Premiery - Teatr

"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

2020-07-29 14:36:16

Już 31 lipca 2020 odbędzie się premierowy pokaz spektaklu dyplomowego IV roku Wydziału Lalkarskiego na AST Wrocław pod tytułem "Książę i król" w reżyserii Artura Dwulita. O przesłaniu sztuki, pracy z lalkami oraz koronawirusowej przerwie w przygotowaniach opowiada sam reżyser oraz Marcelina Kieres - studentka, grająca w przedstawieniu aż trzy postacie. Zobaczcie także zdjęcia z próby przed premierą >>

Książę i król - spektakl AST WrocławZ lalką na scenie

- Myślę, że zdobyliśmy w szkole takie umiejętności, że jesteśmy w stanie ogarnąć każdy rodzaj lalek. Przez cały okres przygotowania spektaklu uczymy się jeszcze tej animacji, bo każdą lalkę trzeba poznać od nowa. Jeżeli dana lalka występuje, tak jak w moim przypadku, w minimalistycznej scenie, kiedy śpiewam, to czuję się lepiej będąc na scenie razem z nią. W tym przypadku, dzięki lalce lepiej można oddać specyficzny klimat snu. Ona wydaje się być nie z tego świata i wolę, żeby to ona była bardziej wyeksponowana. Natomiast w tym spektaklu są też inne sceny, w których dobrze się czuję na scenie jako ja - aktorka. Dzięki zdobytym umiejętnościom potrafimy poradzić sobie zarówno ze scenami dramatycznymi, jak i typowo „lalkowymi”, kiedy mamy pozostać w ukryciu. Staram się skupić jak największa uwagę lalce. Nie patrzę na widza czy drugiego aktora jako ja, tylko raczej poprzez lalkę i staram się, żeby to co chcę przekazać przeszło przez lalkę. Wzrok człowieka jest bardzo inspirujący i przyciągający, więc staram się go ukrywać na korzyść lalki - mówi Marcelina Kieres, aktorka z obsady spektaklu.

Przesłanie spektaklu "Książę i król"

- Głównym przesłaniem spektaklu jest wolność. Chcemy wspólnie z widzem zastanowić się nad własnymi wartościami, nad tym, czego oczekujemy od świata i co byśmy chcieli w nim zdziałać. Namawiamy, by nie iść ślepo za jakimś ideałem, tylko patrzeć sercem - tłumaczy Marcelina Kieres.

- Wolność to jeden z elementów, który poruszamy w tym przedstawieniu, jednak  głównym mottem jest dla mnie to, żebyśmy starali się sami  budować swoje własne światy i brali za nie odpowiedzialność. Przedstawienie jest skierowane do dzieci 7+. Jest to teatr familijny, który opowiada o inicjacji młodego człowieka, jego wejściu w świat, do którego nie był przyzwyczajony w dzieciństwie. Wychodzi spod klosza nadopiekuńczości i nagle odkrywa zupełnie inną rzeczywistość - mówi Artur Dwulit, reżyser spektaklu.

Nietypowe przygotowania do premiery

- Zaczynaliśmy pracę w lutym i w marcu miała być premiera, ale w związku z pandemią musieliśmy odczekać 4 miesiące i dzięki decyzjom władz szkoły udało nam się spiąć ten spektakl, tak by móc go obejrzeć w sieci. Studenci są wybitnie zdolni i w ciągu krótkiego czasu udało nam się wrócić do etapu sprzed izolacji, tak by przez ostatnie dwa tygodnie móc szlifować i upiększać zbudowany świat - mówi Dwulit. - Natomiast jeżeli chodzi o przygotowanie do zawodu, to studenci są wyposażeni w narzędzia, które oferuje im wydział lalkarski. Nie możemy wziąć odpowiedzialności za to co się z nimi stanie później. To już będą ich wybory i decyzje oraz łut szczęścia - dodaje reżyser.

Książę i król - spektakl AST WrocławOpis spektaklu

 Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego

Na podstawie "Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi" Pierre'a Gripariego

Obdarowany przez rodziców niezwykłym prezentem książę Filip przemierza świat pełen niespodzianek. Wpada do tajemniczego wulkanu , który zdaje się być krzywym odbiciem idealnej dziecięcej rzeczywistości. Kogo napotka na swojej drodze i jak poradzi sobie z przeciwnościami losu? Czy uda mu się uratować tajemniczą księżniczkę Lili? Jak zakończy się ta niezwykła wędrówka? Tego wszystkiego można się dowiedzieć oglądając przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego. Spektakl wykorzystuje niekonwencjonalne środki wyrazu teatru ożywionej formy oraz elementy musicalu. Jest pożywką dla uruchomienia dziecięcej wyobraźni i refleksją na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Obsada

Występują: Katarzyna Górska, Anna Karbowiak, Marcelina Kieres, Dominik Skwarek, Piotr Starczak, Patrycja Szindler, Jakub Szlachetka

Premiera online

Grupa wiekowa: 7+
Premiera online: 31 lipca 2020, godz.18.00, Sala Czarna Teatru AST
Czas trwania: ok. 75 min.

MD/MK

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: AST Wrocław, spektakl dyplomowy, wydział lalkarski, 2020, premiera, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

"Virtuoso" na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Warszawa

Zobaczcie premierę musicalu o Ignacym Janie Paderewskim już wkrótce w Warszawie!

Treny - spektakl, Białystok
"Treny" Jana Kochanowskiego na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku Białystok

Jedno z największych dzieł polskiej literatury w formie spektaklu już jest w repertuarze teatru.

Polecamy
JAPETY-kto to widział? - set wiosenny
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na set wiosenny spektaklu "JAPETY - kto to widział?"

Pokazy już w dniach 13-15 marca, zawsze o godzinie 19:00.

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show: przed nami 2 odcinek - Memento mori

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na show z bohaterem o "niewyparzonej gębie i naturze narcystycznej".

Ostatnio dodane
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

"Virtuoso" na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Warszawa

Zobaczcie premierę musicalu o Ignacym Janie Paderewskim już wkrótce w Warszawie!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?