Premiery - Teatr

"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

2023-11-10 11:54:55

Już 16 listopada 2023 roku o godz. 20.00 w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca - odbędzie się premiera kolejnej pracy wielokrotnie nagradzanego duetu Igor Gorzkowski - Iwona Pasińska oraz Zespołu Polskiego Teatru Tańca. Będzie to „Republika marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza

Republika marzeńTwórczość Brunona Schulza jest dla artystów teatru pokusą i wyzwaniem. W jego opowiadaniach poetyckie słowo kreuje rzeczywistość, konstruując z ulotnych sennych wizji fascynujący, kompletny świat, pozostawiający niewielką przestrzeń dla żywej tkanki spektaklu.

Autorzy „Republiki marzeń” odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru. Otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności, zmiennej, płynnej, ulegającej ciągłym metamorfozom. Odkrywają demiurgiczne właściwości wieloznacznych Schulzowskich metafor - ukrytą w słowach siłę uruchamiania skojarzeń, inspirowania działań, wywoływania ruchu. Przeplatają różnorodne motywy zaczerpnięte z Schulzowskiej narracji, jak w orientalnych arabeskach, z przeplatających się krętych nitek i ornamentów budując niezwykły, gęsty, bujny i uchwytny każdym zmysłem świat.

- Proza Schulza jest bardzo inspirująca dla teatru tańca. W teatrze operującym metaforą i innymi środkami wyrazu niż teatr dramatyczny pojedyncze zdania, szczegółowe historie są bardzo otwierające dla budowania struktur - mówi Igor Gorzkowski. 

Zapraszamy Państwa do przestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą, opuszczonej i dziwnej, w której czas cofa się o jeden interwał, a więc wszystko może się zdarzyć. W której archetypiczna postać Ojca zderza się ze zwielokrotnioną figurą Józefa-Syna, budując całą gamę relacji, od afirmacji po negację. Przy okazji do „teatru w teatrze”, w którym z aktorskimi i reżyserskimi zadaniami mierzy się pewien zespół.

Nade wszystko pragniemy dać impuls do refleksji, na ile teatr - każdy teatr - może być „republiką marzeń”, metaforą rzeczywistości.

Przypomnijmy, że Igor Gorzkowski, reżyser o wszechstronnych zainteresowaniach, od teatru dramatycznego i operowego po teatr telewizji i teatr tańca, wspólnie z Iwoną Pasińską, choreograf i dramaturg ruchu, w Polskim Teatrze Tańca wyreżyserował już spektakle: „Żniwa”, „Polka” oraz „Kurka wodna albo urojenie”. Ta ostatnia praca nagrodzona została 3 nagrodami m.in. za reżyserię na 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych / VII Finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”(2022). Werdykt Jury przyniósł równorzędne nagrody indywidualne Igorowi Gorzkowskiemu - za reżyserię i Iwonie Pasińskiej - za choreografię spektaklu Polskiego Teatru Tańca "Kurka Wodna albo urojenie”. Artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca otrzymali nagrodę zespołową.

Nagrody przynoszą także wspólne realizacje Gorzkowskiego, Pasińskiej i zespołu PTT w ramach teatru telewizji. Za ”Inny świat” w choreografii Iwony Pasińskiej z udziałem artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Igor Gorzkowski został uhonorowany Nagrodą im. Stefana Treugutta dla twórcy teatru TV oraz nagrodą za reżyserię podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu (2021). W czerwcu tego roku spektakl teatru telewizji „Judasz z Kariothu” w reżyserii Gorzkowskiego, z udziałem artystów - tancerzy PTT otrzymał Grand Prix na 22. Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia w Zamościu „Dwa Teatry”.

Premiera spektaklu „Republika marzeń” wpisuje się w obchody 50., jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca przyszłego roku. 

„Republika marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza

scenariusz i reżyseria – IGOR GORZKOWSKI

choreografia – IWONA PASIŃSKA

asystent spektaklu – JERZY KAŹMIERCZAK

muzyka – JOHN ZORN, JAMIE SAFT, YVES WEYH, DAVID KRAKAUER, ERICK FRIEDLANDER, RABBINICAL SCHOOL DROPOUTS

scenografia – ANDRZEJ GRABOWSKI

kostiumy – ADRIANA CYGANKIEWICZ, ANDRZEJ GRABOWSKI

realizacja światła – DOMINIKI DUDEK, PRZEMYSŁAW GAPCZYŃSKI

realizator dźwięku – MICHAŁ BESZCZYŃSKI, ZUZANNA MAJEWSKA

kierownictwo techniczne – DARIUSZ SZYCH

obsługa sceny – KRZYSZTOF LUDWICZAK

koordynacja produkcji – MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK

plakat – PIOTR ZDANOWICZ

foto - ANDRZEJ GRABOWSKI 

ARTYŚCI-TANCERZE POLSKIEGO TEATRU TAŃCA: 

Jerzy Kaźmierczak – Ojciec

Julia Hałka – Matka / Józef z opowiadania „Dodo“

Aleksandra Kuś – Adela

Zbigniew Kocięba – Józef z opowiadania „Sanatorium Pod Klepsydrą“

Bartosz Dopytalski – Dodo / Józef z opowiadania „Edzio“

Dominik Kupka – Doktor Gotard / Hieronim / Józef z opowiadania „Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju”

Momoko Den – Pielęgniarka

Sandra Szatan – Perazja / Józef z opowiadania „Ptaki” / Józef z opowiadania „Ulica Krokodyli”

Zofia Tomczyk – Retycja / Józef z opowiadania „Ptaki”

Kacper Bożek – Edzio / Józef z opowiadania „Karakony” / Józef z opowiadania „Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju”

Evelyn Blue – Bianka

Mateusz Krzysiak – Józef z opowiadania „Wiosna”

Premiera: 16 listopada 2023, Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Poznań 

Kolejne spektakle: 17 i 18 listopada 2023, godz. 20.00 

Spektakl w języku polskim z dostępnym tłumaczenie na język ukraiński.

Spektakl bez ograniczeń wieku, sugerowany dla widzów 14+

Organizator: Polski Teatr Tańca - instytucja kultury Samorządu Województwa Wielopolskiego

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jak również z dotacji celowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Igor Gorzkowski, Iwona Pasińska, spektakl, adaptacja, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śmierć komiwojaÅźera
Zbliża się premiera "Śmierci komiwojażera" w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Bazą do przedstawienia jest uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 roku.

Buka spektakl
"Buka" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy! Przed nami premiera spektaklu o kobiecości Bydgoszcz

To spektakl opowiadający o byciu kobietą w XXI wieku.

Polecamy
8 kobiet - spektakl Och Teatr
Spektakl "8 kobiet" do zobaczenia na scenie Och-Teatru [FOTO] Warszawa

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Karla - spektakl
Spektakl "Karla" premierowo w Integracyjnym Teatrze Arka [FOTO] Wrocław

Sztuka ma przybliżyć odbiorcom osobę wyjątkowo zasłużoną dla naszego kraju, choć nie znaną szerszemu gronu. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Polecamy
Ostatnio dodane
Śmierć komiwojaÅźera
Zbliża się premiera "Śmierci komiwojażera" w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Bazą do przedstawienia jest uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 roku.