Recenzje - Teatr

Wyspa - recenzja spektaklu

2020-11-04 10:50:54

6 listopada 2020 w Centrum Sztuk Perfromatywnych "Piekarnia" odbyła się premiera spektaklu "Wyspa" w reżyserii Piotra Cieplaka. Jest to dość nietypowe przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy o wszystkim, które na pewno musicie zobaczyć.

Przeczytajcie także wywiad z twórcami "Wyspy" >>

O czym jest spektakl?

Fabuła "Wyspy" zachwyca i urzeka swoim niedopowiedzeniem. Ktoś znajdzie w niej podobieństwa życia wyspiarzy do naszej współczesnej rzeczywistości, do świata, w którym żyjemy. Wszakże bez względu na to, ile minęło wieków, natura ludzka pozostaje niezmieniona. Reżyser czerpał inspirację z motywów sztuki Szekspira. Zostawił nam ogromną przestrzeń do myślenia o patriotyzmie, społeczeństwie, obcości, o tym, czym jest męskość i kobiecość. Z pewnością można powiedzieć, że tę historię każdy zinterpretuje na swój własny sposób.

Filozoficzny przekaz sztuki

Reżyser wcielił swoją wizję, nowe pomysły i filozoficzne spojrzenie, które ukształtowały ten spektakl. Nadszedł moment, w którym każdy musi zrozumieć swoje życie i to, co dzieje się w świecie po kardynalnych zmianach. Kiedy wszystkie idee zostaną zniszczone i odrzucone, człowiek musi zwrócić się do siebie, do własnej przeszłości, teraźniejszości i nawet przyszłości. Piotr Cieplak stworzył filozoficzną przypowieść, pełną gorzkich refleksji na temat rzeczywistych wartości człowieka.

Gra aktorska

Eloy Moreno Gallego zachwyci widzów plastyczną dynamiką ciała. W ciągu spektaklu aktorzy kilkakrotnie zmieniają swoje postacie, uzupełniajc nietypowy format przedstawienia. Widz zobaczy wielu charakterystycznych przedstawicieli ze współczesnej kultury. Wszyscy są różni, ale też tacy sami, wszyscy chcą być doceniani, wszyscy walczą o swoje miejsce. Zgadnijсie sami, jak to wszystko się skończy.

Magiczne brzmienie

Całemu spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Kormorany, która  doskonale uzupełnia ruchy aktorów, tworząc absolutnie inny klimat. Wiele różnych instrumentów wprowadzają widza w stan medytacji. Chce się bezustannie obserwować, co się dzieje na scenie, być częścią życia wyspy, czuć morską bryzę i słyszeć brzmienie palm. Melodie hipnotyzują i łatwo grają na emocjach widza. Utwory Pawła Czepułkowskiego, Michała Litwińca i Tomasza Orszulaka stały się integralną częścią spektaklu. Niewątpliwie była to świetna decyzja - uzupełnić przedstawienie muzyką na żywo.

Nowe obostrzenia po raz kolejny zmieniły życie branży artystycznej. Chociaż udało się doprowadzić do premiery "Wyspy", następne pokazy zostały odwołane. Mamy nadzieję, że już w najbliższym czasie będziemy mieli szansę znowu obejrzeć cudowny spektakl Piotra Cieplaka. Czekajcie na jego powrót.

Olga Makarova

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, teatr pantomimy, Szekspir, adaptacja, 2020, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Chamstwo spektakl WTW
Chamstwo - recenzja spektaklu Wrocław

Czy spektakl o Polsce musi być niewygodny dla widza?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Kaligula - recenzja spektaklu

Za nami premiera online spektaklu "Kaligula" w reżyserii Roberta Czechowskiego na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.