Dzieje się - Teatr

WTW o 3. edycji projektu "Jak poprzez teatr poznawać świat"

2021-01-05 10:27:24

Wrocławski Teatr Współczesny wraz z końcem 2020 roku zakończył III edycję projektu "Jak poprzez teatr poznawać świat". Tym razem nieco okrojone, dostosowane do niezwykłych okoliczności, wydanie bazowało na przedstawieniu Pogłosy Wita Szostaka w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka. Uczestnicy projektu, uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach i Liceum Ogólnokształcącego im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy, wraz ze swoimi nauczycielami, instruktorami i aktorami podjęli temat straty w kontekście pokoleniowym. 

Jak poprzez teatr poznawać światSpotkania z teatrem na żywo oraz online

Pierwszym etapem projektu były warsztaty komunikacyjne, podczas których uczestnicy poznawali tajniki uważnej rozmowy i przygotowywali się do poważnych rozmów o stracie. 

Następnie przyszedł czas na spotkanie z teatrem. Wszystkie trzy grupy uczestniczące w projekcie pojawiły się na Rzeźniczej 12, by zobaczyć spektakl Pogłosy Wita Szostaka w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka. Przedstawienie, w którym słowa-osoby tworzą obraz świadomości bohatera cierpiącego po utracie ukochanej osoby, było teatralną inspiracją dla dalszej pracy uczniów nad ich własną wypowiedzią. Po przedstawieniu wszelkie pytania i wątpliwości – zarówno dotyczące przedstawienia, jak i tajników zawodu – uczestnicy spotkania mogli omówić z aktorami grającymi w przedstawieniu.

Kolejną częścią projektu były spotkania online i tworzenie, przez uczniów i uczennice biorące udział w projekcie, autorskich scenariuszy przedstawień, pod okiem pedagożki teatralnej Katarzyny Migdałowskiej oraz aktorek WTW: Ziny Kerste, Anny Kiecy oraz Beaty Rakowskiej. W ramach projektu powstały trzy prezentacje online pt.:  Sploty, Życie toczy się dalej i Daj Spokój! oraz identyfikacja wizualna, której efekty można podziwiać na wystawie artystycznej we foyer Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

O projekcie

- Byłam zaskoczona tym, jak młodzież szybko dostosowała się do nowych warunków, które wymagały od nich dyscypliny, stosowania zasad pracy przed kamerą, zapamiętywania gestów, a dodam, że pracowaliśmy przez parę godzin non-stop - mówi Beata Rakowska, aktorka WTW.

- Projekt jest ogromną szansą dla uczniów z mniejszych miejscowości. Już teraz zauważam, że po wielu godzinach pracy z aktorami i osobami, które prowadzą projekt uczniowie stali się bardziej otwarci i bardziej pewni siebie - mówi Agnieszka Żak, dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

- Uczniowie poprzez uczestnictwo w projekcie stali się bardziej twórczy, kreatywni, zauważa się to na lekcjach polskiego - mówi Maria Kaśków - Parys, wicedyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

"Jak poprzez teatr poznawać świat" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ip

fot. materiały prasowe WTW

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, warsztaty, wystawa, podsumowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr na wynos - domowa edukacja teatralna
Wrocławski Teatr Lalek serwuje cykl edukacyjny Teatr na wynos Wrocław

WTL publikuje materiały edukacyjne, które przez ostatnich kilka lat publikowane były w programach teatralnych kolejnych premier.

Daisuke Yoshimoto
"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.