Dzieje się - Teatr

Ponowne otwarcie teatrów od 6 czerwca

2020-05-27 15:10:33

Przez ostatnie 3 miesiące, wyjście do teatru bądź filharmonii było niemożliwe, ze względu na kwarantannę. Wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte na czas pandemii koronawirusa. Polska wraca jednak powoli do normalnego funkcjonowania i w ramach 4 etapu odmrożenia gospodarki zostaną otwarte instytucje kultury. 6 czerwca 2020 będzie można odwiedzić teatry i filharmonie. Więcej szczegółów w artykule 4. etap odmrażania gospodarki w Polsce: bez maseczek na powietrzu.

Teatr

Ponowne otwarcie teatrów - zasady

Otwarcie instytucji kultury 6 czerwca 2020 będzie związane z pewnymi obostrzeniami. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że spektakle mogą się odbywać pod dwoma warunkami: należy nosić maseczki, a pojemność widowni musi być zapełniona do maksymalnie 50 procent.

Można wystawiać spektakle w teatrach, jednak trzeba przestrzegać powyższych warunków.

- To nie jest obowiązek. To jest możliwość dla właścicieli, dla organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły - wyjaśniał Gliński.

Po długim czasie braku możliwości wyjścia na spektakl czy koncert, w końcu nie jest to zabronione. Ważne jednak, aby pamiętać, że kontakt między publicznością powinien pozostać rozluźniony, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom i pracownikom.

Czy teatry rzeczywiście się otworzą?

Mimo że instytucje kultury mogą z powrotem działać i wystawiać spektakle, to jednak nie wiadomo, czy będzie im się to w tej chwili opłacało. Sezon w teatrach kończy w czerwcu, a przynajmniej tak było do tej pory, zatem wznowienie działalności wiązałoby się z ponownym zamknięciem instytucji na przerwę wakacycyjną. Większe premiery muszą być odpowiednio przygotowane, a opracowanie sztuki zajmuje trochę czasu. 

Zatem czy teatry i filharmonie rzeczywiście otworzą się 6 czerca? Nie wiadomo. Można spekulować, że nawet chwilowe wznowienie działalności przyciągnie sporo ludzi, którzy przez ostatnie 3 miesiące byli zamknięci w domu i nie mieli możliwości obcowania z kulturą. Otworzenie teatru dla gości mogłoby pokazać, że instytucji zależy swojej publiczności, nawet jeśli miałoby to trwać zaledwie miesiąc. Poza tym, byłaby to częściowa kompensacja strat budżetowych, w związku z kwarantanną.  

Najlepiej po prostu monitorować strony internetowe lokalnych teatrów, bo mogą zdecydować się na wystawienie spektakli, ale nie jest to pewne. 

Odmrożenie całej kultury

Na razie nie ma konkretnego terminu zniesienia wszystkich wymogów, które obowiązują podczas odwiedzania instytucji kultury. Obecnie trzeba zachować wymogi sanitarne, jednak dokładna data pełnego odmrożenia zostanie dopiero ustalona.

Wiadomo za to, że teatry i filharmonie mogą już niedługo ruszyć i wznowić działalność. 

JS

źródło: tvn24.pl

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: koronawirus, zasady, terminy, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Polecamy
spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?