Dzieje się - Teatr

Wystawa prac Miry Żelechower-Aleksiun oraz spektakl "Miasto, którego nie było"

Wystawa, spektakl i aukcja z okazji jubileuszu malarki

2021-11-08 09:37:26

3 listopada w Piekarni - Centrum Sztuk Performatywnych odbyło się wydarzenie o skromnej nazwie “Mira 80 i pół”, ale mającej poważny pretekst – w ziwązku z jubileuszem wybitnej wrocławskiej malarki Miry Żelechower-Aleksiun. W ramach spotkania odbyła się wystawa prac artystki, pokaz spektaklu “Miasto, którego nie było” cyrkowo-teatralnego Kolektywu Kejos, a także aukcja, po której część dochodów była przekazana na rzecz fundacji "Ocalenie" wspierającą uchodźców i uchodźczyń.

Zobacz też: Galeria zdjęć ze spektaklu "Miasto, którego nie było"

Kolektyw Kejos

Obrazy pełne młodej energii i inspiracji

Nic tak nie tworzy kompletnego wizerunku artysty, jak jego obecność na wystawie. Otwarcie wernisażu się zaczęło od przyjaznego przywitania publiczności samej autorki dzieł. Mira Żelechower-Aleksiun — polska malarka żydowskiego pochodzenia, urodzona w 1941 roku w Millerowie koło Rostowa, to jedna z najbardziej wyrazistych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego. Jej pracy są pewne kolorów: od dziecięcej świeżości, zieleni do szarych, burych barw, jak chwile, gdy niełatwo jest wykrzesać z siebie nadzieję. Można powiedzieć, że prace artystki emanują uporządkowany żywy wichur energii, prawdziwy kosmos, zawierają wiele wątków i znaków.

Pojawienie się zespołu instrumentalno-wokalnego składającego się z Katarzyny Timingeriu, Jacka Timingeriu, Mikołaja Nowickiego oraz Mateusza Nowickiego i ich wykonanie utworów o charakterze ludowym, z elementami żydowskiego folkloru posłużyło ładnym przejściem do kolejnej części spotkania – spektaklu.

“Miasto, którego nie było”. Kolektyw Kejos

Spektakl “Miasto, którego nie było” został stworzony na 700-lecie miasta Lublina. Przedwojenne czasy, lubelskie legendy, mity, ludowe karnawały, czasy komunistycznej dyktatury — fragmenty życia miasta z różnych lat, stworzyły razem bogaty, a jednocześnie zróżnicowany wizerunek miasta i jego mieszkańców. Specjalnie na okoliczność jubileuszu malarki Miry Żelechower-Aleksiun sceny spektaklu były uzupełnione o projekcje multimedialne oparte o wybrane obrazy malarki.

Grupa teatralno-cyrkowa Kolektyw Kejos składa się z artystów różnych sztuk performatywnych: cyrkowców, tancerzy, aktorów, muzyków, zademonstrowała prawdziwe show oraz wysoką technikę. Marta Kuczyńska (kontorsja, klaunada, akrobacje na trapezie, żonglowanie) wcielała się w poetkę, żonę Szlomy, a nawet dyktatora, Matylda Kurczyńska (kontorsja, akrobacje na trapezie, manipulacja hula hopami) była Czarownicą, Zuzanna Nir (taniec, taniec akrobatyczny oraz akrobacje na trapezie) pojawiła się w postaci Rusałka, a także Krzysztof Koster i Tomasz Koszański (żonglowanie, taniec akrobatyczny oraz akrobacje na kole). Występowi kolektywu towarzyszyła muzyka grana na żywo. Czasami aktorzy stawali się bohaterami dzieł Miry Żelechower-Aleksiun, po czym póżniej obrazy służyły jako tło odbywających się na scenie wydarzeń. W ten sposób pracy artystki stawały się żywe i służyły wspólnym językiem opowiadającym historię naszych przodków.

Jeżeli istneje spób na unieśmiertelnienie historii losów miasta, jego mieszkańców oraz dzieł i żywotu artysty — to był właśnie on!

Wera Rasniuk

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Mira Żelechower-Aleksiun, Kolektyw Kejos, wystawa, spektakl, Centrum Sztuk Performatywnych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jolanta Hinc-Mackiewicz
Jolanta Hinc-Mackiewicz o "Małych zbrodniach małżeńskich": Spektakl przyniesie dużo niespodzianek [Wywiad] Białystok

Teatr Dramatyczny W Białymstoku zaprasza na nowe przedstawienie!

Pchła Szachrajka
Znamy przedwakacyjne propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Bydgoszcz

Przed bydgoskimi widzami - dramat współczesny, pokazy dla najmłodszych widzów, premiera i klasyka.

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Malika Murzagali - Brave Kids
Brave Kids Wrocław 2020 - twórcy projektu tuż przed finałem [FOTO] Wrocław

Przed nami drugi wrocławski finał warsztatów "Brave Kids".

Polecamy
Ostatnio dodane
Jolanta Hinc-Mackiewicz
Jolanta Hinc-Mackiewicz o "Małych zbrodniach małżeńskich": Spektakl przyniesie dużo niespodzianek [Wywiad] Białystok

Teatr Dramatyczny W Białymstoku zaprasza na nowe przedstawienie!

Pchła Szachrajka
Znamy przedwakacyjne propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Bydgoszcz

Przed bydgoskimi widzami - dramat współczesny, pokazy dla najmłodszych widzów, premiera i klasyka.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.