Dzieje się - Teatr

Teatr Powszechny w Łodzi szykuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku

2021-04-19 15:02:01

22 maja 2021 roku Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje prapremierę spektaklu „Krystof”. Autorem sztuki i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński. - "Krystof" będzie zderzeniem życia prywatnego z karierą wielkiego formatu - komiksowym kolażem cytatów z popkultury, inspiracji z życia i twórczości Krawczyka - zapowiada reżyser.

Teatr Powszechny w Łodzi

Krzysztof Krawczyk nie żyje >>

Powstaje spektakl o życiu Krzysztofa Krawczyka

- Próby spektaklu trwają od grudnia ubiegłego roku. Zaczęło się w sposób nieoczywisty. Byliśmy po wielu rozmowach, Michał Siegoczyński miał reżyserować w Teatrze Powszechnym w Łodzi po raz czwarty - na podstawie napisanego już tekstu uznanego autora. Odbyła się pierwsza próba, podczas której zwyczajowo przedstawiłam twórców, Zespół. Jak zwykle, zaznaczyłam, że do piątej próby każdy z aktorów ma prawo zrezygnować z udziału w spektaklu. Okazało się, że ze spektaklu zrezygnował reżyser… – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. - To było dużo zaskoczenie, ale jednocześnie w ten sposób otworzyły się zupełnie nowe drzwi. Michał Siegoczyński powiedział mi, że bardzo mnie przeprasza, ale właśnie poczuł, że najbardziej marzyłby o tym, żeby zrobić spektakl o Krzysztofie Krawczyku. Powiedział, że jest przygotowany i ma pomysł, a w roli głównej widziałby Mariusza Ostrowskiego. Zgodziłam się, bo Michał Siegoczyński przekonał mnie, że najlepiej czuje się w realizacji swoich tekstów, swoich historii. Dodał, że gdy realizuje tekst innego autora, za bardzo interesuje go dekonstrukcja. Próby ruszyły jeszcze chyba w grudniu - z tym samym zespołem aktorskim i ekipą realizatorów, która miała zrealizować wcześniej ustalony tytuł - podkreśla Pilawska.

Paradoks bycia gwiazdą

- Inspirujemy się postacią Krzysztofa Krawczyka, aby dotknąć paradoksu bycia gwiazdą. Gwiazdy show-biznesu funkcjonują jako zmitologizowane figury oderwane od rzeczywistości. Sukces i popularność pozbawiają ich ludzkich cech, choć na co dzień to normalni ludzie z krwi i kości – z takimi samymi problemami jak każdy. Najbardziej interesuje mnie właśnie to pękniecie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a tak zwanym normalnym życiem - zapowiada reżyser i autor sztuki Michał Siegoczyński. - Biografia Krzysztofa Krawczyka to historia wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. Krzysztof Krawczyk był fenomenem, twórcą, którego nie da się zaszufladkować. W Polsce znany jest nie tylko jako autor największych hitów, ale jednocześnie jako artysta, którym zafascynowani byli Andrzej Smolik czy Goran Bregović. Prywatna historia Krawczyka to z kolei sekwencja różnych rozczarowań i dramatów, które nie pasują do wizerunku ikony polskiej popkultury. To też zupełny odwrót od religii, który w późniejszym czasie przerodził się w głęboką wiarę w Boga, odgrywającą w jego życiu tak ważną rolę - dodaje reżyser.

Krawczyk wiedział, że powstaje o nim spektakl

- Michał Siegoczyński zna Zespół naszego Teatru, lubi tutaj wracać. Ma swoją bardzo autorską estetykę, w której chce opowiadać historię zgodnie ze swoją wrażliwością. Jestem pewna, że odniesie się do Pana Krawczyka z dużą czułością i empatią - jako do artysty, ale przede wszystkim jako do człowieka, bo to ten ludzki aspekt zajmuje go chyba najbardziej. Mariusz Ostrowski przekazał mi, że Krzysztof Krawczyk dowiedział się w Wielką Sobotę, że robimy o nim spektakl. Podobno bardzo się cieszył - mówi Pilawska. - Chcieliśmy spotkać się przed zaplanowaną prapremierą z Panem Krzysztofem Krawczykiem - razem z Michałem Siegoczyńskim i Mariuszem Ostrowskim. Nie udało się z powodu covidowych okoliczności. Mam nadzieję, że uda nam się spotkać z Panią Ewą Krawczyk przed majową prapremierą spektaklu - dodaje.

Terminy majowych prezentacji „Krystof” zostaną opublikowane na stronie www.powszechny.pl, gdy ogłoszona zostanie decyzja o ponownym otwarciu teatrów i pokazach spektakli z udziałem publiczności.

Twórcy spektaklu "Krystof"

Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
Muzyka: Piotr Mania
Obsada: Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Filip Jacak, Jakiub Kotyński, Artur Majewski, Mariusz Ostrowski
Operator kamery: Giovanni Cimarotsti/Stefan Żółtowski
Prezentacja multimedialna: Natalia Mendkowska

MD/ip

fot. Zuzanna Mocny

Słowa kluczowe: Krystof, premiera, przedstawienie, prapremiera, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jaki ten świat jest wielki!
Wrocławski Teatr Lalek wraca w weekend 22 i 23 maja Wrocław

Jakie będą pierwsze przedstawienia na żywo i z udziałem publiczności? Sprawdź!

MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

Teatr Powszechny w Warszawie
Teatr Powszechny w Warszawie w międzynarodowym projekcie Face to Faith Warszawa

To w ramach projektu powstanie 7 nowych spektakli.

Polecamy
Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

FeTA 2020
12. Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich: można zgłaszać monodramy

Wyślij nagranie swojego monodramu do 27 marca 2020!

Ostatnio dodane
Jaki ten świat jest wielki!
Wrocławski Teatr Lalek wraca w weekend 22 i 23 maja Wrocław

Jakie będą pierwsze przedstawienia na żywo i z udziałem publiczności? Sprawdź!

MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?