Dzieje się - Teatr

Znamy program 26. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

2022-07-12 11:50:20

Tegoroczna, 26. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach od 27 lipca do 6 sierpnia. Organizatorzy zapraszają do Gdańska na 11 dni niezapomnianych, teatralnych wrażeń.

Festiwal Szekspirowski

Między niebem a sceną

Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi: "Między niebem a sceną. Po burzy?" i nawiązuje do skrajnie różnych inscenizacji szekspirowskiej "Burzy", które widzowie będą mogli oglądać na festiwalowej scenie. Chodzi też jednak o burze niedosłowne - jak tłumaczą organizatorzy, burze polityczne, pandemiczne i klimatyczne. Jest to również odwołanie do tytułu wydanej w 2002 roku książki prof. Jerzego Limona (wcześniejszego dyrektora Festiwalu) pt. "Między niebem a sceną".

- Motto 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego jest dla mnie ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim, przed nami pierwsza edycja festiwalu pod moją dyrekcją. Zastąpienie prof. Jerzego Limona, twórcy Festiwalu i jego dyrektora przez 25 lat to zadanie trudne i jednocześnie prestiżowe. Myśląc o scenie i o niebie, myślę o metaforze łączącego je mostu. Na jednym jego końcu jest wizja mojego wybitnego poprzednika, na drugim przyszłe edycje festiwalu. Widzę siebie, stojącą na tym moście, ze świadomością wszystkiego, co doprowadziło do jego zbudowania, a jednak patrzącą w przyszłość - mówi Agata Grenda, dyrektorka Teatru Szekspirowskiego. [1]

Więcej niż konwencjonalny teatr

Podczas 26. edycji zobaczymy spektakle m. in. z Polski, Włoch, Danii czy Kalifornii.  Odbędą się one na deskach gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Opery Bałtyckiej, Teatru w Oknie, Teatru Wybrzeże oraz Teatru Muzycznego w Gdyni. Niekonwencjonalne spektakle zobaczymy też na Placu Zebrań Ludowych czy na Dziedzińcu GTS. Oprócz tradycyjnych spektakli obejrzymy także występy z pogranicza performance’u, teatru tańca i musicalu. Po wielu z nich twórcy oferują możliwość spotkania z artystami. 

Twórcy i uczestnicy będą zastanawiać się nad znaczeniem teatru w obecnych, nieprzewidywalnych czasach. Agata Grenda podkreśla, że w XXI wieku mamy znacznie więcej odpowiedzi niż pytań. W kontekście wcześniej wspomnianej książki prof. Jerzego Limona artyści skupią się na opisywaniu nieustannie zmieniającej się rzeczywistości językiem sztuki.

- W świecie rozłamów – politycznych, społecznych, rasowych, religijnych oraz kolonialnych dominacji nasz festiwal powinien stać się miejscem w którym wszyscy – i artyści i widzowie i organizatorzy spotykają się we wspólnej sprawie. Głośnego mówienia o wolności, równości, sprawiedliwości społecznej, ekologii - dodaje Agata Grenda. [2]

Festiwal rozpocznie się 27 lipca spektaklem pt. "Burza" o godzinie 19.00. Bilety oraz pełny program dostępne na stronie internetowej www.festiwalszekspirowski.pl

Martyna Jersz

fot. materiały prasowe

[1], [2] - źródło: https://festiwalszekspirowski.pl/pl/festiwal/slowo-od-organizatora/

Słowa kluczowe: festiwale filmowe 2022, filmy, kino, festiwale wakacje 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

John Malkovich
John Malkovich wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Gwiazdor wystąpi w przedstawieniu "The Infernal Comedy: Confessions of a serial killer".

Polecamy
Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Zaczarowany OgrÃłd
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spacer po Zaczarowanym Ogrodzie Wrocław

W dniach 14 i 15 grudnia światło i multimedia ożywią Park Staromiejski we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?