Dzieje się - Teatr

Teatr Polski w Bydgoszczy organizuje 3. konkurs dramaturgiczny Aurora

2023-06-30 13:41:10

W tegorocznej edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy wzięło udział 257 autorów z 17 krajów. W pierwszym etapie Konkursu jury w składzie Davit Gabunia, Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska wybrało pięć finałowych tekstów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Prapremier.

 Statuetka Aurory, gala2022 Teatr Polski w Bydgoszczy już po raz trzeci organizuje międzynarodowy konkurs dramaturgiczny dla autorów z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej. Celem konkursu jest wspieranie twórczości i poszukiwanie nowego języka teatralnego. W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy:

„Finałowe sztuki w sposób pełny i oryginalny opisują współczesność i złożoną przeszłość Europy, mierzą się z najciemniejszymi i ukrytymi tajemnicami człowieka, zadają pytania o kondycję człowieka używając do tego nowatorskiego języka, poetyki i zabiegów dramaturgicznych.”

Do tegorocznego finału zakwalifikowano następujące sztuki:

-          „Ifigenia” autorstwa Joanny Bednarczyk (Polska)

-          “Trwałość szkła hartowanego” (tytuł oryginalny: «Otpornost kaljenog stakla») autorstwa Danilo Brakoèevića (Serbia)

-          „Zakon zaścielonych łóżek” (tytuł oryginalny: «Орден застеленных кроватей») autorstwa Leny Laguszonkowej (Ukraina)

-          „Rigor Mortis” autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej (Polska)

-          „Znikanie” (tytuł oryginalny: «Nestajanje») autorstwa Tomislava Zajeca (Chorwacja)

Dodatkowo, na tegorocznej long liście sztuk rekomendowanych przez jury teatrom do wystawienia znalazły się teksty:

-          „Jak chwasty tylko, że gorsze” Zuzanna Bojda (Polska)

-          „Tomorrow Is (For Now) Always Here” Iva Brdar (Serbia)

-          “Pravda” Lasha Bugadze (Gruzja)

-          “Raj utworzony” Beniamin Bukowski (Polska)

-          “The World Deserves The End of the World” Tijana Grumić (Serbia)

-          “Emma” Mikita Ilyinchyk (Bialoruś)

-          „Дорогой папа” Ismail Iman (Azerbejdżan)

-          „Dobrze ułożony młodzieniec” Jolanta Janiczak (Polska)

-          „Prawdziwy Norweski Black Metal” Michał Kmiecik (Polska)

-          “Море залишиться” Oleg Mikhailov (Ukraina)

-          „Depresja w kapitalizmie” Dorota Miśkowicz (Polska)

-          “Готель Великобитанїя” Kateryna Penkova (Ukraina)

-          „Marcelina” Zdenka Pszczołkowska (Polska)

-          „Мороз” Konstantin Steshik (Białoruś)

-          „Poza bezpieczny styl przywiązania” Małgorzata Szczerbowska (Polska)

-          “Історія одного провізора, або Малайські панголіни ні в чому не винні” Luda Tymoshenko (Ukraina)

-          “Зелені коридори” Natalia Vorozhbyt (Ukraina)

-          “Перевїзник” Nina Zakhozhenko (Ukraina)

Zgodnie z założeniami Konkursu pięć finałowych tekstów zostanie zaprezentowanych w formie szkiców scenicznych w październiku podczas Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze. W finale pięcioosobowa Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.

Pełen werdykt jury znajduje się na stronie: www.auroraaward.pl

Informacje o kolejnym etapie Konkursu, finałowych sztukach i reżyserach, którzy podejmą się ich inscenizacji publikowane będą także na stronie www.festiwalprapremier.pl .

