Recenzje - Teatr

Szaberplac, moja miłość - recenzja spektaklu

2017-10-03 13:04:03

29 września 2017 po raz pierwszy można było zobaczyć nowy spektakl z repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego, pt. "Szaberplac, moja miłość". Czy to udana premiera? Przeczytaj recenzję!

Szaberplac, moja miłość

Reżyserka przedstawienia, Tanja Miletić Orucević, postawiła na prostotę i jasny przekaz, dzieląc spektakl na kilka wyraźnie oddzielonych od siebie epizodów. Z jednej strony, jest to ciekawy zabieg, pozwalający ukazać problem z różnych punktów widzenia. Z drugiej zaś - sprawia wrażenie poszatkowanego i chaotycznego, a nie każdy z epizodów wybrzmiewa należycie.

Interesujące jest to, jak zaaranżowano scenę (na strychu teatru WTW). Akcja rozgrywa się w centrum hali sportowej, która lata świetności ma już dawno za sobą. Z sufitu zwisają kable, a dziura w podłożu zdążyła już wypełnić się wodą. Miejsce to jest jednak traktowane dosłownie tylko na początku. Potem widz zmuszony jest używać wyobraźni, bo akcja przenosi się w kilka innych miejsc. Te, za sprawą akcji scenicznej i dialogów, możemy sobie z łatwością obrazowo wizualizować. Opuszczone domy, ulice miast, bar, luksusowe apartamenty - to wszystko rodzi się w głowie widza, gdy (na przykład) kałuża odgrywa rolę jacuzzi.

Godna pochwały jest też wszechstronność aktorów, z których każdy jest bohaterem głównym danego z epizodów. Przebieg spektaklu wymaga sporej uwagi od widza, który musi orientować się, kto w danej chwili jest kim dla pozostałych. Czasem przyjaciel zamienia się we wroga, gość, którego polubiliśmy staje się oprawcą, a "szara myszka" zwraca najwięcej uwagi. Z pewnością dynamika jest wielkim atutem tego przedstawienia.

"Szaberplac, moja miłość" niesie wielką dawkę komentarza, dotyczącego nie tylko zjawiska szabru, ale też wielu innych społeczno-politycznych problemów, z których większość jest nadal aktualna. Niektórym taka interpretacja może wydać się zbyt dosłowna, łopatologiczna wręcz, ale nie da się oprzeć wrażeniu, że spektakl ten jest potrzebny. Do tego stopnia, że gdy już się kończy, bijemy brawo, mając ochotę na więcej.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, ocena, analiza, wrażenia, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Woda w usta spektakl
Woda w usta - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zabiera nas na bezludną wyspę, na której rozgrywa się dramat pewnej kobiety. Czy warto to zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.