Dzieje się - Teatr

Krytyczny BANG - Teatr Układ Formalny zaprasza na serial online

2020-05-06 12:17:58

Świat chwilowo zwolnił, a deski teatrów trzeszczą póki co od kurzu. Sztuka jednak nie zawiesza działalności i przenosi się do sieci. W tych zupełnie nowych warunkach, grupa młodych artystów tworzy serial, jakiego nie widziano jeszcze na scenie dramatycznej ani na kinowym ekranie. Teatr Układ Formalny odpowiada na obecną sytuację, w jakiej znalazły się wszystkie ośrodki kultury. - Skoro zamknięto sceny, odwołano spektakle, to znaczy, że w czasie pandemii jesteśmy już tylko zdani na poradniki sanitarne i kolejne piosenki, w zabawny sposób przemycające informację o tym, jak ważne jest mycie rąk? Nie umniejszając powagi tych niepewnych realiów, musimy zachować rozsądek i równowagę - apelują artyści. Przenoszą więc sztukę w realia wciąż dostępne dla wszystkich - do internetu poprzez serial online pt. Krytyczny Bang. Czeka na nas 5 odcinków serialu karykaturalnego z elementami czarnego humoru, futuryzmu i absurdu.

Krytyczny BangKrytyczny BANG - o co w tym chodzi?

- Dla mnie projekt "Krytyczny Bang" powstał przede wszystkim z potrzeby działania. Nie możemy grać spektakli dla publiczności, uciekło nam dużo przedstawień, trudno, każdy artysta jest w ciężkiej sytuacji. Ale to co nam zostało to zespół, który był gotowy do działania, więc zaczęliśmy szukać i kombinować. "Krytyczny Bang" to totalny wynik współdziałania, na którym opiera się zresztą cała idea naszego teatru. Zrobiliśmy serial, bo chcieliśmy grać i działać. Ale o czym i po co tu działać? W obliczu wielkiego kryzysu, załamania jakiego nasze pokolenia jeszcze nie poznało? Pomyśleliśmy, że warto zrobić kawałek sztuki o tym to co może nie najważniejsze, ale bardzo potrzebne w takich sytuacjach. Dystans. Sam serial ma dać widzom przede wszystkim chwilę humorystycznej odskoczni, pokazać sytuacje, które nawiązują do rzeczywistości, ale nie pokazują jej wprost. Nie dajemy rad, nie silimy się na moralitet. To ma być BANG, po którym nie wiesz o co chodzi, co masz myśleć i jak działać. I o to chodzi. Ostatnio trochę za dużo już instrukcji i nakazów - mówi Przemek Furdak, wiceprezes Fundacji Układ Formalny i współproducent serialu.

Twórcy i aktorzy

Serial Krytyczny BANG, to projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, będący serią etiud. Reżyserem jest Maciej Rabski, w role bohaterów tej produkcji wcielają się aktorzy Teatru Układ Formalny, za montaż i reżyserię obrazu odpowiada Rafał Ogrodowczyk, za udźwiękowienie zaś - Tymoteusz Witczak.

Wyprodukowany w krytycznych warunkach i krytycznie podchodzący do problemów, z jakimi właściwie każde środowisko mogłoby zmierzyć się w kryzysowej sytuacji, a wszystko to oprawione w ramy krzywego zwierciadła i doprawione jakże potrzebną dawką absurdu. W każdym z pięciu odcinków zobaczymy aktorów z Teatru Układ Formalny, wcielających się w role ludzi z różnych środowisk zawodowych i społecznych, próbujących zmierzyć się z nieznaną dotychczas rzeczywistością. To zupełnie nowy wymiar sztuki – łączący rozrywkę i niekonwencjonalną realizację formy serialu. Coś nowego i nieoczywistego, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom widzów, spragnionych nowych wrażeń, balansujących na krawędzi nieco mroczniejszego humoru i absurdu. 

- Chcieliśmy żeby to było absurdalne, a jednocześnie w jakiś sposób dotyczyło nas, sytuacji, w której się znaleźliśmy. Tylko nie dosłownie, bo nie minęły trzy tygodnie pandemii, a już jedynym poruszanym wszędzie tematem był COVID-19. Dlatego potrzebna nam była jakaś fikcja - no i urodziła się taka. Niedookreślone państwo, w którym wszystko jest odrealnione i karykaturalne, kataklizm jest zupełnie inny, a nasz problem wciąż ten sam. My sami - komentuje Jerzy Górski, autor scenariusza i jeden z aktorów Układu Formalnego.

Kiedy i gdzie oglądać?

Co dwa tygodnie, począwszy od 30 kwietnia 2020, na kanale Układu Formalnego w serwisie YouTube, o 19:16, ukazuje się premierowy odcinek serialu. Trudno jest przewidzieć czego będzie dotyczył kolejny epizod i jakich bohaterów zobaczymy w następnej odsłownie – tak, jak w czasach krytycznych ciężko odgadnąć co przyniosą kolejne dni.

Jest to niewątpliwie test na przetrwanie – jeśli sztuka istnieje od zarania dziejów, to przecież nie zniknie od tak z powodu nieczynnych kas biletowych. Kolejne epoki nadawały jej nowy, unikalny sznyt – być może kolejna karta historii sztuki zapisuje się właśnie na naszych oczach?

Do wydarzenia można dołączać na Facebooku https://www.facebook.com/events/731601464044707/ i zapoznać się z serialem. Być może kilkunastominutowa ucieczka w abstrakcyjnie krytyczne uniwersum Krytycznego BANGu, okaże się źródłem zupełnie nowego wymiaru wrażeń, w tej zdominowanej przez niepokój rzeczywistości.

Zobacz pierwszy odcinek

MD/ip

fot. screen youtube.com

Słowa kluczowe: spektak, facebook, Wrocław, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Jacek Gawroński - Dyrektor Naczelny
Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu zapowiada plany na sezon 2020/2021 Wrocław

Jacek Gawroński i Jan Szurmiej opowiedzieli o premierach, remontach i obchodach 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza.

Polecamy
Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

Przed nami 11. Dni Komedii dell'Arte w Krakowie Kraków

Już 21 lutego zacznij świętować wielki dzień komedii!

Ostatnio dodane
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?