Dzieje się - Teatr

Zbliża się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jest plakat i gwiazdy koncertów

2020-01-28 12:07:35

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-29 marca 2020. Podczas konferencji prasowej w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy pierwsze szczegóły programu i wiemy już, jakie gwiazdy zagrają swoje koncerty w ramach PPA 2020. Opublikowano też oficjalny plakat tej edycji.

41. Przegląd Piosenki AktorskiejKoncerty, które budzą najwięcej emocji, to Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i Gala.  Koncert Finałowy składa się z dwóch części. Pierwszą część koncertu –  występy finalistów konkursu – wyreżyseruje Paweł Palcat. W drugie części wystąpi Ralph Kaminski z piosenkami Kory. Koncert Galowy pod tytułem „Wiązanka pieśni miłosnych” reżyseruje Jan Klata.

Coraz wyraźniej na PPA słychać głos kobiet. Kovacs,  okrzyknięta przez media holenderską Amy Winehouse, ma głos o surowej barwie, niekonwencjonalny wygląd, a każdy jej koncert to prawdziwy popis wokalnych możliwości. Opowiada własną historię. – Nie chcę dramatyzować na temat przeszłości – mówi. – Chcę ją wykorzystać.    

Magda Kumorek – aktorka i wokalistka, wystąpi w nowym, solowym, autorskim projekcie: to powściągliwie eleganckie własne teksty i kompozycje o kondycji współczesnej kobiety-artystki, na głos i fortepian. Renata Przemyk, jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek zaśpiewa w duetach z mężczyznami: m.in. Adamem Nowakiem, Czesławem Mozilem, Markiem Dyjakiem i Johnem Porterem. Mary Komasa jest głosem pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków, śpiewa o sprawach dotyczących setek tysięcy dziewczyn i kobiet, a jednak odcina się od masowej popularności. Pussy Riot –  głośne w formie, zdecydowane w poglądach i wyraziste w treści, a za swoją działalnością publiczną w ojczyźnie i za jej granicami płacą bardzo wysoką cenę.

Spektakl „Old Stock: A Refugee Love Story”, klezmersko-folkowe songi skomponowane przez znakomitego kanadyjskiego pieśniarza Bena Caplana, to rzecz o życiowych wyborach podyktowanych miłością, opowiadana w atmosferze charakterystycznego dla żydowskiej kultury „wadzenia się z Bogiem”.

Ivo Dimchev, pochodzący z Bułgarii performer i choreograf, kompozytor i wokalista, laureat międzynarodowych nagród, ceniony pedagog i promotor młodej sztuki, swoim emploi nawiązuje do estetyki queer, choć i w tej formie nie jest jednoznaczny. Ma niezwykłą barwę głosu i imponujący warsztat wokalny.

Salvador Sobral z Portugalii, laureat konkursu Eurowizji, wrócił na scenę po przeszczepie serca i wyśpiewuje apoteozę życia, radości i nadziei.

Spektakl „Być jak Beata” z piosenkami Beaty Kozidrak z Teatru Współczesnego w Szczecinie, udowadnia, że (przynajmniej w teatrze) wszystko jest możliwe – nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą „być jak Beata”.

„Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim”, z Teatru Studio to opowieść o ojcu chrzestnym polskiego punka, która staje się okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. – Zawsze dobrze spojrzeć wstecz, by rozpoznać przeznaczenie, które sami sobie wybieramy – mówi Grzegorz Laszuk, reżyser spektaklu.

„Inni ludzie” z TR Warszawa – tekst Doroty Masłowskiej w teatralnej adaptacji Grzegorza Jarzyny to pierwszy musical w karierze artystycznej tego reżysera. To „próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść”.

Jak zawsze, program PPA uzupełniają nocne koncerty w Klubie Festiwalowym, w który zamienia się podziemna Scena Restauracja. Zagrają tu Kirszenbaum, Siksa, Tymon Tymański, Kumbia Mać, Gooral i Ben Caplan. Siedem spektakli nurtu off, wybranych w konkursie scenariuszy, jest w przygotowaniu.

„Pamiętajcie o ogrodach” – prorocze słowa Jonasza Kofty, refren przeglądowego hymnu, zobowiązują. Rok temu, na jubileusz festiwalu, posadziliśmy 40 drzewek, w tym roku staramy się przygotować festiwal jeszcze bardziej „zielony”.

Autorem plakatu 41. PPA jest Jacek Staniszewski, malarz, grafik, muzyk, profesor i wykładowca ASP w Gdańsku, autor scenografii i kostiumów, projektant plakatów do koncertów, spektakli, wystaw, znany ze współpracy graficznej z m.in. Apteką, Blenders, Ścianką, Bielizną, Tymonem Tymańskim, Olo Walickim, Leszkiem Możdżerem.

MD/ip

fot. materiały organizatora

 

 

 

Słowa kluczowe: Caitol, Wrocław, 2020, konkurs, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Piekło-Niebo WTL online
Wrocławski Teatr Lalek udostępnia spektakl na Dzień dziecka

Przedstawienie "Piekło-Niebo" będzie można zobaczyć za darmo online.

kaseta VHS
Teatr Polski w Poznaniu zbiera kasety VHS do nowego spektaklu Poznań

Do scenografii przedstawienia "Don Juan" Wiktora Bagińskiego potrzeba zebrać bardzo dużo kaset.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.