Dzieje się - Teatr

Ponowne otwarcie teatrów od 6 czerwca

2020-05-27 15:10:33

Przez ostatnie 3 miesiące, wyjście do teatru bądź filharmonii było niemożliwe, ze względu na kwarantannę. Wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte na czas pandemii koronawirusa. Polska wraca jednak powoli do normalnego funkcjonowania i w ramach 4 etapu odmrożenia gospodarki zostaną otwarte instytucje kultury. 6 czerwca 2020 będzie można odwiedzić teatry i filharmonie. Więcej szczegółów w artykule 4. etap odmrażania gospodarki w Polsce: bez maseczek na powietrzu.

Teatr

Ponowne otwarcie teatrów - zasady

Otwarcie instytucji kultury 6 czerwca 2020 będzie związane z pewnymi obostrzeniami. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że spektakle mogą się odbywać pod dwoma warunkami: należy nosić maseczki, a pojemność widowni musi być zapełniona do maksymalnie 50 procent.

Można wystawiać spektakle w teatrach, jednak trzeba przestrzegać powyższych warunków.

- To nie jest obowiązek. To jest możliwość dla właścicieli, dla organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły - wyjaśniał Gliński.

Po długim czasie braku możliwości wyjścia na spektakl czy koncert, w końcu nie jest to zabronione. Ważne jednak, aby pamiętać, że kontakt między publicznością powinien pozostać rozluźniony, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom i pracownikom.

Czy teatry rzeczywiście się otworzą?

Mimo że instytucje kultury mogą z powrotem działać i wystawiać spektakle, to jednak nie wiadomo, czy będzie im się to w tej chwili opłacało. Sezon w teatrach kończy w czerwcu, a przynajmniej tak było do tej pory, zatem wznowienie działalności wiązałoby się z ponownym zamknięciem instytucji na przerwę wakacycyjną. Większe premiery muszą być odpowiednio przygotowane, a opracowanie sztuki zajmuje trochę czasu. 

Zatem czy teatry i filharmonie rzeczywiście otworzą się 6 czerca? Nie wiadomo. Można spekulować, że nawet chwilowe wznowienie działalności przyciągnie sporo ludzi, którzy przez ostatnie 3 miesiące byli zamknięci w domu i nie mieli możliwości obcowania z kulturą. Otworzenie teatru dla gości mogłoby pokazać, że instytucji zależy swojej publiczności, nawet jeśli miałoby to trwać zaledwie miesiąc. Poza tym, byłaby to częściowa kompensacja strat budżetowych, w związku z kwarantanną.  

Najlepiej po prostu monitorować strony internetowe lokalnych teatrów, bo mogą zdecydować się na wystawienie spektakli, ale nie jest to pewne. 

Odmrożenie całej kultury

Na razie nie ma konkretnego terminu zniesienia wszystkich wymogów, które obowiązują podczas odwiedzania instytucji kultury. Obecnie trzeba zachować wymogi sanitarne, jednak dokładna data pełnego odmrożenia zostanie dopiero ustalona.

Wiadomo za to, że teatry i filharmonie mogą już niedługo ruszyć i wznowić działalność. 

JS

źródło: tvn24.pl

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: koronawirus, zasady, terminy, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Polecamy
Kolejny numer artzinu Nowe Tworzywo
Kolejny numer artzinu Nowe Tworzywo

Właśnie ukazał się trzeci numer artzinu Nowe Tworzywo, tym razem, co jest pewną niespodzianką, tylko w wersji sieciowej.

Aktorem teatru Żeromskiego może zostać… każdy!
Aktorem teatru Żeromskiego może zostać… każdy! Kielce

W programie warsztatów przewidziana jest praca nad tekstem, dykcją, przygotowanie elementów scenografii, kostiumów i charakteryzacji.

Ostatnio dodane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.