Premiery - Teatr

Walka z systemem, czyli "Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO]

2021-09-07 13:38:58

Już 10 września 2021 roku na Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Cezarego Ibera. Jest to adaptacja bestsellerowej powieści Kena Keseya, którą spopularyzował kultowy film Milosa Formana pod tym samym tytułem. Sprawdźcie, co na temat wrocławskiego przedstawienia mówią twórcy i zobaczcie już teraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Lot nad kukułczym gniazdem spektakl

Cezary Iber o podejściu do realizacji

Tytuł jest prawdopodobnie wszystkim znany. Albo Państwo czytali książkę, albo widzieli film. Dla twórców teatru jest to świetny tytuł, przynoszący wiele atrakcji dla realizatorów i aktorów. Myślę, że jest to też utwór atrakcyjny dla widza. Jest to też jednak wyzwanie - zmierzyć się z legendą, jaką w swoim dziele stworzył Milos Forman. Myśląc o tym spektaklu, widziałem kilka teatralnych realizacji, które w dużej mierze skupiają się na przeniesieniu na scenę problemu szpitala, próbie odzwierciedlenia realiów szpitalnych.

Ja uznałem, że teatr ma pewną przewagę - operuje metaforą. My chcemy jej użyć. Scenografia i kostiumy nie są tu 1:1, jednak starają się zostawić jakąś przestrzeń do interpretacji przez widza. Gra aktorów, relacje jakie tworzą ich postacie, mają być jak najbardziej prawdziwe. Z jednej strony chcemy stworzyć kontrast do tej warstwy wizualnej, a z drugiej strony - przybliżyć prawdziwe problemy i emocje.

Dla mnie najistotniejsze było zderzenie jednostek alfa. Wiemy, że w grupie dwóch takich jednostek nie może być.  Nie mogą zaistnieć dwie wiodące postacie. Ktoś musi przejąć kontrolę, prędzej czy później. Na tym ścieraniu się dwóch silnych osobowości, ja próbuję budować ten spektakl. To jest dla mnie najciekawsze, bo jest realnym zderzeniem systemu, co reprezentuje siostra Ratched, z próbą uwolnienia się z tego systemu w postaci Randle'a Patricka McMurphy'ego.

Piotr Łukaszczyk o roli McMurphy'ego

Ja mam taką historię z postacią McMurphy'ego, że po części pisałem o nim pracę magisterską, więc to spotkanie z nim jest teraz ciekawym zbiegiem okoliczności. Jego walka z siostrą Ratched jest intensywna, ale ja też cały czas się zastanawiam nad tym, że trzeba małego kryminalisty, przestępcy, a nie kogoś porządnego, jakiegoś rycerza, który miałby ten system obalić. To zawsze mnie fascynowało w tej historii.

Ta postać jest dla mnie kulą energii, chodzącą, pierwotną siłą, która zderza się z chłodną, zimną, białą ścianą, od której się ciągle odbija. Ciekawe jest też to, jakich trzeba środków, aby zjednać sobie grupę wariatów, by potem obalić Ratched i cały system. T nie jest tak jak w więzieniu, że najsilniejszy fizycznie pobije wszystkich i będzie liderem. Tu jest grupa inteligentnych ludzi z problemami i trzeba w inny sposób na nich wpływać. Ważny jest także moment, kiedy i czy główny bohater podejmuje decyzję o zastaniu męczennikiem. Bierze to na siebie i się poświęca.

Oczywiście, słynna rola Jacka Nicholsona wpływa na mnie, ale to nie jest tak, że ja siedziałem i myślałem i studiowałem jego kreację McMurphy'ego i staram się zagrać to tak jak on. To są emocje i intencje, których nie ma co na siłę zmieniać, tylko po to, by się odróżnić. Poszczególne sceny też nie są tak skomplikowane, że można je zagrać na 30 sposobów, jednak ja zawsze staram się być sobą i zagrać po swojemu.

Twórcy spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem"

Obsada: Piotr Łukaszczyk, Paulina Chapko, Krzysztof Brzazgoń, Bartosz Buława, Dariusz Bereski, Andrzej Olejnik, Marian Czerski, Jakub Grębski, Marek Feliksiak, Igor Kujawski, Katarzyna Janekowicz, Michał Mrozek, Igor Kowalik, Krzysztof Franiczek, Aleksandra Chapko, Agata Obłąkowska, Michał Białecki, Jacek Skoczeń, Eloy Moreno Gallego, Bartłomiej Błoch

Realizacja: przekład Bronisław Zieliński, reżyseria i choreografia Cezary Iber, scenografia Robert Rumas, kostiumy Michalina Pawlak, muzyka Maciej Zakrzewski, wideo Michał Jankowski

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, spektakl, 2021, zdjęcia, Cezary Iber, Piotr Łukaszczyk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przed nami pokonująca wszelkie przeszkody "Miłość po dwóch stronach Atlantyku" Warszawa

Zapowiedż najnowszego spektaklu Bożenny "Bo" Intrator.

Lalka Kafki
Inspirująca niedosłowność światów w spektaklu "Lalka Kafki" Wrocławskiego Teatru Lalek Wrocław

W najbliższy weekend swoją prapremierę będzie miał najnowszy spektakl dla dzieci 6+.

MÃłw o sobie, tylko o sobie
Połykanie emocji w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy [FOTO] Wrocław

"Mów o sobie, tylko o sobie" z muzyką na żywo do zobaczenia od 17 września.

Polecamy
Cud - Teatr Capitol Warszawa
"Cud" - premiera spektaklu w Teatrze Capitol [FOTO] Warszawa

Nowa komedia ze Śleszyńską, Breszką i Lenartowiczem!

Oszuści - Och Teatr Warszawa
"Oszuści" w gwiazdorskiej obsadzie i reżyserii Jana Englerta na scenie Och-Teatru Warszawa

Wystąpią: Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Piotr Grabowski, Filip Pławiak i Zbigniew Zamachowski.

Ostatnio dodane
Przed nami pokonująca wszelkie przeszkody "Miłość po dwóch stronach Atlantyku" Warszawa

Zapowiedż najnowszego spektaklu Bożenny "Bo" Intrator.

Lalka Kafki
Inspirująca niedosłowność światów w spektaklu "Lalka Kafki" Wrocławskiego Teatru Lalek Wrocław

W najbliższy weekend swoją prapremierę będzie miał najnowszy spektakl dla dzieci 6+.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?