Dzieje się - Teatr

Zmarł aktor Andrzej Hrydzewicz

2020-04-29 14:07:34

29 kwietnia 2020 dostaliśmy smutną informację o śmierci Andrzeja Hrydzewicza - wybitnego aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1965-1975 i 1977-1986. Aktor urodzony w roku 1932 był znany także z występów na deskach Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego, Teatru Ludowego w Nowej Hucie, oraz Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Ma też za sobą role w filmach i produkcjach telewizyjnych. Teatr Polski we Wrocławiu przesyła notkę z sylwetką aktora.

Andrzej Hrydzewicz, Andrzej Hrydzewicz - sylwetka aktora

W roku 1952 Andrzej Hrydzewicz ukończył studium aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach, gdzie rozpoczął swoją karierę sceniczną, grając tam przez cztery lata. Kolejne trzy sezony spędził w teatrach szczecińskich, skąd w roku 1959 przeniósł się do Teatru Ludowego w Krakowie (Nowa Huta). Od 1965 roku został aktorem wrocławskim. Poza Teatrem Polskim występował również na scenie Teatru Współczesnego.

Wcielał się przez lata pracy aktorskiej w szereg wielkich postaci: był m.in. Orestesem w „Orestei” Ajschylosa, Gustawem-Konradem w Mickiewiczowskich „Dziadach”, Rafałem Olbromskim w adaptacji „Popiołów” Żeromskiego, Kordianem ze sztuki Słowackiego, Arturem w „Tangu” Mrożka, Molierowskim Don Juanem, Kreonem w „Antygonie” Sofoklesa, Jeanem w „Pannie Julii” Strindberga czy Radostem w „Ślubach panieńskich” Fredry.

W sumie zagrał blisko sto ról u takich reżyserów, jak: Gustaw Holoubek, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Lidia Zamkow, Henryk Tomaszewski, Giovanni Pampiglione, Helmut Kajzar, Wanda Laskowska, Bogusław Litwiniec, Maciej Englert, Tadeusz Minc, Jerzy Jarocki czy Krystyna Meissner. Po przejściu na emeryturę wyreżyserował kilka spektakli w Legnicy, Katowicach, Jeleniej Górze, Szczecinie, Cieszynie, Koszalinie, Elblągu i Wrocławiu, okazjonalnie przyjmując jeszcze propozycje aktorskie. Jego ostatnią rolą był Justus w adaptacji „Lochów Watykanu” Gide’a w reżyserii Jana Klaty. Andrzej Hrydzewicz grał także w przedstawieniach Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia i w filmach.

Na zawsze zapamiętamy Jego wspaniałe role.

MD/ip

zdjęcie: Andrzej Hrydzewicz, "Antygona", Teatr Polski Wrocław, premiera 15.05.1971, fot. W. Plewiński

Słowa kluczowe: nie żyje, śmierć, kariera, teatr, film, role, biografia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Polecamy
"Duszno" otworzy nowy sezon Teatru Sztampa
"Duszno" otworzy nowy sezon Teatru Sztampa Wrocław

Młodzi aktorzy opuszczają "serowiec".

Happy Hours w Teatrze Polskim!
Happy Hours w Teatrze Polskim! Wrocław

Skorzystaj z promocyjnych cen biletów w Teatrze Polskim! Wejściówki na spektakle "Farinelli" i "Małe zbrodnie małżeńskie" już za 15 zł!

Ostatnio dodane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.