Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Pantomimy zostanie zamknięty?

2009-07-16 09:17:35
 Od śmierci Henryka Tomaszewskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy nie dzieje się najlepiej. Instytucja nie ma dyrektora, ma za to problemy finansowe i wyraźny kryzys twórczy. W środowisku artystycznym trwa dyskusja - ratować legendę za wszelką cenę, czy zamknąć Teatr, zanim całkowicie straci prestiż?

Twórcą i najważniejszą postacią Teatru Pantomimy był Henryk Tomaszewski. Sprawił on, że teatr ten stał się najbardziej znaną wrocławską instytucją kulturalną na świecie. Problemy zaczęły się po śmierci Mistrza w 2001 roku.

Najpierw, do 2003 roku, teatrem zarządzała Elżbieta Czerczuk i chyba każdy pamięta, jak burzliwy był to dla niego okres. Potem kierownictwo przejął Aleksander Sobiszewski, mim z zespołu Tomaszewskiego, scenarzysta i reżyser. Pod jego opieką teatr przygotował kilka premier, które jednak nie tylko nie przyniosły Pantomimie rozgłosu, ale wręcz doprowadziły ją do kłopotów finansowych.

Od czasów Tomaszewskiego teatr nie ma własnej sceny, a utrzymuje go samorząd województwa dolnośląskiego. Od maja Pantomima nie ma dyrektora, bo z powodów zdrowotnych zrezygnował Sobiszewski. Konkurs na nowego szefa teatru co prawda ogłoszono, ale zgłoszeni kandydaci albo nie dopełnili wymogów formalnych, albo nie spełnili oczekiwań komisji.

Nie ma więc dyrektora i pieniędzy, brakuje wizjonera pokroju Tomaszewskiego. Zespół teatru ma wakacje, na nowy sezon nie zaplanowano żadnej premiery. Marszałek stoi przed trudnym wyborem - czy ratować legendę za wszelką cenę, czy może zrezygnować z uporczywej reanimacji, zamykając teatr, zanim spadnie na dno?

Joanna Jaszczak/ "Gazeta Wyborcza"
Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Pantomimy, Pantomima, Teatr, Wrocław, mim, sztuka mimu, Henryk Tomaszewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ratujemy legendę! [6]
    mermaid
    2009-09-09 21:37:07
    Sercem polskiej pantomimy jest Wrocławski Teatr Pantomimy, jeśli kiedykolwiek przestanie istnieć, to będzie oznaczało śmierć sztuki mimu w Polsce. Jest wielu mimów w naszym kraju, w różnych miastach, ale pantomima Tomaszewskiego przetrwać może tylko we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, a aktorzy i dyrektorzy - otóż Wrocławski Teatr Pantomimy ma już nową dyrekcję! - robią wszystko, by przekazać nowym adeptom tajniki sztuki Mistrza, by ta nigdy nie umarła, a jest co pielęgnować. Polska Pantomima, właśnie dzięki Tomaszewskiemu, jest jedną z najbardziej cenionych na świecie. Wrocławski Teatr Pantomimy należy chronić za wszelką cenę, drugiej takiej świątyni pantomimy w Polsce nie ma i zapewne nigdy nie będzie.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

W co wierzą Polacy
Wrocławski Teatr Współczesny przedstawia podsumowanie sezonu 2021/2022 Wrocław

Co się wydarzyło, a co jest dopiero w planach? Sprawdźcie aktualności w teatrze WTW!

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.