Premiery - Teatr

"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

2019-04-19 11:43:13

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Wrocławski Teatr Współczesny szykują wspólny spektakl pt. "Teraz każdy z was jest rzeczpospolitą". Ponieważ są dwa teatry, to i premiery będą dwie - wałbrzyska w dniu 26 kwietnia i wrocławska - 3 maja 2019. W oczekiwaniu na pierwsze pokazy, prezentujemy komentarze twórców oraz zdjęcia z próby >>

Teraz każdy z Was jest RzeczpospolitąSkomplikowane wyzwanie aktorskie

- Nigdy wcześniej nie brałam udziału w koprodukcji teatrów i jest to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Podczas takiej inicjatywy dwie instytucje po prostu muszą się dogadać i wszystko skoordynować, choćby w kwestii terminów, jednak dla mnie jest to interesujące, bo zdobywam nowe doświadczenia, uczę się nowych rzeczy, odbywam fantastyczne spotkania z kolegami z innego teatru, na które być może nie miałabym szansy, gdyby nie ta sytuacja. Trzeba też myśleć o tym, że sceny teatrów trochę się różnią i wiele scen trzeba podwójnie wymyślać. Jednak najfajniejsze jest właśnie to spotkanie innych aktorów, z którymi można wymieniać się uwagami i spojrzeniem na teatr ogólnie. A te poglądy trochę się różnią, skoro jesteśmy z innych miast, a i nasze repertuary są skierowane do nieco innej widowni - mówi Jolanta Solarz-Szwed, aktorka z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

- Ta mnogość scen sprawia, że takiej typowej ciągłości fabularnej i zasady przyczynowo skutkowej tu nie ma i tego spektaklu trzeba się po prostu nauczyć, by wiedzieć, kiedy i gdzie trzeba grać. Każdy z nas - aktorów tak samo musi poukładać sobie te 52 sceny w swoją całość. Oczywiście nie w każdej scenie moja postać jest wiodąca, to oczywiste. Moja bohaterka to kobieta – słonica. Będę miała na sobie trzy brzuchy, pokazujące trzy fazy ciąży. Ta trzecia będzie tak wyolbrzymiona jak moja noga, która w spektaklu jest gigantyczna. To ciekawy rekwizyt, a nigdy wcześniej nie pracowałam z taką formą. Cieszę się z takiego doświadczenia, ale nie jest to proste. Muszę ją poczuć, jakby była przedłużeniem mojej nogi, a jednak realnie utrudnia mi to poruszanie się. Dodam jeszcze, że nie tylko w niej chodzę. Mam w niej układy choreograficzne i przybieram różne dziwne pozycje - komentuje Jolanta Solarz-Szwed.

52 sceny o Polsce kiedyś i dziś

- Pomysł na spektakl Teraz każdy z was jest rzeczpospolitą” wypływa bezpośrednio z konstrukcji tekstu, który jest absolutnie wyjątkowy i zawiera 52 sceny obrazujące 52 tygodnie. Niewiele tekstów teatralnych ma tyle scen. Widzimy 52 epizody, czyli jest to spektakl bardzo rwany, bardzo dynamiczny i bardzo rytmiczny, a poza tym pomysł na niego wynika z tematu. Ten temat jest dość drastyczny, bo to moment drugiego rozbioru Polski, kiedy upadła polska państwowość i wszystko zostało zmiecione. Ludzie, jak sieroty, zostali bez swoich instytucji - wojska, poczty, praktycznie wszystkiego. Zaczęło rodzić się coś nowego, ale jeszcze się nie urodziło. To moment zmiany, przełomu, ale też traumy narodowej oraz osobistej. To też moment wojny i ja mam poczucie, że on trwa i trwa do dziś - metaforycznie, ale nie przezwyciężyliśmy tego do dziś. To wszystko implikuje formę jakiegoś krzyku, skargi, zaczerpniętej z obrazów z filmu „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego oraz średniowiecznego malarstwa i agresywnej muzyki - wyjaśnia Maciej Podstawny, reżyser spektaklu. 

