Premiery - Teatr

Zbliża się premiera spektaklu "Błękitny Pies" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

2020-02-21 10:33:54

Od połowy grudnia 2019 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu ekipa pod przywództwem aktorki i reżyserki Agaty Skowrońskiej przygotowuje premierę Błękitnego Psa. Będzie to familijny spektakl muzyczny, oparty na adaptacji książki Beaty Majchrzak Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci, nagrodzonej w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (2013), zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY przy finansowym wsparciu Fundacji PZU. Autorem adaptacji jest Błażej Michalski.

Błękitnt Pies - Spektakl w Teatrze Polskim

O spektaklu

To historia czwórki dzieci, z których każde na swój sposób nie odnajduje się w społeczności za sprawą swoich ułomności lub choroby. Błękitny Pies, którego spotykają na swojej drodze, pomaga im „odnaleźć się” i zaakceptować. Pies wprowadza dzieci w krainę baśni – wielobarwnej łąki, by tam poprzez alegoryczne do siebie postacie zamieszkujące łąkę mogły zrozumieć samych siebie, otaczający je świat i odkryć to, co sprawi, że poczują się w pełni wartościowe.

W scenicznej realizacji akcja rozgrywać się będzie w dwóch światach: realnym i baśniowym. Obydwa światy się przenikają, stanowią jeden o drugim. Każde z dzieci odnajduje swojego bohatera na łące, dzięki któremu zacznie wierzyć w siebie, inaczej spojrzy na swój problem.

Przedstawienie w sposób przystępny dla młodego widza ma poruszać te najtrudniejsze tematy, na które staramy się z dziećmi nie rozmawiać, jak choroba czy umieranie. Dzieci przecież obcują z nimi na co dzień, spotykając autystycznych kolegów czy dzieci jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Podobnie jak książka, spektakl będzie pełen barw, muzyki i tańca. Odchodzący na zawsze Modraszek zatańczy radośnie swój ostatni taniec wśród kwitnących żonkili, zapewniając, że przecież to nie koniec wędrówki.

Radosna muzyka w stylu lat 70. będzie stanowiła ważny element widowiska. Każdy z bohaterów zaśpiewa swój song, a pieśń Błękitnego Psa o wierze, miłości i akceptacji samego siebie będzie mottem przewodnim dla wszystkich bohaterów. W scenach muzycznych wezmą udział tancerze.

Twórcy

Miłość, pokój, wiara i przede wszystkim nadzieja to myśli przewodnie powstającego spektaklu. W roli tytułowej zobaczymy Dariusza Bereskiego, a w pozostałych rolach wystąpią Monika Bolly, Aleksandra Chapko, Jakub Grębski, Igor Kowalik, Błażej Michalski, Marcin Piejaś, Aldona Struzik, Beata Śliwińska oraz grupa wokalno-choreograficzna: Katarzyna Baran, Patryk Kazek, Marika Klarman i Magdalena Majtyka. Scenografia i kostiumy są dziełem Beaty Fertały-Harlender, muzykę komponują Justyna Różewicz-Suszczyńska i Marcin Suszczyński, choreografię przygotowuje Katarzyna Baran, wizualizacje – Anna Szalwa, a światło reżyseruje Dariusz Bartołd. Na prapremierę polską przedstawienia zapraszamy 14 marca 2020 roku na Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego. Będzie to 608. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Końcowy fragment książki Beaty Majchrzak

„Mój drogi czytelniku, ja wiem, że Błękitny Pies istnieje, ponieważ czasami przychodzi także do mnie.

Jestem lekarzem, ale nie takim od chorego ciałka, ale od chorej duszy. Pracuję jako psycholog. Czy wiesz, co robi taka osoba? Pomaga tym, którzy mają problemy, na przykład nie radzą sobie z gniewem, lękiem czy jakimś trudnym wydarzeniem. Wspieram też chore dzieci i ich rodziny. To właśnie stąd znam Basię, Stasia, Tomka, Zosię i wielu innych, a także ich rodziców. Od czasu do czasu pomagam też dzieciom w hospicjum. Czy wiesz, co to hospicjum? To taki dom dla chorych, którzy już nie wrócą do zdrowia i czekają, by Błękitny Pies zabrał ich na słoneczne pole kwitnących żonkili. Tam, gdzie w końcu będą zdrowi i silni.

Moja praca bywa bardzo trudna. Powinnam wiedzieć, jak pomóc innym w ich problemach, ale nie zawsze tak się dzieje. Czasami brakuje mi mądrych słów. Czasami jest mi ciężko i smutno. I wtedy przychodzi do mnie Błękitny Pies, wielki, miękki i włochaty, pachnący gumą balonową, i opowiada mi moje historie. Bo pamiętasz, mój drogi czytelniku – on zawsze mówi to, co najbardziej jest nam potrzebne”.

AKTUALIZACJA: komunikat Teatru Polskiego we Wrocławiu

W związku z zaleceniem Wrocławskiego Kuratorium Oświaty z dnia 9 marca 2020 r., rekomendującego placówkom oświatowym odwołanie, ewentualnie przesunięcie terminów wyjazdów, wycieczek szkolnych, jak również ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich lokalnych wycieczek i wyjść, Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu, podjęła decyzję, że premiera spektaklu familijnego „Błękitny Pies” w reż. Agaty Skowrońskiej, adresowanego przede wszystkim do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, zaplanowana na 14 marca 2020 r. (godz. 18:00), zostaje przeniesiona na 31 maja 2020 r. (godz. 16:00). Również kolejne przedstawienia tego tytułu, zaplanowane na 15, 18, 19, 20 i 21 marca oraz 15 i 16 kwietnia 2020 r., zostają odwołane.

Należność za bilety, które zostały zakupione w Kasach Teatru, będzie zwracana od 13 marca do 30 kwietnia 2020 r., na podstawie biletu wraz z paragonem fiskalnym (fakturą VAT), w dwóch kasach Teatru: przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3 (Duża Scena im. J. Grzegorzewskiego) oraz przy ul. Świdnickiej 28 (Scena Kameralna). Kasy są czynne od wtorku do soboty w godzinach: 11:00–14:00 i 15:00-19:00,  z wyjątkiem najbliższego wtorku (17 marca), kiedy to Kasy będą czynne w godz. 15:00-19:00. Należność za bilety zakupione online będzie zwracana na nr konta, z którego została dokonana płatność.

Wszelkich informacji udziela Państwu Dział Marketingu (od poniedziałku do piątku w godz.
9:00-16:00), pod numerami tel.: (71) 316 07 77 i (71) 316 07 78.


ip

fot. materiały prasowe teatru / autor plakatu: Jarek Kuśmierski

Słowa kluczowe: Wrocław, 2020, obsada, Agata Skowrońska, Dariusz Bereski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ojeja! - spektakl WTL
Ojeja! Oto nowa premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek z widownią na żywo [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z przedstawienia "Ojeja!, czyli o dziewczynce, która nie znała własnego imienia".

Jan Englert wywiad wideo
Jan Englert o spektaklu "Trzy siostry" i teatrze w czasie pandemii [WIDEO]

Historia premiery "Trzech sióstr" Czechowa w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Polecamy
Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Trzy dni deszczu - Teatr WARSawy
"Trzy dni deszczu" - spektakl w Teatrze WARSawy debiutem reżyserskim Rafała Mohra

Sztuka Richarda Greenberga to opowieść o samotności i braku komunikacji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ojeja! - spektakl WTL
Ojeja! Oto nowa premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek z widownią na żywo [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z przedstawienia "Ojeja!, czyli o dziewczynce, która nie znała własnego imienia".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?