Dzieje się - Teatr

Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia najbliższe premiery

2019-02-05 11:34:25

Teatr Polski we Wrocławiu informuje, że trwają prace nad nowymi przedstawieniami, które niedługo zagoszczą w jego repertuarze. Sprawdźcie, czego się można spodziewać i jakie spektakle będą miały swoje premiery w roku 2019.

Teatr Polski we Wrocławiu

„Massa tabulettea”

12 lutego rozpoczynają się próby do nowej sztuki w reżyserii Seba Majewskiego pod roboczym tytułem „Massa tabulettea” na podstawie powieści „Henry`ego Farrella „Co się zdarzyło Baby Jane”.

Na premierę zapraszamy na Scenę Kameralną, 6 kwietnia.

Ta bestsellerowa powieść została przeniesiona na ekran przez Roberta Aldricha. W role sióstr wcieliły się: Bette Davis i Joan Crawford, które stworzyły niezapomniane kreacje.

Na scenie Teatru Polskiego główne bohaterki zagrają: Teresa Sawicka i Wojciech Ziemiański.

W starej rezydencji w Beverly Hills mieszkają dwie byłe gwiazdy Hollywoodu. Choć właściwie to Blanche Hudson była gwiazdą, a Jane zawsze pozostawała w cieniu siostry. Bo kariera Jane jako cudownego dziecka trwała krótko.

Teraz jednak Blanche, przykuta do wózka po wypadku, zdana jest na łaskę Jane. Obie pamiętają też słowa ojca: „Jesteście siostrami, płynie w was ta sama krew. A to oznacza, że zawsze musicie trzymać się razem, bez względu na wszystko”. Ale dla Jane ważniejsze staje się co innego... stara, tląca zazdrość, która przez te wszystkie lata drzemała jedynie, lecz tak naprawdę nigdy nie umarła.

Tragedia wisi w powietrzu. A raczej zapuka do drzwi...

Zapraszamy do obejrzenia nieco ekscentrycznego, ale i powracającego w taki sposób na naszą scenę, świetnego duetu aktorskiego.

„Ożenić się nie mogę”

Na scenie im J. Grzegorzewskiego, 11 maja odbędzie się premiera spektaklu „Ożenić się nie mogę” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego, na podstawie dramatu Aleksandra Fredry o tym samym tytule.

Próby do przedstawienia zaczynają się 5 marca.

To mało znany dramat autora m.in. Ślubów panieńskich” w których zobaczymy obraz nowobogackiego świata. Czy kompatybilny ze współczesnością? O tym przekonamy się na majowej premierze w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Wśród odtwórców ról zobaczymy m.in., Aldonę Struzik, Martynę Witowską, Jakuba Giela i Mariusza Kiljana.

„Ożenić się nie mogę” Fredry to z humorem, brawurą i przewrotnością napisana komedia o miłosnych perypetiach kilkorga bohaterów osadzona w realiach XIX-wiecznego świata nuworyszy. Wydaje się jednak zaskakująco aktualna, pokazując, że głupota i próżność się nie starzeją. To klasyka w nowoczesnym wydaniu.

„Filadelfijska opowieść”

Jednak najwcześniej, bo już 23 marca na Scenie Kameralnej odbędzie polska prapremiera spektaklu pt. „Filadelfijska opowieść” na podstawie sztuki Philipa Barry`ego pod tym samym tytułem. Próby do tej inscenizacji już trwają. Będzie to pierwsza premiera Teatru Polskiego w tym roku.

Ta historia o życiu wyższych sfer amerykańskich nigdy wcześniej nie była wystawiana w Polsce, chociaż na świecie odniosła ogromny sukces, m.in. za sprawą filmu „Filadelfijska opowieść” oraz musicalu „Wyższe sfery”. Oba powstały jednak dość dawno, z pewnością więc warto poznać tę „komedię romantyczną” – jak chce reżyser – poprzez teatralna scenę, do którego włączone zostaną również piosenki.

Specjalnie na potrzeby inscenizacji w Tatrze Polskim we Wrocławiu powstało pierwsze polskie tłumaczenie sztuki Philipa Barry`ego.

