Premiery - Teatr

"Walizka" - premiera w Dzień Zakochanych

2009-02-13 11:16:51 | Poznań

 Niektórzy nie wierzą w przypadki. Historia pewnego muzealnego eksponatu,  na której oparty jest prapremierowy spektakl ‘Walizka', jest na tyle niezwykła, że ciężko się z nimi nie zgodzić.

Michel  Leleu widział ojca po raz ostatni podczas wojny, gdy miał zaledwie 4 lata. Jego tata został zatrzymany w 1943r. przez Niemców i następnie deportowany do Auschwitz, skąd nigdy nie powrócił.

W lutym 2005 dorosły już Michel poszedł wraz z rodziną do Muzeum Zagłady w Paryżu. Jednym z eksponatów, tymczasowo wypożyczonych z muzeum Auschwitz, była walizka, która według podpisu należała do Pierre'a Levi. Początkowo Michel nie był pewny, czy walizka należy do jego ojca, który nosił bardzo popularne imię i nazwisko. Jednak wraz z uruchomioną falą wspomnień i zgłębianiem historii rodzinnej wątpliwości się rozmyły. Leleu wrócił do nazwiska, którego nie używał całe życie i doszedł do wniosku, że chce, aby walizka ojca pozostała w paryskim muzeum Zagłady. Jak argumentował, nie chciał, by odbywała ona ponownie taką samą drogę, jak jego ojciec. Wystąpił do francuskiego sądu, który tymczasowo nakazał wstrzymanie jej zwrotu.

Na tej niezwykłej historii oparty jest dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, który w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, będziemy mieli okazję oglądać już od 14 lutego w Teatrze Polskim.

‘Walizka' Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk to dramat, który otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w konkursie ‘Metafory Rzeczywistości', organizowanym przez Teatr Polski w 2008r.

Jak stwierdził sam reżyser na konferencji prasowej, przeniesienie tego tekstu na deski teatru nie było proste. Jest to historia afabularna, nieco kontrowersyjna, bezkompromisowa. Oparta na wydarzeniach, które zapisały się czarną kartą w historii, stanowi inne ujęcie tematu Holocaustu.

Dramat stawia widza przed dwoma nurtującymi kwestiami. Pierwsza  to pytanie o miłosierdzie wobec pamięci, pamiątek i eksponatów. Co z nimi robić? Udostępniać, utrwalać, pozwalać im zakorzeniać się w społecznej świadomości, czy może wręcz odwrotnie, chować i zamykać, uniemożliwiając babranie się w niekoniecznie chwalebnej historii? Jaki sens ma konserwowanie bólu, skoro to obciąża naszą egzystencję dotkliwym ciężarem pamięci?

Druga natomiast dotyczy korzeni i tożsamości człowieka, problematyki tego, kim jesteśmy. Co musimy w sobie zachować z rodzinnej historii, by pozostać sobą. I co musimy z niej odzyskać, by się odnaleźć.

Jakie odpowiedzi niesie ze sobą to przedstawienie? Ciężko przewidzieć. Myślę, że każdy z nas powinien sam otworzyć tę walizkę i się przekonać.

Marta Nieborak
(marta.nieborak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: walizka spektakl przedstawienie premiera teatr polski poznań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.