Dzieje się - Teatr

Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

2019-03-20 13:10:54

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystawi sztukę „Hobbit”. Polska prapremiera spektaklu na podstawie książki J. R. R. Tolkiena odbędzie się 11 maja 2019.

spektakl Hobbit

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego będzie wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą.

- Kiedy Grzegorz Suski zgłosił się do mnie z propozycją wyreżyserowania spektaklu "Hobbit", zgodziłem się od razu. Oczywiście pomysł wydał mi się niezwykle odważny i nie miałem pewności, czy uda nam się pozyskać prawa do wystawienia tej sztuki. Jednak po niemal roku starań i negocjacji z hollywoodzką agencją - udało się! Cieszę się, że już niedługo będziemy mogli zaprosić na "Hobbita" nie tylko naszych stałych widzów, ale także zainteresować tym spektaklem fanów Tolkiena z całej Polski - powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

- Nie wiemy co finalnie przekonało amerykanów do pozwolenia na wystawienie spektaklu, ale podejrzewamy, że szalę przechyliła wierność autorowi w adaptacji scenicznej książki. Wierność, która polega na braku kompromisów w inscenizacji, widowiskowości, dbałości o kostiumy, ciekawej warstwie muzycznej, adaptacji oddającej ducha powieści i…obsadzie spektaklu - dodał reżyser.

Grzegorz Suski przyznał, że tylko w Białymstoku znalazła się obsada zdolna udźwignąć barwne spektrum postaci pojawiających się na kartach książki.

- Nie bez znaczenia jest także chęć oddania w warunkach scenicznych nieskrępowanej wyobraźni autora „Władcy pierścieni”. Wielkie widowisko przygodowe, w którym widz nie pozostaje obojętny na wydarzenia na scenie a jednocześnie na dwie godziny może zanurzyć się w całkowicie wyimaginowanym tolkienowskim świecie to wyzwanie, z którym zespół teatru im. Aleksandra Węgierki mierzy się nie pozostając w tej konfrontacji bez szans - dodał. 

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział także aktorzy: Monika Zaborska, Marek Cichucki, Piotr Szekowski i Franciszek Utko. Piotr Szekowski – odtwórca roli Thorina – opowiedział o zadaniach, jakie postawił mu reżyser.

- Dysponując jedynie środkami ludzkimi - mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda - kim jest, jaki jest Thorin? Szukam odpowiedzi na te pytania w literaturze, ale inspiruje się też innymi źródłami - filmu jeszcze nie oglądałem(!). Na tym wg mnie polega największa trudność tej roli - znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej. Atrakcyjne dla postaci Thorina w przebiegu przedstawienia jest także to, że ma dwa kluczowe momenty - zwroty, które zmieniają diametralnie jego życie. Nie budujemy jednocześnie alegorii tej postaci - nie doszukujemy się żadnych skojarzeń do współczesności. Chodzi o podróż w wyobraźni - aktor ma tak użyć swojej wyobraźni i tak wejść w postać, żeby zabrać widza w podróż w ten inny świat - powiedział aktor.

Rolę Bilba reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu. - Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom nie zmuszali go, aby postępował jak oni. Pozostawał w zgodzie z własnym sumieniem - komentuje aktor.

Wrażeniami z pierwszych prób podzieliła się Monika Zaborska - odtwórczyni roli Elfa. - Jako aktorzy bardzo cieszymy się z możliwości scenicznego zmierzenia się z „Hobbitem”. Oprócz ogromnej pasji, którą ma w sobie Grzegorz, do pracy nad rolę natchnęło mnie jedno z naszych pierwszych spotkań. Grzegorz poprosił wtedy, abyśmy wrócili myślami do czasów naszego dzieciństwa, do mitów i baśni. Abyśmy właśnie na bazie własnego dzieciństwa spróbowali zbudować postaci i świat sceniczny, z którym mamy się zmierzyć w „Hobbicie” - powiedziała aktora.

Obecny na konferencji prasowej Artur Kosicki - Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał, że spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie i zadeklarował swoją obecność na premierze. - Przedstawienie powstaje z dużym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Dzięki teatrowi wszyscy będziemy mogli cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa. Od Pana Dyrektora wiem, że na scenie będą także pewne niespodzianki. Zarząd Województwa Podlaskiego szczególnie cieszy również to, że do pracy nad spektaklem zostali zaangażowani niemal wszyscy aktorzy teatru - powiedział Marszałek.

Już 24 marca 2019 - z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena - Teatr Dramatyczny wraz z Pijalnią Czekolady E. Wedel zaprasza na czytanie książki „Hobbit”. O godz. 10.30 z fragmentami powieści zapoznają młodych czytelników aktorzy: Jolanta Borowska, Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Wstęp na spotkanie jest wolny. 31 marca o godz. 12.00, w ramach dnia otwartego organizowanego pod hasłem „Niech żyje teatr!”, widzowie także będą mogli spotkać się z aktorami przygotowującymi spektakl „Hobbit”. Na ten dzień przygotowane zostaną niespodzianki związane z powstającym przedstawieniem.

Sprzedaż biletów na spektakl właśnie ruszyła. Bilety dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl

Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J.R.R.Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterpises.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: adaptacja, sztuka, premiera, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Polecamy
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?