Dzieje się - Teatr

Zbliża się 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania

2024-06-04 09:27:50

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania powstał w 2005 z inicjatywy Włodzimierza Kaczkowskiego i Elwiry Piorun. Jubileuszowa XX edycja festiwalu ropocznie się już 17 czerwca, a wystąpią w niej zespoły m.in. z Japonii, Belgii, Portugalii, Włoch, Korei Południowej czy z Polski. Gwiazdą festiwalu będzie znany zespół Compagnia Zappala Danza. Jak co roku, tanecznemu wydarzeniu stolicy towarzyszyć będzie blok warsztatów edukacyjnych, które poprowadzą choreografowie i tancerze występujący na festiwalu. Dla uczestników zajęć to często jedyna możliwość pracy z takimi nauczycielami, a dla profesjonalnych tancerzy możliwość uzyskania wyjątkowych konsultacji.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2024Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania to jeden z najstarszych festiwali tanecznych w Warszawie i jedyny, który przez całą historię swojego istnienia odbywał się bez przerw. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa 11 dni, a spektakle odbywać się będą w nowej siedzibie teatru przy al. Jerozolimskich 181b, wejście B1.

- Zastanawiając się jakie ma być główne hasło jubileuszowego XX Festiwalu Tańca Zawirowania zdecydowaliśmy się na OTWARTOŚĆ. Bo właśnie nad tym pracowaliśmy przez tych 20 ostatnich festiwalowych lat. Osiągnęliśmy to, że na festiwalu występowały utytułowane zespoły jak Kibbutz czy Culberg, tuż obok debiutujących dopiero artystów tańca. Że było miejsce na grupy z Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk, że na festiwalowych sceny występowały obok siebie zespoły Izraela i Libanu, Chin i Korei Płd, Białorusi i Ukrainy. A potem pod wpływem pandemii świat zamknął się na dobre i wkrótce okazało się, że mimo zniesienia ograniczeń nie ma już powrotu do takiej, jak poprzednio wolności podróżowania i wymiany artystycznej. W wielu miejscach na świecie pojawiły się wojny i konflikty społeczne, a jak mówi rzymska sentencja: „Gdzie grzmią armaty, milczą muzy”, w każdym razie w obecnym świecie jest dużo mniejsza możliwość skupienia się wyłącznie na swobodnej wymianie artystycznej.

Dlatego przy jubileuszu XX - lecia chcemy przypomnieć wartości, które stały u podstaw naszego festiwalu i zaprezentować różne zespoły, o różnych stylach tańca, o różnym doświadczeniu i różnych korzeniach, będą to zespoły z Polski, Japonii, Korei Płd, Francji, Belgii i Portugalii. Może nie wszystko jeszcze stracone i uda się zatrzymać proces zamykania świata pod wpływem zagrożeń, narodowych interesów i różnorakich egoizmów. To takie podsumowanie 20 lat festiwalu i wytyczenie ścieżki na następne lata. Tak się złożyło, że połowa występujących to zespoły z Włoch. Mamy nawet w tym roku do czynienia z czymś w rodzaju „małej platformy włoskiej”.

Nawiązujemy w ten sposób do tradycji naszych dziewiętnastu dotychczasowych festiwali, których część charakteryzowała się właśnie na skupieniu się na jednym kraju, żeby dobrze się przyjrzeć, jak wygląda tam sytuacja tańca, jakie są podobieństwa i różnice w odniesieniu do Polski. I zaraz na początku zaprezentujemy światową gwiazdę tańca współczesnego Compagnia Zappala Danza z Sycylii, która zaprezentują swoją wersję Romea i Julii -  „Romeo e Giulietta 1.1” Niech to będzie też przesłanka tej „otwartości” festiwalu Zawirowania nie tylko na geografię, ale również na literaturę, tradycję i różnorodność.

 - Włodzimierz Kaczkowski, Dyrektor Festiwalu.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2024, program, Włodzimierz Kaczkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Napoli-1841
Opera Wrocławska zapowiada wiosnę z premierami Wrocław

Poznaliśmy plany na nadchodzący sezon 2024/2025!

Konformista 2029
Teatr Łaźnia Nowa i "Konformista 2029" na Aranya Theater Festival w Chinach

Organizatorzy festiwalu przekonują, ze jego celem jest eliminowanie granic w sztuce.

statuetka Aurory 2023
Nabór tekstów do AURORY zakończony. Wkrótce poznamy finałową piątkę

Do Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy zgłoszonych zostało 268 tekstów.

Polecamy
Makbet, Teatr Dramatyczny Białystok
Nadchodzi premiera spektaklu "Makbet" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku Białystok

Wkrótce zobaczymy tam jeden z najsłynniejszych dramatów Shakespeare'a!

Mały Tygrys Pietrek
Spektakl "Mały Tygrys Pietrek" zacznie nowy sezon w Teatrze Kubuś Kielce

Przekonaj się, co ciekawego do zaproponowania w nowym sezonie ma kielecki Teatr Kubuś.

Polecamy
Ostatnio dodane
Napoli-1841
Opera Wrocławska zapowiada wiosnę z premierami Wrocław

Poznaliśmy plany na nadchodzący sezon 2024/2025!

Konformista 2029
Teatr Łaźnia Nowa i "Konformista 2029" na Aranya Theater Festival w Chinach

Organizatorzy festiwalu przekonują, ze jego celem jest eliminowanie granic w sztuce.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.