Teatr
Sesja warsztatowa Teatro La Madrugada

Sesja warsztatowa Teatro La Madrugada

  • 2008-09-27
  • Brzezinka

Opis

Zapraszamy na sesję warsztatową prowadzoną przez Teatro La Madrugada (Mediolan, Włochy) w ramach projektu „Regula contra Regulam" (27 września - 5 października, Brzezinka (leśna baza Instytutu im. Jerzego Grotowskiego).

Informacje i zapisy:
Roberta Secchi teatro.lamadrugada@tiscali.it
tel. 00 39 02 541 020 94

Teatr La Madrugada został założony w Mediolanie w 1994 roku przez Raúla Iaizę. Od samego początku głównym celem działań grupy było wypracowanie reguł treningu i metod samokształcenia na polu poszukiwań teatralnych. Członkowie zespołu dążyli do tego poprzez codzienną wspólną pracę oraz terminowanie u mistrzów rzemiosła.

Źródłem inspiracji była tradycja, dla której twórcze możliwości teatru rodzą się na styku wspólnych dążeń i ciągłej praktyki jednostek o różnych osobowościach.

Członkowie grupy rozwinęli swoją działalność na trzech polach:

- artystycznym, w którego zakres wchodzi tworzenie i praca nad spektaklami teatralnymi, również ulicznymi oraz muzycznymi. Trening aktorski obejmujący pracę nad: śpiewem, rytmem, koordynacją ruchową, akrobatyką, technikami chodzenia na szczudłach stanowił podstawę dla rozwijania pracy indywidualnej; stał się też punktem wyjścia do budowania postaci oraz samodzielnego opracowywania materiału do przedstawień na podstawie pytań i sugestii poddawanych przez reżysera.

- badawczym, którego celem jest wyznaczenie w rzemiośle teatralnym obszaru poszukiwań i samokształcenia. Razem z aktorami i muzykami z Hiszpanii, Danii, Polski i Szwajcarii, których członkowie La Madrugady spotykają podczas specjalnych sesji pracy, prowadzone są wspólne poszukiwania w zakresie twórczego treningu i relacji między śpiewem a ruchem.

- pedagogicznym, realizowanym poprzez tworzenie i organizowanie warsztatów i seminariów, które wyprowadzają teatr poza jego artystyczne ramy i wpisują go w przestrzeń społeczną. Teatr realizujący funkcję społeczną pełni tu rolę uprzywilejowanego pojazdu, umożliwiającego kształtowanie relacji międzyludzkich poza ustalonymi normami i zwyczajami.

W latach 2001-2004 Raúl Iaiza odbywał terminowanie jako asystent Eugenia Barby (Odin Teatret, Dania) w przedstawieniach Sól i Sen Andersena. W tym czasie współpracował też przy kilku innych projektach (Tidens Tand, 2001; Andedrag, 2003; Aldrens Pragt, 2005). Od 2006 reżyser pracuje z Eugeniem Barbą jako asystent przy projektach specjalnych, do których należy spektakl Don Juan w piekle (Festiwal w Ravennie, czerwiec 2006). W 2008 roku Iaiza został zaangażowany do pracy nad nowym przedstawieniem Odin Teatret.

W 2007 roku Teatr La Madrugada rozpoczął współpracę z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław, Polska). Instytut Grotowskiego udziela gościny teatrowi i wspiera rdzeń jego projektu badawczego „Regula contra Regulam".

Prowadzący
Raúl Iaiza (Argentyna/Włochy)
Roberta Secchi (Włochy)
Dawid Żakowski (Polska)

Zaproszeni goście
Mario Barzaghi (Teatro dell'Albero, Włochy)
Torgeir Wethal (Odin Teatret, Dania)

Język
Angielski i włoski

Fot. Maciej Zakrzewski


Ostatnio dodane
Tosca Opera Wrocławska
"Tosca" na początek sezonu artystycznego 2021/2022 w Operze Wrocławskiej

W stolicy Dolnego Śląska zagoszczą prawdziwe gwiazdy operowego świata.

lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?