Dzieje się - Teatr

Tragiczna historia pomnika Stalina najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO]

2016-09-27 14:32:55

"Pomnik" to najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek, którą będzie można zobaczyć już od 30 września 2016. Przedstawienie oparte jest na reportażu "Dowód miłości" z książki Mariusza Szczygła "Gottland".

Zobacz zdjęcia z próby>>

"Pomnik" oparto na reportażu "Dowód miłości" - historii największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Monument powstaje w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara ©veca. W trakcie jego budowy ginie sześcioro robotników, a sam ©vec wskutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnia samobójstwo. Zaledwie siedem lat później, na fali destalinizacji, pomnik zostaje zburzony. Odpowiedzialny za jego likwidację pirotechnik Jiøí Pøíhoda z załamaniem nerwowym trafia do szpitala psychiatrycznego.

Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji - epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców przedstawienia: Marek Zákostelecký i Jiøí Havelka - twórcy m.in. wielokrotnie nagradzanej "Ostatniej sztuczki Georges’a Mélièsa", Elżbieta Chowaniec - dramatopisarka, z którą Marek Zákostelecký współpracował już kilkakrotnie, m.in. przy "Czarodziejskim flecie" i "Wężu" we Wrocławskim Teatrze Lalek, oraz Patrycja Hefczyńska - kompozytorka i DJ-ka. Ten wybuchowy internacjonalny koktajl ma więcej składników: spektakl powstaje wszak w teatrze zarządzanym przez czesko-polski duet dyrektorski.

W przedstawieniu Havelki znajdziemy iście czeską ironię, dystans i humor, ale i bolesną diagnozę współczesności. "Pomnik" to opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Chowaniec i Havelka dotykają spraw absurdalnych i tragikomicznych. Z jednej strony mamy tu spektakularne, bezprecedensowe przedsięwzięcie – budowę największego na świecie pomnika Stalina, z drugiej prawdziwie zabawne życie, ale i śmiertelne ofiary.

Czy "Pomnik" postawiony we Wrocławskim Teatrze Lalek zostanie tam na wieczne czasy? Czy będzie dobrze widoczny, prawdziwy, dla ludzi? Czy jest potrzebny? Konieczny? A może stanowi jedynie symbol kruchości pamięci – tak czeskiej, jak i polskiej? Warto się przekonać.

PREMIERA 30/09/2016 // 19:00
KOLEJNE SPEKTAKLE 01/10 - 06/10 oraz 22/10 - 26/10

SCENA KAMERALNA
spektakl dla młodzieży i dorosłych
BILETY - 30 zł n. / 25 zł u. / 18 zł gr.

SCENARIUSZ: Elżbieta Chowaniec
na podstawie reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland” (wydawnictwo Czarne)
REŻYSERIA: Jiøí Havelka
SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
MUZYKA: Patrycja Hefczyńska
UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
WIZUALIZACJE: Alicja Pietrucka
INSPICJENT: Agnieszka Drobna
OBSADA: Radosław Kasiukiewicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski

Pomnik/Kult/Wizerunek - warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej do spektaklu "Pomnik"

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką spektaklu oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem. Efektem zajęć jest otwarcie młodych widzów na indywidualne, nieoczywiste interpretacje i bardziej świadomy odbiór przedstawienia.

Uwaga: Warsztaty do przedstawienia POMNIK odbywają się po spektaklu. Liczba miejsc jest ograniczona. Osoby i grupy chętne do wzięcia udziału w zajęciach proszone są o kontakt z Biurem Organizacji Widowni
w celu rezerwacji biletów.

Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska, Elżbieta Chowaniec (gościnnie)

Czas trwania ok. 60 min. / BILETY 5 zł

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: teatr lalek wrocław, Gottland, pomnik teatr, pomnik stalina
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Zenon Laskowik
Zenon Laskowik wystąpi w Imparcie z programem "Będą zmiany..." Wrocław

Spektakl odbędzie się 28 grudnia 2018 o 18:00.

Ludzie inteligentni
"Ludzie inteligentni" Olafa Lubaszenki w sylwestra w Teatrze IMKA Warszawa

W obsadzie są Renata Dancewicz, Maria Seweryn, Magdalena Stużyńska, Szymon Bobrowski, Rafał Królikowski i Bartłomiej Topa.

Polecamy
Konrad Imiela zagra Eberharda Mocka!
Konrad Imiela zagra Eberharda Mocka! Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym Agnieszka Olsten („Kotlina”) rozpoczęła prace nad „Końcem świata w Breslau” według książki Marka Krajewskiego.

Ostatnio dodane
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Zenon Laskowik
Zenon Laskowik wystąpi w Imparcie z programem "Będą zmiany..." Wrocław

Spektakl odbędzie się 28 grudnia 2018 o 18:00.

Konkurs Ziaja