Dzieje się - Teatr

Startuje program "[off].REC" - Instytut Grotowskiego wspiera artystów i teatry niezależne

2021-02-04 12:54:44

Mając na uwadze szczególnie trudną sytuację artystów funkcjonujących pozainstytucjonalnie, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza do udziału w programie „[off].REC”. Jego celem jest wsparcie artystów indywidualnych i teatrów niezależnych w czasie pandemii poprzez stworzenie profesjonalnej dokumentacji filmowej dzieł. Zgłoszenia będą przyjmowane na bieżąco do końca czerwca 2021, a wybrane spektakle będą czasowo dostępne na kanałach Instytutu.

[off].REC

Program skierowany jest do artystów i teatrów niezależnych, działających na terytorium Polski poza państwowymi ramami instytucjonalnymi. Celem współpracy z Instytutem Grotowskiego będzie stworzenie profesjonalnej dokumentacji filmowej, fotograficznej i materiałów promocyjnych spektaklu lub innych zaproponowanych dzieł teatralnych. - Potrzeba zainicjowania [off].REC zrodziła się po ponownym zamknięciu instytucji kultury w czasie pandemii, co nieodwracalnie zmieniło dynamikę aktywności teatru, dlatego wsparcie dla artystów i artystek funkcjonujących pozainstytucjonalnie, którzy najbardziej ucierpieli z powodu pandemii, wydaje się zadaniem priorytetowym - tłumaczy Jarosław Fret, dyrektor Instytutu. - [off].REC nie jest programem grantowym, lecz otwartym zaproszeniem do współpracy, której szczegóły będą przedmiotem wzajemnego porozumienia w drodze indywidualnych rozmów - dodaje.

Powstałe materiały dokumentujące spektakl i promocyjne pozostaną własnością zespołów i będą mogły być wykorzystywane zgodnie z ich własnymi potrzebami, np. prezentowane na festiwalach, przeglądach, konkursach, na platformach VOD czy w mediach społecznościowych. Rozpatrywane będą zgłoszenia spektakli, performansów czy innych działań performatywnych z lat 2018–2021: premiery, projekty, które uzyskały ostateczny kształt sceniczny, ale z powodu pandemii nie miały swojej premiery, a także wznowienia lub nowe wersje starszych produkcji. Program ma przyczynić się do wzrostu obecnego standardu prezentacji teatralnych w internecie i z dbałości o wysoką jakość przekazu wizualnego.

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są na bieżąco do końca czerwca 2021 przez pięcioosobowy zespół merytoryczny, składający się z pracowników Instytutu i zaproszonych specjalistów. Nagrania będą realizowane od lutego do końca lipca 2021 w Instytucie Grotowskiego, w jednej z sal teatralnych: Studiu Na Grobli, Sali Teatru Laboratorium lub w Piekarni. Organizator przewiduje możliwość prezentacji wybranych nagrań spektakli na swojej stronie internetowej (https://grotowski-institute.pl/), w mediach społecznościowych (profil Instytutu Grotowskiego na Facebooku) lub innych kanałach komunikacyjnych Instytutu (np. kanał na YouTubie).

Patroni medialni: Teatralny.pl, Nietak!t, Partnerzy: Wrocławska Offensywa Teatralna, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Ogólnopolska Offensywa Teatralna.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy: https://grotowski-institute.art.pl/projekty/off-rec/

ip

fot. materiały prasowe, Instytut Grotowskiego

Słowa kluczowe: zgłoszenia, zasady, terminy, 2021, spektakle, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Polecamy
spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

Kopciuszek - spektakl
Kwietniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz

Zobaczymy m. in. teatralny debiut reżyserki Jagody Szelc.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?