Premiery - Teatr

"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

2019-10-09 14:13:11

"Mock. Czarna burleska" w reżyserii Konrada Imieli w to nowy spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Premiera przedstawienia, które powstało w oparciu o kilka kryminałów Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku odbędzie się już 12 października 2019. Prezentujemy materiał wideo, w którym głos zabiera sam autor powieści oraz Artur Caturian - aktor, wcielający się w głównego bohatera. W naszym materiale z próby prasowej możecie zobaczyć też obszerny fragment jednej z piosenek!

Mock. Czarna burleska

O spektaklu

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Konrad Imiela, teksty piosenek napisali Roman Kołakowski i Konrad Imiela, muzykę skomponował Grzegorz Rdzak. W roli komisarza Mocka zobaczymy Artura Caturiana.

W spektaklu nie ma scen mówionych, całość jest śpiewana. Kilkanaście songów przedstawia osobne historie z życia komisarza Mocka, inspirowane kolejnymi powieściami Marka Krajewskiego. Spektakl będzie ostatnią premierą tekstów Romana Kołakowskiego, który zmarł nagle w styczniu tego roku. Miał stworzyć dziesięć dużych songów, najważniejszych obrazów przedstawienia. Zdążył napisać pięć z nich.

Muzyka w spektaklu to kompozytorski debiut 23-letniego Grzegorza Rdzaka na scenie Capitolu. Bauhausowską scenografię zaprojektowała Anna Haudek, kostiumy - Anna Chadaj.

Przygody Mocka to klasyczne, chandlerowskie kryminały noir z nutą thrillera. Są lekturą niezwykle popularną; przedwojenne realia Wrocławia przedstawiają z niezwykłą pieczołowitością. Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Jesienna premiera jest kulminacyjnym punktem przypadających na 2019 rok obchodów 90-lecia budynku Capitolu, jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce, jednego z nielicznych zachowanych wnętrz art déco w naszym kraju.

Ewa Szlempo-Kruszyńska o roli w spektaklu

- Nie dostałam wcześniej takiej roli i cieszę się że gram taką odważną i silną postać. Nikt z nas nie wie co w nas drzemie. Mock jest bardzo uzależnioną i zagubioną osobą. Ja gram jego niedoścignione marzenie żony i królową Breslau. Nikt jej nie może podskoczyć! Jest to pierwsza moja rola czarnego charakteru, a wcześniej grałam bardziej wesołe postacie. Jest to wyzwanie dla mnie i jestem wdzięczna twórcom za zaufanie. W niewielu teatrach muzycznych widziałam taki materiał, jak w Capitolu. To także jest dla aktorów wyzwanie. Ruch, taniec, emocje - to jest wszystko jak siłownia! - mówi Ewa Szlempo-Kruszyńska, która w spektaklu gra Nataszę Diabrinską / Sophie Mock.

- Budowanie mojej postaci zaczęło się od przeczytania książki "Koniec świata w Breslau". Oczywiście każdy ma własną wyobraźnię i stwarza swój własny świat, ale przeczytałam później scenariusz spektaklu i miałam wrażenie dobrze odzwierciedlonego świata. Zastanawiałam się, jak zagram moją bohaterkę, ale gdy już usłyszałam piosenkę Sophie, to poczułam że to jest bardzo „moje”. Muzyka wzbudzała we mnie wielką energię, w której przechodziłam z delikatności w wyuzdanie. Praca nad tym spektaklem rozwija mnie aktorsko. Pracujemy z choreografem, jest taniec, śpiew, piękne kostiumy i inni tancerze, z którymi wszystko świetnie się układa. Gramy wszyscy do jednej bramki - opowiada Ewa Szlempo-Kruszyńska.

- Z Markiem Krajewskim spotkałam się już wcześniej, przy innych okazjach. Uczył mnie między innymi wymowy łacińskiej. Teraz oczywiście nie omieszkałam zapytać go, jak powstała w jego głowie postać Sophie. Mówił czym się inspirował tworząc tę postać i bardzo mi to pomogło - dodaje aktorka.

Wideo-zapowiedź spektaklu

MD/JB

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław, twórcy, premiera, spektakl, 2019, obsada
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ksiądz Marek Teatr Polski Wrocław
Spektakl "Ksiądz Marek" premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Marat/Sade
"Marat/Sade" - męski chór w opowieści o zawiedzionych nadziejach w spektaklu WTW [FOTO, WIDEO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę!

Valeska
Przed nami premiera spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska" we Wrocławiu Wrocław

To przedstawienie w reżyserii i choreografii Dominiki Knapik, rozpisane na czwórkę performerów.

Polecamy
Halo - spektakl
"Halo?" - premiera spektaklu Studia Kokyu w Instytucie Grotowskiego [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

OÅźenić się nie mogę
"Ożenić się nie mogę" - sztuka Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim we Wrocławiu Wrocław

Od dawna na żadnej wrocławskiej scenie nie można było zobaczyć mistrza naszej polskiej komedii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ksiądz Marek Teatr Polski Wrocław
Spektakl "Ksiądz Marek" premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Marat/Sade
"Marat/Sade" - męski chór w opowieści o zawiedzionych nadziejach w spektaklu WTW [FOTO, WIDEO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?