Teatr
Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny 2021

Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny 2021

  • 2021-08-14
  • Oleśnica

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 26.

fot. Zbigniew Warzyński

Opis

Cyrk w mieście czy miasto w cyrku? Magiczny czas festiwalu rozleje się w przestrzeni starego miasta wypełniając jego uliczki festiwalowym klimatem. Na trzy dni miejsca  niedostępne otworzą swoje podwoje, a te na co dzień zwykłe nabiorą nowego znaczenia. Niepowtarzalny klimat festiwalu stworzą mistrzowie i artyści podróżujący po całym świecie wywołując u widzów uśmiech, podziw i przerażenie…

Niebo w tych dniach zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku, namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem! Zapraszamy do Oleśnicy!

Tegoroczny festiwal OFCA odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia 2021! Nie umiemy ukryć naszej radości! Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów. Zaczynamy pracować w pocie czoła, abyście stęsknieni za festiwalem mogli zatopić się w tym cyrkowym świecie. Pamiętacie jeszcze jakie to uczucie?!

O OLEŚNICY

Oleśnica to jedno z najstarszych i najbardziej urokliwych miast Dolnego Śląska. Przez ponad 750 lat krzyżowały się tu losy Polaków, Niemców, Czechów i Żydów. Pozostawili nam niezwykłą spuściznę – unikatowy układ ulic starego miasta i wyjątkowe zabytki.

Podczas Festiwalu OFCA wykorzystujemy cały potencjał miasta i jego mieszkańców. Przedstawienia uliczne odbywają się nie tylko na oleśnickim Rynku, z którego wychodzi aż 12 ulic, ale też w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszego pomnika w mieście – Kolumny Złotych Godów, w niecce jedynego na Dolnym Śląsku pomnika upamiętniającego wyprawy kosmiczne autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jerzego Boronia, czy na dziedzińcu oleśnickiego zamku, w którego architekturze widać wpływy wszystkich rządzących księstwem oleśnickim dynastii.

W długiej historii Oleśnicy krzyżowały się losy różnych rodzin książęcych. Począwszy od Piastów Śląskich, z których każdy miał na imię Konrad, przez czeskich Podiebradowiczów wywodzących się od słynnego czeskiego króla Jerzego z Podiebradów, aż po niemieckie dynastie Wirtembergów i Welfów. Ich ślady możemy do dziś odkrywać w strukturze miasta, architekturze i dziełach sztuki, które znajdują się chociażby w oleśnickiej bazylice. W wyglądzie współczesnej Oleśnicy widać również ślady społeczności żydowskiej. To w żydowskiej drukarni Chaima Schwarza i Dawida ben Jonathana powstał Pięcioksiąg, najstarszy druk oleśnicki. Na jego karcie tytułowej widnieje herb książąt z dynastii Podiebradów. Jednym z istotnych miejsc festiwalowych jest również zabytkowy kościół św. Jerzego, połączony z kościołem Najświętszej Maryi Panny, który powstał w XIV wieku dla benedyktynów obrządku słowiańskiego, tzw. głagolaszy, wykorzystujących w liturgii język starocerkiewnosłowiański.

Te i o wiele, wiele więcej tajemnic Oleśnicy można poznać zaczynając zwiedzanie Oleśnicy od Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, kontynuując na specjalnie organizowanych spacerach i samodzielnie eksplorując jej zakamarki.

ip
Fot: materiały prasowe

Ostatnio dodane
Wrocławski Teatr Pantomimy
"Ballady i romanse" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Trwają próby u trzech reżyserów Wrocław

Przedstawienie realizowane jest w konwencji mini serialu teatralnego.

Lelenfant
Brave Kids rusza w nowej odsłonie. Można ugościć uczestników Wrocław

Projekt startuje pod inną nazwą - Lelenfant.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?