Dzieje się - Teatr

Polskie "Dokręcanie śruby" na festiwalu operowym w Sankt Petersburgu

2018-10-05 10:12:54

Spektakl operowy pt. „Dokręcanie śruby”, pierwsza polska inscenizacja pod kierownictwem dyrektora artystycznego Opery na Zamku Jerzego Wołosiuka, w reżyserii Natalii Babińskiej został zaproszony do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Oper Kameralnych w Operze Kameralnej w Sankt Petersburgu. To jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w życiu kulturalnym Petersburga.

Dokręcanie śrubyJuż 7 października 2018, rosyjska publiczność zobaczy przedstawienie, które zdobyło tytuł Najlepszego Spektaklu roku na XI Teatralnych Nagrodach Muzycznych im. J. Kiepury. Statuetki otrzymały także realizatorki „Dokręcania śruby”: Natalia Babińska - najlepszy reżyser i Martyna Kander za najlepszą scenografię.

Opis spektaklu

„Dokręcanie śruby” B. Brittena, wyreżyserowała Natalia Babińska, a orkiestrę poprowadził Jerzy Wołosiuk. To opera kameralna z udziałem 6 śpiewaków, w tym dwojga dzieci. To pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry'ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu. O Operze na Zamku mówili po tej premierze w całej Polsce, poza granicami kraju w samych superlatywach. Thriller psychologiczny, z pięknym światłem, wizualizacjami, symboliką, kostiumami, zupełnie inny niż powszechnie znane opery. Spektakl uznany został przez krytyków za najważniejsze wydarzenie sezonu 2015/16 w Polsce. "Był to bezapelacyjnie najlepszy spektakl w tym sezonie, nie, w zasadzie od wielu sezonów, który mogliśmy zobaczyć, włączając w to renomowane sceny." (Mitteloge.de ). „Ta opera jest horrorem precyzyjnym niczym proza Stephena Kinga” (Rzeczpospolita). „To naprawdę znakomity spektakl. Pod każdym względem.”  „Ten kameralny spektakl jest jedną z najlepszych realizacji, jakie widziałam w polskich teatrach w tym sezonie.” (Polityka).

ip

fot. M. Grotowski, Opera na Zamku/materiały prasowe


Słowa kluczowe: 3 Międzynarodowy Festiwal Oper Kameralnych, spektakl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Carmina Burana
"Carmina Burana" - widowisko we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia ze spektaklu w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Daisuke Yoshimoto
"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces.

Polecamy
Artyści zapraszają na spektakl "Anhedonia"
Artyści zapraszają na spektakl "Anhedonia" Wrocław

W przedstawieniu zagraliśmy my, amaktorzy, dla których teatr jest pasją, spełnieniem marzeń, drogą ku przełamaniu własnych słabości, strachów - mówią twórcy spektaklu "Anhedonia".

Promocja w Teatrze Sabat
Promocja w Teatrze Sabat Warszawa

Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej, przygotował specjalną promocję obowiązującą w maju tego roku. Tylko teraz, przy zakupie trzech biletów typu SHOW lub DINNER SHOW, czwarty otrzymać można gratis.

Ostatnio dodane
Carmina Burana
"Carmina Burana" - widowisko we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia ze spektaklu w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Kupony i kody rabatowe