Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Pantomimy zostanie zamknięty?

2009-07-16 09:17:35
 Od śmierci Henryka Tomaszewskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy nie dzieje się najlepiej. Instytucja nie ma dyrektora, ma za to problemy finansowe i wyraźny kryzys twórczy. W środowisku artystycznym trwa dyskusja - ratować legendę za wszelką cenę, czy zamknąć Teatr, zanim całkowicie straci prestiż?

Twórcą i najważniejszą postacią Teatru Pantomimy był Henryk Tomaszewski. Sprawił on, że teatr ten stał się najbardziej znaną wrocławską instytucją kulturalną na świecie. Problemy zaczęły się po śmierci Mistrza w 2001 roku.

Najpierw, do 2003 roku, teatrem zarządzała Elżbieta Czerczuk i chyba każdy pamięta, jak burzliwy był to dla niego okres. Potem kierownictwo przejął Aleksander Sobiszewski, mim z zespołu Tomaszewskiego, scenarzysta i reżyser. Pod jego opieką teatr przygotował kilka premier, które jednak nie tylko nie przyniosły Pantomimie rozgłosu, ale wręcz doprowadziły ją do kłopotów finansowych.

Od czasów Tomaszewskiego teatr nie ma własnej sceny, a utrzymuje go samorząd województwa dolnośląskiego. Od maja Pantomima nie ma dyrektora, bo z powodów zdrowotnych zrezygnował Sobiszewski. Konkurs na nowego szefa teatru co prawda ogłoszono, ale zgłoszeni kandydaci albo nie dopełnili wymogów formalnych, albo nie spełnili oczekiwań komisji.

Nie ma więc dyrektora i pieniędzy, brakuje wizjonera pokroju Tomaszewskiego. Zespół teatru ma wakacje, na nowy sezon nie zaplanowano żadnej premiery. Marszałek stoi przed trudnym wyborem - czy ratować legendę za wszelką cenę, czy może zrezygnować z uporczywej reanimacji, zamykając teatr, zanim spadnie na dno?

Joanna Jaszczak/ "Gazeta Wyborcza"
Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Pantomimy, Pantomima, Teatr, Wrocław, mim, sztuka mimu, Henryk Tomaszewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ratujemy legendę! [6]
    mermaid
    2009-09-09 21:37:07
    Sercem polskiej pantomimy jest Wrocławski Teatr Pantomimy, jeśli kiedykolwiek przestanie istnieć, to będzie oznaczało śmierć sztuki mimu w Polsce. Jest wielu mimów w naszym kraju, w różnych miastach, ale pantomima Tomaszewskiego przetrwać może tylko we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, a aktorzy i dyrektorzy - otóż Wrocławski Teatr Pantomimy ma już nową dyrekcję! - robią wszystko, by przekazać nowym adeptom tajniki sztuki Mistrza, by ta nigdy nie umarła, a jest co pielęgnować. Polska Pantomima, właśnie dzięki Tomaszewskiemu, jest jedną z najbardziej cenionych na świecie. Wrocławski Teatr Pantomimy należy chronić za wszelką cenę, drugiej takiej świątyni pantomimy w Polsce nie ma i zapewne nigdy nie będzie.
Zobacz także
DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Malika Murzagali - Brave Kids
Brave Kids Wrocław 2020 - twórcy projektu tuż przed finałem [FOTO] Wrocław

Przed nami drugi wrocławski finał warsztatów "Brave Kids".

Polecamy
Wspomnienia o Katyniu
Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

Teatr Dramatyczny w Białymstoku organizuje konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku.

Znamy program Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji DOLi

Główną ideą tegorocznej edycji festiwalu DOLI jest zbliżenie improwizacji do jej teatralnych korzeni.

Polecamy
Ostatnio dodane
DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.