Teatr
Dialog-Wrocław 2021: Synowie suki - próba spektaklu

Dialog-Wrocław 2021: Synowie suki - próba spektaklu

  • 2021-10-12

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 16.

fot. Zbigniew Warzyński

Opis

Powieść S. Šaltenisa jako dzieło narodowej dramaturgii jest bardzo aktualna dzisiaj, gdy Litwa odzyskała niepodległość i weszła w obchody jej stulecia. Powieść ta przenosi nas w czasy Donelaitisa, które są historycznie i geograficznie powiązane z regionem Kłajpedy.

Powieść zawiera w sobie wiele warstw: fragmenty historii Litwy – kolonizacja niemiecka, wojny z Rosjanami, wpływy polskie, pierwsi oświeceniowcy: Kristijonas Donelaitis, Martynas Ma¾vydas i Antanas Strazdas, którzy byli edukatorami i pastorami ciemnego ludu; opowieści, baśnie, zabobony, zaklęcia i czary; echa z jeszcze odleglejszej przeszłości – społeczności matriarchalnych – mity; postulaty z Pisma Świętego.

Malarz i pisarz Leonardas Gutauskas tak opisał powieść Šaltenisa: „»Synowie suki« to okrutny cud, utkany ze złotego światła i czarnych nici podziemi… To książka, jakiej literatura litewska jeszcze nie widziała.”

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Tyran, WTP
Nosferatu w Pantomimie, czyli "Tyran" na otwarcie sezonu 2022/23 Wrocław

Przedstawienie w reżyserii Jakuba Lewandowskiego zagrane zostanie już w dniach 23-25 września w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Wrocławski Teatr Lalek
Premiery Wrocławskiego Teatru Lalek na sezon 2022/23 - klasyka dla całej rodziny i ciekawe projekty Wrocław

Filarami działalności WTL będą prapremiery, repertuar dla różnych grup wiekowych i dostępność dla niepełnosprawnych.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?