Tracy Samantha Lord Haven to zamożna mieszkanka luksusowej dzielnicy Main Line w Filadelfii, która rozwiodła się z C.K. Dexterem Havenem, należącym do jej kręgu towarzyskiego, ponieważ nie sprostał on jej oczekiwaniom. Teraz ma ona wyjść za nuworysza George’a Kittredge’a.

Dexter i wydawca czasopisma „Spy” Sidney Kidd wpadają na pomysł, by wprowadzić brukowego reportera Macaulaya „Mike’a” Connora i fotografkę Liz Imbrie jako przyjaciół rodziny, aby mogli zdać relację ze ślubu i wesela. Tracy nie daje się nabrać, ale niechętnie pozwala im zostać po tym, jak Dexter wyjaśnia, że Kidd ma szkodliwe informacje o obecnych wybrykach romansującego na lewo i prawo ojca Tracy, Setha.

Zbliża się ślub, a Tracy czuje się rozdarta: narzeczony, ex-mąż, dziennikarz...

Reżyserem spektaklu jest Stanisław Melski, którego „Bracia Karamazow” wciąż cieszą się niesłabnącą sympatią widzów naszego teatru.

W głównych rolach zobaczymy:

Tracy Lord - Beata Śliwińska
Dinah Lord - Marika Klarman ( gościnnie)

Margaret Lord - Iwona Stankiewicz
Elizabeth ( Liz) Imbrie - Martyna Witowska
Alexander ( Sandy) Lord - Jakub Grębski/ Marek Korzeniowski
William (Wille) Tracy - Dariusz Bereski
Macaulay ( Mikę) Connor - Błażej Michalski
George Kittredge - Marcin Piejaś
C.K Dexter Haven - Krzysztof Brzazgoń (gościnnie)

Seth Lord - Marek Feliksiak

Już dziś zapraszamy na polską prapremierę tego światowego hitu.

Różewicz w Teatrze Polskim

Informujemy ponadto, że trwają rozmowy o przygotowaniu „Próby rekonstrukcji” – scenariusza Agnieszki Wolny-Hamkało na podstawie utworów Tadeusza Różewicza, którego inscenizacji podejmie się Marta Streker.

Różewicz jest rzadkim przypadkiem autora, który poprzez swoje dramaty, opowiadania i wiersze komentował na bieżąco niemal całe zeszłe stulecie Polaków. Dlatego mamy Różewicza egzystencjalistę, moralistę, nihilistę, ironistę – ale też Różewicza żarliwego, lirycznego, Różewicza pełnego humoru, eksperymentującego, zakochanego w kulturze śródziemnomorskiej. Jednak nade wszystko to autor, który potrafił jak nikt inny pokazać złożoność ludzkiej natury, w której wielkoduszność, bohaterski altruizm i współczucie sąsiaduje z egoizmem, okrucieństwem i bezmyślnością.

Jednocześnie informujemy, że na scenach naszego teatru można zobaczyć tak interesujące przedstawienia jak „Cyrk bez przemocy”, który polecamy szczególnie młodszej widowni, „Biederamnn i podpalacze” „Francuska niespodzianka”, „Xięgi Schulza”oraz spektakle na Scenie na Świebodzkim w ramach cyklu „Świebodzki OFF”.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, sceny, spektakle, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laureaci 5 Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU
Ogłoszono werdykt 5. Konkursu Dramaturgicznego "Strefy kontaktu" [FOTO]

Których autorów sztuk teatralnych nagrodzono?

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

ÅźONa spektakl
"żONa" - sztuka Spektaklove już nie tylko w Warszawie

W obsadzie Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak i Cezary Łukaszewicz!

Polecamy
Pieśni paschalne, gruzińskie hymny i bizantyjskie irmosy w Grotowskim Wrocław

Teatr ZAR otwiera nowy sezon w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego przedstawieniem "Anhelli. Skowyt".

Teatr na faktach i spaktakl taneczny w Instytucie Grotowskiego Wrocław

W listopadzie czeka nas kilka ekscytujących premier dostępnych w repertuarze Instytutu Grotowskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Laureaci 5 Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU
Ogłoszono werdykt 5. Konkursu Dramaturgicznego "Strefy kontaktu" [FOTO]

Których autorów sztuk teatralnych nagrodzono?

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.