powstała z debaty, która toczy się w naszym mieście od dłuższego czasu, a w której poszukujemy przestrzeni współpracy w obrębie funkcjonujących już struktur i pomimo ograniczeń finansowych wszystkich zainteresowanych stron. Chcemy, aby Festiwal Prapremier był właśnie taką przestrzenią – otwartą, angażującą i aktywizującą, łączącą mieszkańców Bydgoszczy i różnorodne ruchy oddolne, które współtworzą krajobraz kulturalny regionu. Mamy nadzieję, że WSPÓLNA WALKA będzie początkiem pewnego procesu, w którym chcemy poszukiwać synergii działań i możliwości partycypacji grup niezależnych w procesie programowania instytucji.” mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych w TPB.

Do Konkursu zgłaszać można projekty nowe, autorskie, „prapremierowe”. Organizatorzy dopuszczają różnorodne formy działań artystycznych, artystyczno-społecznych czy edukacyjnych, nie zamykając ich katalogu w sztywne ramy regulaminowe. Tematyka projektów powinna się jednak odnosić do hasła programowego Festiwalu, twórczo interpretując i przetwarzając jego ideę – POLA WALKI.

Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. Wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, zamachy terrorystyczne, nadchodząca katastrofa klimatyczna, polityka dyskryminacji osób LGBTQ+, czy codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny – to pojedyncze przestrzenie sporne, w ramach których wciąż toczą się negocjacje społeczne, ścierają odmienne dyskursy, które stanowią POLA WALKI.” – czytamy w słowie wstępnym o idei tegorocznego Festiwalu.

WSPÓLNA WALKA, którą chcemy podjąć, ma wskazywać te tematy, które stanowią przestrzenie sporne w naszej społeczności, albo wręcz przeciwnie – problemy, które są uniwersalne, wspólne dla nas wszystkich. Wczorajsze wybory to tylko początek – teraz czeka nas walka o odbudowanie i ponowne zjednoczenie naszego społeczeństwa. Musimy podjąć ją razem. Dlatego w ramach Konkursu chcemy doceniać działania partycypacyjne, zaangażowane społecznie, wspólnotowe. Nie szukamy gotowych spektakli, a działań artystyczno-społecznych, projektów site-specific, propozycji warsztatowych, czy projektów interdyscyplinarnych. Pozostawiamy chętnym pole do tworzenia i współdziałania.”dodaje Wojciech Faruga, dyrektor artystyczny Festiwalu i bydgoskiej sceny.

Zgłoszone projekty oceni jury w składzie: Wojciech Faruga – dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Dorota Glaza – dyrektorka Biura Aktywności Społecznej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, Julia Holewińska – zastępczyni dyrektora d.s. programowych w TPB oraz Janusz Milanowski – dziennikarz Gazety Wyborczej.

Projekty do Konkursu można przesyłać do 12 listopada 2023 b.r. do godz. 23:59 na adres: edukacja@teatrpolski.pl

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/show/wspolna-walka/

Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze jeden projekt, który otrzyma dofinansowanie na realizację do 5 000,00 PLN oraz dodatkowo wsparcie techniczne i promocyjne. Wyniki naboru poznamy do 17 listopada br..

Festiwal Prapremier trwa do 28 października. W najbliższych dniach zobaczymy m.in. zdobywcę Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły z teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Antygonę w Amazonii” jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych – Milo Raua.

Dla przypomnienia w najbliższym czasie w programie festiwalu znajdą się:

17.10 - „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły,

18.10 - „WERTER. Inspirowane „Cierpieniami młodego Wertera”” w reż. Grzegorza Jaremki,

19.10 - „Cyber Elf” w reż. Magdy Szpecht oraz „TEATR WOJNY” rozmowa Mai Kleczewskiej i Zheni Doliak (dzień spektakli związanych z Ukrainą),

20.10  - „Antygona w Amazonii” w reż. Milo Raua,

21.10 – „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reż. Jana Jelińskiego.

Pełen program Festiwalu znajdziecie na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/spektakle/

Bilety na: https://bilety-tpb.pl/MSI/mvc/pl?sort=Date&date=2023-10&datestart=0

Konkurs WSPÓLNA WALKA realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy.  

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr Powszechny w Warszawie
Teatr Powszechny w Warszawie konczy sezon 2020/2021 i zapowiada nowe spektakle Warszawa

Podsumowanie sezonu i zapowiedź kolejnych premier.

laureaci konkursu Wspomnienia o Katyniu
Poznaliśmy laureatów konkursu "Wspomnienia o Katyniu"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.