Recenzje - Teatr

Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

2021-06-29 10:05:43

Opowiadając o przeżyciach wojennych, łatwo popaść w skrajności - albo przytłoczyć odbiorcę, albo próbować umniejszyć wagę tak trudnych doświadczeń. Zespół Wrocławskiego Teatru Współczesnego, tworzący „Rzeźnię numer pięć” na czele z reżyserem, Marcinem Liberem, znalazł na to sposób i zrealizował satyryczną opowieść o traumie i zmaganiu się z nią, okraszoną czarnym humorem.

Rzeźnia numer pięć WTW„Rzeźnia numer pięć” to spektakl przełożony na deski teatru przez Michała Kmiecika, na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta „Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią.”. Vonnegut jako młody chłopak przeżył bombardowanie Drezna i kilkanaście lat później próbował opisać swoje doświadczenia, tworząc „Rzeźnię”. Spektakl wystawiany przez Wrocławski Teatr Współczesny, zabiera widza w długą i bardzo dynamiczną podróż śladem życia głównego bohatera Billy’ego.

Nietuzinkowa kreacja aktorska i doskonałe efekty

Jest to podróż, podczas której przeszłość przeplata się z przyszłością, a rzeczywistość z fantazją. Rafał Cieluch, który gra Billy’ego, znakomicie pokazał zagubienie bohatera i trud w uporaniu się z traumą po masakrze Drezna. Kreacja głównej postaci jest bardzo przekonująca, ale sprawcą całego „zamieszania” jest bohater zbiorowy, który jest jednocześnie narratorem. Niesamowitą rolę odegrał każdy z aktorów, wcielając się w bardzo wiele różnych postaci, zmieniając co rusz stroje, charakteryzacje, dostosowując ton głosu.

Podczas przedstawienia, wszystkie zmysły zostają wystawione na działanie bodźców. Momentami niepokojącą muzykę na żywo, serwuje nam Filip Kaniecki. Scenografia jest wręcz w neonowych kolorach, można ją interpretować na różne sposoby, stanowi idealne uzupełnienie historii. Odpowiedzialny za nią  oraz za efekty świetlne, są Mirek Kaczmarek i grupa MIXER. 

Niejednorodna opowieść

Spektakl niekiedy jest absurdalny. Bohater przenosi się na dziwną planetę Tralfamadorię, gdzie podziwiany jest przez zamieszkałe tam istoty. Ciężko jednak mówić racjonalnie o masakrze, stąd taka forma opowieści o tragicznych wydarzeniach. Czarny humor, satyra, próba złapana dystansu do wydarzeń z Drezna. „Rzeźnia” to teatr przygody, która jest widzom opowiadana, podkreślając jak ważna jest w niej idea hipisowska. Bo tym właśnie jest ta opowieść - na przekór masakrze drezdeńskiej - pacyfistyczną historią walki o to, żeby świat był lepszy.

Przedstawienie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich opowiada o trudzie spisania tak trudnej historii wojennej, osobistych przeżyć. Poznajemy wtedy bliżej postać Billy’ego. Druga część jest realizacją tej opowieści.

Czy warto?

„Rzeźnia numer pięć” zdecydowanie zostaje w pamięci na długo. To spektakl, który poprzez historię głównego bohatera, ukazuje dramat wielu osób, połączonych ze sobą. Ich ścieżki przeplatają się ze sobą. Jest to teatr, w którym w każdym momencie wystawieni jesteśmy na jakiś element zaskoczenia i trzymamy się kurczowo fotela, czekając na więcej.

Karolina Ryś

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, ocena, analiza, 2021, adaptacja, Marcin Liber
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kulka
Kulka - recenzja spektaklu Wrocław

Za nami premiera nowego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek. "Kulka" zaskoczyła nie tylko najmłodszych.

Wyskubki - recenzja spektaklu Wrocław

Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego zapraszają do wspólnej zabawy!

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show. Odcinek 5: Świat post-karnawałowy - recenzja Wrocław

Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń i Kazio wracają ze swoim show. Czy warto było czekać?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kulka
Kulka - recenzja spektaklu Wrocław

Za nami premiera nowego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek. "Kulka" zaskoczyła nie tylko najmłodszych.

Wyskubki - recenzja spektaklu Wrocław

Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego zapraszają do wspólnej zabawy!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?