Dzieje się - Teatr

Studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w projekcie "Światoobrazy"

2024-02-07 14:22:35

Już po raz drugi młodzi reżyserzy, wespół ze studentkami i studentami Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, podejmą w Teatrze Nowym próbę nowego odczytania dziedzictwa Szkoły Filmowej, tworząc teatralne etiudy inspirowane dziełami słynnych absolwentek i absolwentów. 14 lutego będzie można zobaczyć je podczas otwartych pokazów.

Światoobrazy. SF.RE(Konstrukcje)Światoobrazy. SF.RE(Konstrukcje) - na czym polega projekt?

„Światoobrazy” to twórcze laboratorium wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń między młodymi reżyserkami i reżyserami, dramaturżkami i dramaturgami oraz studentkami i studentami Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, realizowane pod egidą dyrektorki Teatru Nowego Doroty Ignatjew, kuratora projektu „Nowy i Młodzi” Remigiusza Brzyka oraz dziekana Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, aktora Teatru Nowego Piotra Seweryńskiego.

Zaproszone do projektu młode twórczynie i twórcy konfrontują swoje intuicje z intuicjami najznakomitszych absolwentek i absolwentów szkoły rewidując, rekonstruując i remiksując kanony filmowe, by raz jeszcze tchnąć życie w często rewolucyjne i buntownicze, a dziś nieco zakurzone diagnozy rzeczywistości swoich zawodowych poprzedniczek i poprzedników. Co z nich nadal rezonuje w młodych ludziach? Co jest częścią ich tożsamości, a co już nie mieści się w ich światoobrazach?

Punktem wyjścia dla 2. edycji warsztatów, zatytułowanej SF.RE(Konstrukcje), są polskie filmy science fiction z lat 70. i 80. Młodzi reżyserzy: Miłosz Mieszkalski, Marcel Osowicki i Bartłomiej Juszczak planują skonfrontować się z opowieściami o utopiach i antyutopiach, z potrzebą kreacji zbiorowego mitu, nowej mitologii i światów alternatywnych; reinterpretować fragmenty scenariuszy i konstruować nowe światy. Za pomocą konwencji, jaką jest science fiction, chcą przyjrzeć się teraźniejszości i poszukać narracji pozwalających opowiadać na nowo o marzeniach i wyzwaniach stojących dzisiaj przed młodymi ludźmi.

Jak mówią, interesuje ich, jak wizje twórców filmowych odnosiły się do minionych już czasów i jak mogą rezonować z realiami XXI wieku. Tytułowe SF rozumieją nie tylko jako science fiction, ale także jako speculative fiction – kategorię pozwalającą na wyjście poza realizm i znane gatunki. Chcą postawić pytania o granice SF i o to, co ucieczka do świata przyszłości mówi o rzeczywistości, która ich otacza.

Finałem warsztatów będą otwarte dla publiczności pokazy pracy w procesie, zaplanowane na 14 lutego. Bilety w cenie 1 zł są dostępne w kasach teatru i online.

Warsztaty są częścią projektu „Nowy i Młodzi”, zainaugurowanego przez dyrektorkę Dorotę Ignatjew; kuratorem przedsięwzięcia jest Remigiusz Brzyk. Projekt – skierowany do studentów_ek i młodych absolwentów_ek szkół teatralnych: Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Akademii Teatralnej w Warszawie – ma na celu doskonalenie ich kompetencji artystycznych oraz rozwój potencjału twórczego i zawodowego poprzez kuratelę twórczą, umożliwienie kreatywnej wymiany umiejętności i doświadczeń, a także stworzenie przestrzeni dla kształtowania osobowości artystycznej i rozpoczynania indywidualnej aktywności zawodowej. Opiekę merytoryczną nad warsztatami, realizowanymi we współpracy z Szkołą Filmową w Łodzi, sprawuje Piotr Seweryński.

Światoobrazy. SF.RE(Konstrukcje)  

Reżyserzy: Miłosz Mieszkalski, Marcel Osowicki, Bartłomiej Juszczak

Kurator: Remigiusz Brzyk

Studenci_tki Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Waldo Bastida, Maciej Bisiorek, Dawid Dąbrowski, Michalina Dworzaczek, Paweł Hurnik, Zuzanna Kłos, Mikołaj Lubera, Zuzanna Markowska, Julian Nowicki, Mateusz Rozwadowski, Magdalena Sękiewicz, Jakub Sirko, Ewa Stańczyk, Zofia Tkaczyńska, Filip Wawrecki, Julia Wojnowska, Matylda Wojsznis, Dorian Zypper, Inez Żuk

Produkcja: Kamila Golik

Pokazy otwarte dla publiczności: 14.02.2024 / 17.00 / foyer Dużej Sceny

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Teatr Nowy, Szkoła Filmowa w Łodzi, SF.RE(Konstrukcje)
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
BezdroÅźe
"Bezdroże" - Teatr WTW zaprasza na dramat interaktywny w odcinkach

Premiera pierwszego odcinka już 24 lutego 2024 roku, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

kurs teatru dokumentalnego
Rusza 4. edycja kursu teatru dokumentalnego w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "nowe".

Serce ze szkła. Musical zen
"Serce ze szkła. Musical zen": Jan Peszek i Maria Peszek razem na dwóch scenach

Sztuka powstaje na motywach "Królowej Śniegu" Hansa Christiana Andersena i "Naku*wiam zen" Marii Peszek.

Polecamy
OÅźenić się nei mogę - spektakl 2020
Podsumowanie sezonu 2019/2020 w Teatrze Polskim we Wrocławiu Wrocław

Teatr zakończył ten wyjątkowy sezon spektaklem "Ożenić się nie mogę" w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego.

Boeing
"Boeing, Boeing" - nadchodząca premiera farsy w Teatrze Dramatycznym Białystok

Trwają przygotowania do premiery spektaklu w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

Polecamy
Ostatnio dodane
BezdroÅźe
"Bezdroże" - Teatr WTW zaprasza na dramat interaktywny w odcinkach

Premiera pierwszego odcinka już 24 lutego 2024 roku, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

kurs teatru dokumentalnego
Rusza 4. edycja kursu teatru dokumentalnego w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "nowe".

Popularne
Limba spektakl
Limba - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowe przedstawienie Teatru Układ Formalny!