Dzieje się - Teatr

Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

2021-05-14 11:52:25

Już 22 maja rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt i potrwa on aż do 12 czerwca. Hasłem tegorocznej edycji to "na granicy". Po raz pierwszy większa część festiwalu odbędzie się online

MFT Kontakt

Festiwal online i offline 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt po raz pierwszy w historii odbywa się w dużej części (cały program międzynarodowy) online. Są to zarówno spektakle zarejestrowane, które możemy obejrzeć w formie wideo, filmy dokumentalne, a także interaktywne przedstawienia grane na żywo poprzez platformę do telekonferencji Zoom. Na Zoomie właśnie odbędzie się premiera specjalnie przygotowanego pod to medium spektaklu #FollowTheRabbit – przygotowanego w klimacie gier escape room przez Teatr Horzycy.

Festiwal został także rozszerzony w czasie – potrwa ponad trzy tygodnie (22 maja-12 czerwca). W drugiej części, ze względu na rozluźnienie obostrzeń, prezentujemy spektakle na żywo w Teatrze Horzycy. Są to spektakle z Polski, w tym dwie produkcje naszego teatru (Biblia: Próba zrealizowaną przez ekipę ze Słowenii pod wodzą Jerneja Lorenciego – nagrodzonego za Iliadę na MTF Kontakt w 2016 r. i Testament Marii reż. Piotr Kurzawa – nagrodzony na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w 2019 r.).

Tegoroczny KONTAKT to ponad 60 wydarzeń w sieci, w teatrze i wokół teatru. W programie znalazło się 27 pokazów 14 spektakli, 23 spotkania, a także filmy, koncert, rozmowy o książkach, wystawa, czytania oraz działania towarzyszące tworzone przez młodzież i studentów. Udział w 90% tych wydarzeń (w tym wszystkie spektakle online) jest bezpłatny!

Jubileusz festiwalowy

Tegoroczny festiwal jest jubileuszowy. To 25. edycja Międzynarodowego Kontaktu i jednocześnie trzydziestolecie ustanowienia festiwalu. Pierwotnie miała się ona odbyć rok temu, w roku stulecia polskiego teatru w Toruniu. Przez pandemię, nie mogli zrealizować przygotowanego programu. Zostało dziś z niego kilka pozycji, które teraz będą dostępne online. Zostało także hasło tej edycji festiwalu, które stało się jeszcze bardziej aktualne. To hasło brzmi „na granicy”.

Toruń, jako miasto graniczne, jest gospodarzem tego festiwalu spotkań dwóch światów: Wschodu i Zachodu. Zestawia teatr naszych sąsiadów w kontekście zarówno podejmowanych tematów, jak i sposobów opowiadania o nich. 

"Na granicy" hasłem edycji 

Organizatorzy zapraszają zatem na granicę. Przede wszystkim tę między teatrem jako spotkaniem aktorów z widzami a teatrem korzystającym z pośrednictwa technologii informatycznych. Na scenach Teatru Horzycy zaprezentujemy cztery przedstawienia polskie, w tym spektakle Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy w jidysz (z napisami) z Teatru Żydowskiego, Kaspar Hauser z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Krótka rozmowa ze Śmiercią z Teatru Fredry w Gnieźnie.

Zapraszają za granicę: do domu nad jeziorem w północnej części Nowego Jorku, gdzie grupa zaprzyjaźnionych aktorów gra i żyje Mewą Czechowa, do klaustrofobicznej garderoby monachijskiego Resi, z której wyjścia szuka bohater 100 razy Lenz – próba Buchnera grany przez znakomitą, młodą aktorkę. Na sceny NTGent w Gandawie, gdzie Luk Perceval rozprawia się z jedna z belgijskich traum (Żółty – cierpienia Belgii II: Rex), na wielką scenę Teatru Młodych w chorwackim Zagrzebiu na spotkanie z pokoleniem powojennym (Hinkemann). Do mieszkań gospodyń spektaklu Call Cutta at home w Kalkucie i Tallinie, gdzie mieszkają i transgranicznie pracują próbując łączyć cel ekonomiczny z potrzebą kontaktu, choćby międzykontynentalnego.  

