Dzieje się - Teatr

Krytyczny BANG - Teatr Układ Formalny zaprasza na serial online

2020-05-06 12:17:58

Świat chwilowo zwolnił, a deski teatrów trzeszczą póki co od kurzu. Sztuka jednak nie zawiesza działalności i przenosi się do sieci. W tych zupełnie nowych warunkach, grupa młodych artystów tworzy serial, jakiego nie widziano jeszcze na scenie dramatycznej ani na kinowym ekranie. Teatr Układ Formalny odpowiada na obecną sytuację, w jakiej znalazły się wszystkie ośrodki kultury. - Skoro zamknięto sceny, odwołano spektakle, to znaczy, że w czasie pandemii jesteśmy już tylko zdani na poradniki sanitarne i kolejne piosenki, w zabawny sposób przemycające informację o tym, jak ważne jest mycie rąk? Nie umniejszając powagi tych niepewnych realiów, musimy zachować rozsądek i równowagę - apelują artyści. Przenoszą więc sztukę w realia wciąż dostępne dla wszystkich - do internetu poprzez serial online pt. Krytyczny Bang. Czeka na nas 5 odcinków serialu karykaturalnego z elementami czarnego humoru, futuryzmu i absurdu.

Krytyczny BangKrytyczny BANG - o co w tym chodzi?

- Dla mnie projekt "Krytyczny Bang" powstał przede wszystkim z potrzeby działania. Nie możemy grać spektakli dla publiczności, uciekło nam dużo przedstawień, trudno, każdy artysta jest w ciężkiej sytuacji. Ale to co nam zostało to zespół, który był gotowy do działania, więc zaczęliśmy szukać i kombinować. "Krytyczny Bang" to totalny wynik współdziałania, na którym opiera się zresztą cała idea naszego teatru. Zrobiliśmy serial, bo chcieliśmy grać i działać. Ale o czym i po co tu działać? W obliczu wielkiego kryzysu, załamania jakiego nasze pokolenia jeszcze nie poznało? Pomyśleliśmy, że warto zrobić kawałek sztuki o tym to co może nie najważniejsze, ale bardzo potrzebne w takich sytuacjach. Dystans. Sam serial ma dać widzom przede wszystkim chwilę humorystycznej odskoczni, pokazać sytuacje, które nawiązują do rzeczywistości, ale nie pokazują jej wprost. Nie dajemy rad, nie silimy się na moralitet. To ma być BANG, po którym nie wiesz o co chodzi, co masz myśleć i jak działać. I o to chodzi. Ostatnio trochę za dużo już instrukcji i nakazów - mówi Przemek Furdak, wiceprezes Fundacji Układ Formalny i współproducent serialu.

Twórcy i aktorzy

Serial Krytyczny BANG, to projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, będący serią etiud. Reżyserem jest Maciej Rabski, w role bohaterów tej produkcji wcielają się aktorzy Teatru Układ Formalny, za montaż i reżyserię obrazu odpowiada Rafał Ogrodowczyk, za udźwiękowienie zaś - Tymoteusz Witczak.

Wyprodukowany w krytycznych warunkach i krytycznie podchodzący do problemów, z jakimi właściwie każde środowisko mogłoby zmierzyć się w kryzysowej sytuacji, a wszystko to oprawione w ramy krzywego zwierciadła i doprawione jakże potrzebną dawką absurdu. W każdym z pięciu odcinków zobaczymy aktorów z Teatru Układ Formalny, wcielających się w role ludzi z różnych środowisk zawodowych i społecznych, próbujących zmierzyć się z nieznaną dotychczas rzeczywistością. To zupełnie nowy wymiar sztuki – łączący rozrywkę i niekonwencjonalną realizację formy serialu. Coś nowego i nieoczywistego, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom widzów, spragnionych nowych wrażeń, balansujących na krawędzi nieco mroczniejszego humoru i absurdu. 

- Chcieliśmy żeby to było absurdalne, a jednocześnie w jakiś sposób dotyczyło nas, sytuacji, w której się znaleźliśmy. Tylko nie dosłownie, bo nie minęły trzy tygodnie pandemii, a już jedynym poruszanym wszędzie tematem był COVID-19. Dlatego potrzebna nam była jakaś fikcja - no i urodziła się taka. Niedookreślone państwo, w którym wszystko jest odrealnione i karykaturalne, kataklizm jest zupełnie inny, a nasz problem wciąż ten sam. My sami - komentuje Jerzy Górski, autor scenariusza i jeden z aktorów Układu Formalnego.

Kiedy i gdzie oglądać?

Co dwa tygodnie, począwszy od 30 kwietnia 2020, na kanale Układu Formalnego w serwisie YouTube, o 19:16, ukazuje się premierowy odcinek serialu. Trudno jest przewidzieć czego będzie dotyczył kolejny epizod i jakich bohaterów zobaczymy w następnej odsłownie – tak, jak w czasach krytycznych ciężko odgadnąć co przyniosą kolejne dni.

Jest to niewątpliwie test na przetrwanie – jeśli sztuka istnieje od zarania dziejów, to przecież nie zniknie od tak z powodu nieczynnych kas biletowych. Kolejne epoki nadawały jej nowy, unikalny sznyt – być może kolejna karta historii sztuki zapisuje się właśnie na naszych oczach?

Do wydarzenia można dołączać na Facebooku https://www.facebook.com/events/731601464044707/ i zapoznać się z serialem. Być może kilkunastominutowa ucieczka w abstrakcyjnie krytyczne uniwersum Krytycznego BANGu, okaże się źródłem zupełnie nowego wymiaru wrażeń, w tej zdominowanej przez niepokój rzeczywistości.

Zobacz pierwszy odcinek

MD/ip

fot. screen youtube.com

Słowa kluczowe: spektak, facebook, Wrocław, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Polecamy
Projekt "Strefy kontaktu 2016" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Projekt "Strefy kontaktu 2016" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Strefy kontaktu 2016 to projekt artystyczny Wrocławskiego Teatru Współczesnego wpisany w program Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Patronują mu trzej wybitni artyści teatru: Helmut Kajzar, Tymoteusz Karpowicz i Tadeusz Różewicz.

"Biała siła, czarna pamięć" - spektakl o rasizmie kontrowersyjny już przed premierą
"Biała siła, czarna pamięć" - spektakl o rasizmie kontrowersyjny już przed premierą

Radni Białegostoku chcą zablokować premierę spektaklu, który bazuje na książce Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Ostatnio dodane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.