Dzieje się - Teatr

Poznaliśmy laureatów konkursu "Wspomnienia o Katyniu"

2020-07-03 13:00:57

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozstrzygnął konkurs na sztukę teatralną inspirowaną wydarzeniami z 1940 roku – „Wspomnienia o Katyniu”. Laureatką pierwszego miejsca została Kinga Olechno za scenariusz zatytułowany „Widmo (nie)pamięci”.

laureaci konkursu Wspomnienia o Katyniu

Celem konkursu było przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół średnich.

 - Katyńska tragedia jest jednym z najbardziej bolesnych przykładów narodowego męczeństwa Polaków. Te wojenne rany odczuwamy także na Ziemi Podlaskiej. W Katyniu zginęło bowiem wielu przedstawicieli przedwojennej, intelektualnej elity z naszego regionu – oficerowie, policjanci, lekarze, prawnicy, ziemianie - mówi Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Aktywny udział uczniów podlaskich szkół w organizowanym przez Teatr Dramatyczny konkursie poświęconym katyńskiej tragedii oraz wysoki poziom przygotowanych prac, to wspaniały dowód na to, że nasza młodzież pamięta o tej straszliwej zbrodni. Bo w tożsamości każdego narodu najważniejsza jest pamięć o jego bohaterach, a pamięć młodego pokolenia o polskich bohaterach, którzy zamiast zdrady złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny jest bezcenna - dodaje.

Przed napisaniem scenariuszy, uczestnicy wzięli udział w warsztatach dramaturgicznych prowadzonych przez Sandrę Szwarc - dwukrotną finalistkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczynię głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym - Strefy Kontaktu. Kapituła konkursu w składzie: przewodniczący Piotr Adam Półtorak - Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz członkowie: Sandra Szwarc - dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz - kierownik literacki Teatru i Agata Puchalska - Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, dokonała merytorycznej oceny przesłanych prac i wyłoniła laureatów.

W piątkowe przedpołudnie, 3 lipca 2020, w Teatrze Dramatycznym odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Olechno za scenariusz pt.: „Widmo (nie)pamięci”. Drugie miejsce przyznano Marii Hannie Nejman za scenariusz pt.: „Bez dna”. Laureatką trzeciego miejsca została Alicja Anna Stypułkowska za scenariusz pt.: „Dzień Ojca”.

- Cieszę się, że naszym konkursem udało się zainteresować młodzież. Gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów laureatom. Mam nadzieję, że w przyszłości Wasze teksty będą miały szansę zostać wystawione na niejednej teatralnej scenie - powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Konkurs był częścią wojewódzkich obchodów 80. Rocznicy Mordu Katyńskiego. Wydarzenie objął honorowym patronatem Podlaski Kurator Oświaty.

ip

fot. Ewa Krajewska / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Teatr Dramatyczny w Białymstoku, konkurs scenariuszowy, 2020, zwycięzcy, relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
opera streaming - spektakle online
Najsłynniejsze włoskie opery do zobaczenia online [WIDEO]

Region Emilia Romagna zaprasza na spektakle w sieci.

Ludwik Flaszen
Nie żyje Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium

Krytyk literacki i teatralny zmarł w Paryżu w wieku 90 lat.

Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

Polecamy
Teatralna wędrówka, czyli "Błaźnice" po raz drugi w Muzeum Teatru we Wrocławiu Wrocław

Już 24 listopada rusza projekt stworzony przez Annę Zubrzycki .

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Polecamy
Ostatnio dodane
opera streaming - spektakle online
Najsłynniejsze włoskie opery do zobaczenia online [WIDEO]

Region Emilia Romagna zaprasza na spektakle w sieci.

Ludwik Flaszen
Nie żyje Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium

Krytyk literacki i teatralny zmarł w Paryżu w wieku 90 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?