Recenzje - Teatr

Kaligula - recenzja spektaklu

2021-04-01 01:55:33

„Świat, taki, jaki jest, jest nie do zniesienia. Dlatego też potrzebuję księżyca lub szczęścia, lub nieśmiertelności; czegoś, co wydaje się szalone, ale nie należy do tego świata” - to słowa Alberta Camus’a, które w spektaklu "Kaligula" wybrzmiewają jako upadek autorytetu oraz dekonstrukcja fundamentów, przez co dzieło to jest nadal aktualne. Jak wypadają pozostałe aspekty nowego przedstawienia Teatru Polskiego we Wrocławiu? Przeczytajcie recenzję!

Kaligula - Teatr Polski Wrocław

Polecamy zobaczyć: zdjęcia z próby przed premierą spektaklu >>

Tematyka spektaklu

W spektaklu "Kaligula" w reżyserii Roberta Czechowskiego głównym motywem są emocje, a w szczególności wrażliwość, która z biegiem czasu u człowieka jest coraz mniejsza. Młody chłopak, który jest bohaterem dzieła, nie może pogodzić się z własnym życiem. Według niego, jest ono okrutne, a jedynym wyjściem z całej sytuacji jest samobójstwo.

Szeroko rozumiany świat odbiera mu jednak tę decyzję i umieszcza go w ośrodku psychiatrycznym, gdzie bohater już kompletnie nie ma żadnego zdania. Nie mogąc normalnie funkcjonować ani umrzeć, chłopak przybiera maskę Kaliguli - cesarza terroryzującego podwładnych. Kaligula stał się potęgą, lecz aby bogowie mogli oddać pokłon, bohater musi wyjść poza własne schematy. Efekt końcowy jest odmienny. Zamiast stać się kimś innym, bohater staje się kilkoma wersjami siebie.

Jak wypada aktorstwo?

Reżyser w roli głównej obsadził dwóch aktorów, co uważam za świetnym pomysł. Poprzez ten zabieg, widz mógł z łatwością odczytać różne osobowości Kaliguli. Wszyscy aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role. Helikon, który był postacią bardzo ekscentryczną sprawił, że widz z pewnością go zapamięta. Natomiast Młody Scypion perfekcyjnie ukazywał ciałem strach jednocześnie mówiąc z ogromną pewnością. Każdy będąc na scenie idealnie wcielił się w daną postać tak jakby było to naturalne, dzięki czemu widz został "kupiony" i oczarowany kreacjami na scenie.

Muzyka i scenografia

Muzyka tworzy niezwykle mroczny klimat. Idealnie pasuje do sztuki, a jej główny motyw pozostaje z widzem do końca. Stroje aktorów są bardzo charakterystyczne, wręcz abstrakcyjne. Kostiumy jak i scenografia tworzą piękną nowoczesną całość.

Realizacja "Kaliguli" Alberta Camusa w Teatrze Polskim we Wrocławiu była niesamowitym przeżyciem. Jedyny niedosyt jaki pozostawia to fakt, iż był to "tylko" spektakl online, a nie na żywo. Takie jednak mamy czasy i realizatorzy nie mają wpywu na obecną sytuację. Oby dane im było pokazać to jeszcze przy pełnej widowni. Dwugodzinna sztuka jest pełna skrajnych emocji i zdecydowanie godna polecenia. Spektakl wcale się nie dłuży, lecz trwa nawet za krótko.

Dominika Bierczak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Kaligula, Teatr, spektakl, wrocław, Robert Czechowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Polecamy
Drzewo - recenzja spektaklu Wrocław

Przeczytajcie recenzję najnowszego spektaklu dla najnajów w Teatrze Lalek

Pogłosy
Pogłosy - recenzja spektaklu Wrocław

Czy słowa mogą zagrać główne role? Oceniamy nowy spektakl Teatru WTW.

Ostatnio dodane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?