Dzieje się - Teatr

Janusz Gajos wystąpił w monodramie na festiwalu Wrostja [FOTO]

2016-10-20 15:15:49

20 października 2016, we wrocławskim Imparcie, wystąpił Janusz Gajos. Wybitny aktor zagrał w monodramie "Msza za miasto Arras" wg Andrzeja Szczypiorskiego. Spektakl pokazano w ramach 50. edycji Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia!

Zobacz zdjęcia ze spektaklu>>


Spektakl "Msza za miasto Arras" to relacja uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu. W obliczu zarazy  zło i szaleństwo ogarniają serca i umysły. Opowieść o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności. O wymiarach wolności. O jej braku. Prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.

Szczypiorski zaczął pisać o pogromach Żydów i czarownic w trawionym klęskami zarazy i głodu XV-wiecznym Arras w odpowiedzi na antysemityzm i ataki władzy komunistycznej na intelektualistów. Książka stała się wydarzeniem literackim 1971 roku, otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu, zyskała wielki rozgłos również za granicą.

Od wydarzeń Marca’68 minęło czterdzieści siedem lat, jednak, jak zauważa Janusz Gajos: opowieść o ojcu Albercie, księciu Dawidzie, płonących stosach i makiawelicznej umiejętności sterowania ludzkimi uczuciami ma wymiar uniwersalny.

W historii francuskiego miasta z lat 1458–1461 odnajdujemy obraz społecznych procesów i ludzkich zachowań w czasach przełomów i przesileń. Opowieść o władzy, religii i moralności, o rozmiarach zniewolenia umysłów jest wstrząsająca i dotkliwa.

Na scenie Janusz Gajos odsłoni zarówno indywidualne losy mieszkańców, jak i dzieje społeczności; zmierzy się z zapisanymi w powieści - zbiorowym szaleństwem, zbrodniami, poczuciem winy. Świat od lat popełnia te same błędy. O tych problemach nie tylko warto, ale należy mówić - przekonuje. - Dla aktora ten tekst jest materiałem godnym poniesienia wszelkich trudów i każdego ryzyka.

Spektakl był prezentowany podczas WROSTJA w 1995 roku. Ponownie w ramach jubileuszu 50 WROSTJA 2016.

20.10.2016, Biuro Festiwalowe IMPART 2016 (ul. Mazowiecka 17)
19.00  Janusz Gajos "Msza za miasto Arras" wg Andrzeja Szczypiorskiego

adaptacja sceniczna: Igor Sawin
współpraca: Piotr Cieplak, Paweł Czepułkowski
aranżacja przestrzeni, kostium: Dorota Roqueplo
prowadzenie spektaklu: Jolanta Szydłowska
premiera: 21 maja 2015

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: janusz gajos zdjęcia, janusz gajos 2016, janusz gajos monodram, impart wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr Powszechny w Warszawie
Teatr Powszechny w Warszawie konczy sezon 2020/2021 i zapowiada nowe spektakle Warszawa

Podsumowanie sezonu i zapowiedź kolejnych premier.

Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek szykuje spektakl "Lalka Kafki" Wrocław

Tym razem twórcy z WTL sięgają do dorobku literackiego Franza Kafki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.