Recenzje - Teatr

PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

2020-07-15 12:05:37

Ja. Pademia. Ja w pandemii. Ja i pandemia. Pademia i ja. "PandemiJa" to spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filii w Białymstoku wyreżyserowana i napisana przez Agatę Bizuk przepełniona apokalipsą opowieść młodych ludzi, którym przyszło zmierzyć się z izolacją właśnie wtedy, gdy świat miał stanąć dla nich otworem. 14 lipca 2020 odbyła się premiera dyplomantów w wersji on-line. Jeszcze jakiś czas temu złapalibyśmy się za głowę. Jak skończyć szkolę teatralną on-line? Jak zagrać bez widza na sali? Pytania o to czy aktor gra dla czy wobec widza nabierają zupełnie nowego wymiaru. Tyle razy mówimy o przeżyciu, o spotkaniu. Została nam kamera i wirtualna rzeczywistość.  

PandemiJa - spektakl 2020Dobre zmęczenie

Pierwsze co przychodzi do głowy - ile można o wirusie? Czy już wszyscy nie jesteśmy zmęczeni sytuacją, w której przyszło nam trwać? Czy pandemia się nie przeterminowała, a jej data ważności do spożycia już dawno nie wygasła? Kiedy jednak postanowimy dać temu tematowi szansę możemy spotkać 9 młodych i zdolnych aktorów (7 aktorek i 2 aktorów). Dziewięć osobowości dzielących się emocjami i przeżyciami ostatniego czasu.

Artyści, strach i natura

"PandemiJa" to segmentowa układanka czasu izolacji. Doświadczymy tu kondensacji spojrzeń i przemyśleń. W tym niespełna godzinnym przedsięwzięciu znalazło się miejsce na wszystko. Możemy poznać frustracje i strach młodych twórców, pośmiać się z narciarzy szusujących na tle alpejskiej fototapety, współczuć konsumentkom, oczkekującym na kolejną paczkę. Możemy też być świadkami nieco komicznej, ale jednak wartościowej sceny o wadze twórczości i artystów w naszym życiu.

O tym, jak często są niedoceniani i poniżani. Niech pierwszy rzuci kamień, ten kto przez cały okres trwania izolacji nie sięgnął po książkę, film, serial czy nie posłuchał muzyki. Bardzo ważną rolę odgrywa tu natura. Przypomniane zostają ostatnie wydarzenia, przyglądamy się światu okiem zwierząt (nie tylko domowych) i na koniec obcujemy z nią - Matką Naturą. Kąpie się w wannie pośród paprotek. Bezsilna, zimna i niewzruszona. - Czy ty wiesz jak czuje się matka zabijana przez własne dzieci? Po tym pytaniu przechodzi nas dreszcz i już żadne delfiny w weneckich kanałach nie stanowią pocieszenia.

Więcej niż tytuł

Tytuł spektaklu jest przewrotny. Mogłoby się wydawać, że to tylko gra słowna. Jednak doskonale obrazuje to, co się wydarza. To ja w pandemii. A raczej pandemia we mnie. Czy pandmenia wygrała z moim "ja"? Wiele osób zadało sobie to pytanie. Kim jestem bez swoich zajęć, bez swojego dotychczasowego życia. Co pozostaje? Pustka, nicość, brak, strach czy jednak nadzieja? Próbą odpowiedzi zajęli się Małgorzata Apse, Magdalena Bednarek, Anna Konieczna, Karolina Mazurek, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Agata Słowik, Rudolf Apse i Karol Sławek.

Zobacz cały spektakl on-line

Maja Kowalska

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: opinia, ocena, Akademia Teatralna, Białystok, studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.