- Opowiadamy o grupie cyrkowej, która przez 52 tygodnie przemierza Polskę i popada w coraz większe szaleństwo. Czy to jest spektakl współczesny? Wydaje mi się, że o tyle tak, że chyba każdy z nas rozpozna w tych 52 epizodach jakieś stany, w których znajdujemy się dziś. Cały czas pracujemy nad tym, by sobie odpowiedzieć na pytanie - jaka ta Polska jest? Jaka ona ma być? Jak ją poprawić? Patrzymy na te skandynawskie kraje, najlepsze do życia we wszystkich rankingach, a my jesteśmy na 79 miejscu, za Zairem. Dlaczego jest tak, że tu ciągle coś nam się nie udaje? Usiłujemy 52 razy to pytanie zadać - dodaje Maciej Podstawny.   

- Ci bohaterowie - dziwni, spaczeni, powykrzywiani na różne strony - reprezentują nas, są bohaterem zbiorowym, mieszkańcem tego kraju, pomiędzy Tatrami a Bałtykiem. Oni mierzą się z tym pytaniem o Polskę i o to jak ją zdefiniować. Podpowiedzią w stronę rozwiązania problemu jest tytuł spektaklu. Jeśli uświadomimy sobie, że każdy jest rzeczpospolitą, to zaczniemy dbać najpierw o siebie, swoje otoczenie. Zdamy sobie sprawę, że narzekając na kraj, narzekamy na siebie samych - analizuje reżyser.

O spektaklu

Rok 1793 nie należał do spokojnych. Już w styczniu rozpoczęła się aneksja ziem polskich będąca II rozbiorem Polski. W tej atmosferze historycznych zawirowań i narastającej anarchii żyją ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z brzemiennych skutków zdarzeń, których są świadkami. Wśród nich są również aktorzy wędrownego teatrzyku Wiktora Ryksa, którzy dają co wieczór swoje dziwaczne przedstawienie. Członkowie trupy wędrują i obserwują upadający kraj. Z czasem rozkład i zamęt zaczyna dotykać ich samych. Co stanie się z aktorami w upadającym państwie? Jaki świat niszczeje dokoła nich? Kim jest w ich gronie królobójca? I wreszcie, kto tak naprawdę jest RZECZPOSPOLITĄ? Twórcy postarają się znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania.

Twórcy

Inspirowane scenariuszem i filmem „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego
Tekst: Pilgrim / Majewski
Reżyseria: Maciej Podstawny
Dramaturgia: Sebastian Majewski
Scenografia: Martyna Chojnacka
Kostiumy i rekwizyty: Karolina Mazur
Muzyka: Kondensator Przepływu (Qba Janicki + Bartłomiej Chmara)
Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk
Występują: Elżbieta Golińska [WTW], Irena Sierakowska, Jolanta Solarz-Szwed [WTW], Mariusz Bąkowski [WTW], Rafał Kosowski, Tadeusz Ratuszniak [WTW], Dariusz Skowroński, Wojciech Świeściak

 

Zobacz też: Wrocławski Teatr Współczesny otwiera się po remoncie [WIDEO] >>

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Spektakl, premiera, zdjęcia, reżyser, 2019, Teatr WTW
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kochane PieniąÅźki - Capitol Warszawa
"Kochane Pieniążki" - gwiazdy w kryminalnej farsie w warszawskim Teatrze Capitol Warszawa

Premiera spektaklu jest zaplanowana na 27 października 2020.

Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

"Virtuoso" na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Warszawa

Zobaczcie premierę musicalu o Ignacym Janie Paderewskim już wkrótce w Warszawie!

Polecamy
teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

PowrÃłt krÃłla - spektakl WTW
"Powrót króla" - Normalna, artystyczna, patologiczna rodzina w Teatrze WTW [FOTO] Wrocław

Nowe stowarzyszenie aktorów zaprasza na do teatru nawet w wakacje.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kochane PieniąÅźki - Capitol Warszawa
"Kochane Pieniążki" - gwiazdy w kryminalnej farsie w warszawskim Teatrze Capitol Warszawa

Premiera spektaklu jest zaplanowana na 27 października 2020.

Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?