Jury AURORY 2023:

Davit Gabunia – gruziński dramaturg, redaktor i tłumacz tekstów z języka angielskiego i szwedzkiego. Scenarzysta i producent telewizyjny. Wykładowca w Ilia State University i Royal District Theatre Studio. Koordynator międzynarodowych programów edukacyjnych i projektów medialnych, kierownik literacki w Royal District Theatre w Tbilisi. Jest dwukrotnym laureatem niezależnej nagrody teatralnej Duruji (2013-14) za najlepszą nową sztukę gruzińską oraz laureatem nagrody literackiej SABA (2014) za najlepszy dramat. Jego sztuki wystawiane były w Royal District Theatre, Badisches Staatstheater Karlsruhe, Rustaveli National Theatre, w teatrach Poti, Batumi i Liberty. Przekłady Gabuni obejmują sztuki Szekspira, Strindberga, Ibsena i wielu współczesnych dramatopisarzy brytyjskich, szwedzkich i niemieckich, a także dwa tomy J.K. Rowling o Harrym Potterze. Jego debiutancka powieść Falling Apart ukazała się w 2017 roku i stała się krajowym bestsellerem w Gruzji. W 2018 roku książka została wydana przez Rowohlt Berlin w Niemczech pod niemieckim tytułem „Farben der Nacht”.

Julia Holewińska - dramatopisarka i dramaturżka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej. Autorka blisko dwudziestu dramatów, m.in.: “Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” (reż. Wojciech Faruga - premiera październik 2023), “Katyń. Teoria barw”, (reż. Wojciech Faruga, Teatr Polski w Bydgoszczy, 2021), “Granice” (reż. Bartek Frąckowiak, Teatr Polski w Bydgoszczy, 2016), “Krzywicka/krew” (finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013, Teatr Polskiego Radio, reż. Dobrosława Bałazy, Alina Moś-Kerger, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, 2016), “Ziemia niczyja” (reż. Frank Heuel, prem. Fringe Ensamble, Bonn 2012, Teatr Powszechny w Warszawie 2013), “Ciała obce” (reż. Kuba Kowalski, Teatr Wybrzeże 2012; Paweł Wodziński, Teatr Polskiego Radio 2011; Lianne O’Shea, Project Art. Centre, Dublin 2013), “12/70” (reż. Thomas Sauerteig, Sala Beckett, Barcelona 2011; Stefanie Hoster, Deutschlandradio 2013).  Jest także autorką sztuk dla dzieci i autorką adaptacji m.in. „Dekalogu" (Teatr Narodowy w Warszawie), „Matki Joanny od Aniołów" (Teatr Narodowy w Warszawie), czy “Wichrowych Wzgórz” (Teatr Studio). Jej utwory przetłumaczone zostały na angielski, białoruski, chorwacki, czeski, hiszpański, japoński, kataloński, niemiecki, portugalski, rosyjski, rumuński, słowacki, szwedzki, ukraiński i włoski.

W 2019 roku zadebiutowała jako reżyserka  spektaklem “Hiroshima/Love” w Biennale Warszawa. W 2022 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wystawiła “Amerykę” na podstawie tekstu stworzonego we współpracy z Tomaszem Szerszeniem. 

Jest wykładowczynią w Akademii Teatralnej. Od 2020 roku pełni funkcję zastępczyni dyrektora ds. programowych w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Agnieszka Lubomira Piotrowska - tłumaczka literatury rosyjskiej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej, kuratorka projektów teatralnych w Polsce i Rosji. Absolwentka filologii rosyjskiej UMCS w Lublinie. Tłumaczyła m.in. powieści Władimira Sorokina, Wiktora Jerofiejewa, dramaturgię klasyczną (Antona Czechowa, Nikołaja Gogola, Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, Aleksandra Puszkina) i współczesną (Iwana Wyrypajewa, Nikołaja Koladę, Jewgienija Griszkowca, Wasilija Sigariewa, braci Presniakow, Pawła Priażko i in.).

Współtwórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy w Olsztynie (w latach 2006-2008); kuratorka „części wschodniej” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Konfrontacje” w Lublinie. kuratorka Festiwalu „Da! Da! Da! Współczesny Teatr, Dramat i Performans z Rosji” w Warszawie; autorka idei i kuratorka Festiwalu Kolady w Warszawie. Jurorka w konkursach dramaturgicznych w Jekaterynburgu, Mińsku i Permie. 

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Likhachev Foundation. Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAIKS „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury rosyjskiej na język polski”.

ip

zdjęcie: Statuetka Aurory, gala2022, fot. Adrianna Szymczak

Słowa kluczowe: laureaci, jury, spektakle, Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.