Zapraszają wreszcie na granicę światów: w Świątynia teraźniejszości – solo dla ośmiornicy w Lozannie, w stojącym na scenie akwarium mieszka uratowana z targowiska ośmiornica. Jest obserwowana i obserwuje, reaguje i prowokuje reakcje. Czasem nie wychodzi z kryjówki. Granice przekraczane są na Białorusi, w Iraku, w podwarszawskiej Kobyłce i - na co dzień - w Internecie. Festiwal teatralny pozwala śledzić te sytuacje z bezpiecznej pozycji. 

Tak reklamują swoją imprezę organizatorzy: - Jesteśmy dziś na granicy także w innym znaczeniu. Coś mija, a przychodzi nowe. Kończy się jakiś świat, zmienia się nie tylko teatr, ale i radykalnie przeobraża się nasza rzeczywistość. I tutaj to hasło zbiega się z tegorocznym hasłem teatru Horzycy: koniec świata. Dokąd zmierza teatr i sztuka? Gdzie jest granica nowego teatru w dzisiejszym świecie? Czy granicę tę już przekroczyliśmy, czy mamy ją dopiero przed sobą?

Bilety

Wszystkie wydarzenia onlinebezpłatne. Jeśli chodzi o spetklakle na żywo to bilety normalne kosztują 50 złotyh, a ulgowe 40. Bezpłatne wejściówki i bilety na spektakle na żywo bedą dostępne od 14 maja na stronie Teatru Horzycy. Na stronie można również znaleźć pełny repretuar festiwalu: https://teatr.torun.pl/repertuar/.

ip/KB

fot. materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt po raz pierwszy w historii odbywa się w dużej części (cały program międzynarodowy) online. Są to zarówno spektakle zarejestrowane, które możemy obejrzeć w formie wideo, filmy dokumentalne, a także interaktywne przedstawienia grane na żywo poprzez platformę do telekonferencji Zoom. Na Zoomie właśnie odbędzie się premiera specjalnie przygotowanego pod to medium spektaklu #FollowTheRabbit – przygotowanego w klimacie gier escape room przez Teatr Horzycy.

 

Festiwal rozszerzyliśmy także w czasie – potrwa ponad trzy tygodnie (22 maja-12 czerwca). W drugiej części, ze względu na rozluźnienie obostrzeń, prezentujemy spektakle na żywo w Teatrze Horzycy. Są to spektakle z Polski, w tym dwie produkcje naszego teatru (Biblia: Próba zrealizowaną przez ekipę ze Słowenii pod wodzą Jerneja Lorenciego – nagrodzonego za Iliadę na MTF Kontakt w 2016 r. i Testament Marii reż. Piotr Kurzawa – nagrodzony na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w 2019 r.).

 

Tegoroczny KONTAKT to ponad 60 wydarzeń w sieci, w teatrze i wokół teatru. W programie znalazło się 27 pokazów 14 spektakli, 23 spotkania, a także filmy, koncert, rozmowy o książkach, wystawa, czytania oraz działania towarzyszące tworzone przez młodzież i studentów. Udział w 90% tych wydarzeń (w tym wszystkie spektakle online) jest bezpłatny!

 

Tegoroczny festiwal jest jubileuszowy. To 25. edycja Międzynarodowego Kontaktu i jednocześnie trzydziestolecie ustanowienia festiwalu. Pierwotnie miała się ona odbyć rok temu, w roku stulecia polskiego teatru w Toruniu. Przez pandemię, nie mogliśmy zrealizować przygotowanego programu. Zostało dziś z niego kilka pozycji, które teraz będą dostępne online. Zostało także hasło tej edycji festiwalu, które stało się jeszcze bardziej aktualne. To hasło brzmi „na granicy”.

 

Toruń, jako miasto graniczne, jest gospodarzem tego festiwalu spotkań dwóch światów: Wschodu i Zachodu. Zestawia teatr naszych sąsiadów w kontekście zarówno podejmowanych tematów, jak i sposobów opowiadania o nich.

Słowa kluczowe: MFT Kontakt, festiwal, program, wydarzenia, spektakle
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Romans wschodni
"Romans wschodni" do zobaczenia na kanale Opery na Zamku w Szczecinie [WIDEO]

Całość 45-minutowego koncertu można zobaczyć za darmo w sieci.

Doli 2019
Za nami Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji DOLI 2019 [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.