Dzieje się - Teatr

"Wszyscy jesteśmy dziwni" z nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

2022-07-04 12:40:26

Olga Ciężkowska i Anna Mazurek odebrały w piątek 1 lipca 2022 roku nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za reżyserię i dramaturgię spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni”.

Wszyscy jesteśmy dziwni

Wieńczący sezon teatralny 2021/2022 sukces jest tym większy, że spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, a dla Olgi Ciężkowskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, był pełnowymiarowym reżyserskim debiutem. Odpowiedzialna za adaptacje i dramaturgię Anna Mazurek, niedawna absolwentka Dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu AST, była już półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020.

Konkurs, organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze.

Przeniesiony na scenę znakomity reportaż Karoliny Sulej od swojej premiery 3 grudnia 2021 roku zbiera świetne recenzje i regularnie wypełnia widownię Małej Sceny Teatru Nowego. To brawurowa opowieść o mechanizmach władzy i obserwacji procesu, w którym pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji.

Na wyjątkowe przyjęcie sztuki zapracowali wszyscy twórcy: odpowiedzialna za scenografię, kostiumy i multimedia Gabriela Porada z łódzkiej ASP, autorka muzyki Maja Luxenberg, autorka realizacji wideo Ewa Borowska z łódzkiej PWSFTviT, a także doskonale obsadzeni: Sławomir Sulej jako samozwańczy szeryf Coney Island Dick Zigun, Barbara Dembińska jako artystka-aktywistka Philomena Marano, Magdalena Kaszewska w roli burleskowej Bambi the Mermaid, Katarzyna Żuk – Nati Patchworkowa dziewczyna i Paulina Walendziak jako mistrz_yni ceremonii i głos Wyspy. Autorką plakatu do spektaklu jest Olga Jasionowska. Za sprawą Karoliny Sulej informacje, zdjęcia i fotosy z przedstawienia trafiły do rzeczywistych bohaterów, których losy opisała w reportażu.

Poza udziałem w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl zakwalifikował się także do Festiwalu 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych. Dla Teatru Nowego był też okazją do tego, by wyjść do widzów z propozycjami nie tylko teatralnymi: w foyer Małej Sceny można było oglądać wystawę zdjęć z Coney Island autorstwa Mateusza Kubika, a także wziąć udział w zrealizowanej we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Żywej Bibliotece.

Nagroda w konkursie Instytutu Teatralnego to wyjątkowe wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że do ścisłego finału zakwalifikowało się 13 spośród 142 zgłoszonych spektakli – mówi dyrektorka Nowego Dorota Ignatjew i dodaje, że bardzo cieszy ją pozytywne przyjęcie ryzykownego – jak określa projekt „Nowy i Młodzi” – przedsięwzięcia. Nagroda dla Olgi Ciężkowskiej i Anny Mazurek jest potwierdzeniem, że zainaugurowany przez nią 2021 roku cykl, w ramach którego swoje teatralne pomysły mogą realizować bardzo młodzi twórcy, był strzałem w dziesiątkę.

Oprócz „Wszyscy jesteśmy dziwni” duetu Ciężkowska/ Mazurek widzowie Nowego mieli okazję zobaczyć: cztery etiudy zebrane pod wspólnym tytułem „Kto nie ma nic, ten może wszystko”; osnutą na motywach bestsellerowej książki Adama Leszczyńskiego „Ludową Historię Polski” w reżyserii Piotra Pacześniaka z dramaturgią Wery Makowskx; transowy „KarNawał” duetu reżysersko-dramaturgicznego Maja Luxenberg/ Wera Makowskx oraz – w czerwcu 2022 – „Trash Strory” na podstawie debiutanckiej książki Mateusza Górniaka w reżyserii Jana Kantego Zienki i z dramaturgią Zofii Skrzypulec. Kuratorem projektu jest Remigiusz Brzyk.

ip

fot. Natalia Kabanow/materiały Teatru Nowego w Łodzi

Słowa kluczowe: Nowy i Młodzi, laureaci, Olga Ciężkowska, Anna Mazurek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

John Malkovich
John Malkovich wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Gwiazdor wystąpi w przedstawieniu "The Infernal Comedy: Confessions of a serial killer".

Polecamy
Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Zaczarowany OgrÃłd
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spacer po Zaczarowanym Ogrodzie Wrocław

W dniach 14 i 15 grudnia światło i multimedia ożywią Park Staromiejski we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?