Dzieje się - Teatr

Startuje 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

2023-05-31 10:51:15

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt startuje 31 maja 2023 roku w Toruniu w województwie kujawsko-pomorskim. Festiwal rozpocznie się mocnym akcentem. "INK" Dimitrisa Papaioannou to tajemnicze dzieło opowiedziane wizjonerskim językiem tańca. Silnych wrażeń dostarczy też spektakl zamknięcia, czyli "Bracia" Romeo Castellucciego. Kilkudziesięciu mężczyzn werbowanych lokalnie przez ogłoszenie – także w Toruniu – musi bez wahania wykonywać na scenie polecenia słyszane w słuchawkach. Włoski reżyser bada łatwość, z jaką posłuszeństwo przeradza się w przemoc.

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KontaktPo prawie 20 latach przerwy na Kontakt powracają plenerowe widowiska Teatru Biuro Podróży. „Eurydyka” (31 maja) to artystyczna reakcja na pandemiczną samotność zobrazowana losami dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. „Silence – cisza w Troi” (2 czerwca) opowiada o losach uchodźców z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta. Oba spektakle odbędą się na terenie Przystani Toruń (ul. Popiełuszki).

Część festiwalowych przedstawień opiera się na dziełach klasycznych już twórców europejskiej kultury. Do Torunia wróci rumuński reżyser Radu Afrim, by zaprezentować "Trzy smutne sztuki" na podstawie Maeterlincka. Twórczość Borgesa na język teatralnego realizmu magicznego przekłada w spektaklu "Fikcje" młody litewski reżyser, uczeń Eimuntasa Nekro¹iusa – Adomas Ju¹ka. "Twarzą w twarz" Mai Kleczewskiej przetwarza twórczość Ingmara Bergmana.

Ponadto w programie znalazły się wyselekcjonowane, najciekawsze tytuły współczesnej polskiej sceny: "1989" Katarzyny Szyngiery – rapowy musical o upadku komunizmu, "Śmierć Jana Pawła II" w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Miła robótka” Agnieszki Jakimiak o seksualnych fantazjach Polaków, „Ale z naszymi umarłymi” na podstawie powieści Jacka Dehnela (reż. Marcin Liber) oraz „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Spektakle były rekomendowane przez zespół selekcjonerów, w którym znaleźli się: Wiktoria Tabak, Marzenna Wiśniewska, Katarzyna Lemańska, Jan Karow, Aram Stern i Łukasz Drewniak. Przedstawienia konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury: Brigida Silina – Prezes Łotewskiego Centrum ITI (Łotwa), Thomas Irmer – krytyk teatralny (Niemcy) i Ibrahim Spahić – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Sarajevo Winter“ (Bośnia i Hercegowina).

Festiwal stał się też okazją, by stworzyć zapach, który odtworzy atmosferę teatralnego doświadczenia.

- Na wizytę w Teatrze Horzycy składa się wiele zmysłów: miękkość obicia foteli, zapach desek sceny, szum rozmów przed ciszą poprzedzającą spektakl. Spróbowaliśmy przetworzyć je na kompozycję zapachową pytając o skojarzenia także naszych widzów - wyjaśniają organizatorzy.

Do współpracy zaprosili polską markę Mo61 Perfume Lab specjalizujący się w komponowaniu spersonalizowany zapachów. W powstałej kompozycji drewno i skóra przenikają się z orientalną paczulą i pikantnym akordem piernika.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 2023, program, Toruń, apektakle, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Antygona Teatr Polski Warszawa
Rusza sezon 2023/24 w Teatrze Polskim w Warszawie. Na co można się wybrać? Warszawa

Pierwsza premiera to "Antygona" Sofoklesa!

Zniknięcia
Znamy program 22. edycji Festiwalu Prapremier. Rusza sprzedaż biletów Bydgoszcz

Tegoroczny festiwal trwać będzie w dniach od 13 do 28 października.

Polecamy
Za jakie grzechy
Zamień kino na teatr - najlepsze komedie sezonu w Warszawie! Warszawa

Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Znudziło ci się kino? Wybierz się do teatru w Warszawie na spektakl komediowy!

Cirque du Soleil CRYSTAL
Legendarny Cirque du Soleil powraca do Polski z produkcją "Crystal" [WIDEO]

Pierwszy akrobatyczny show na lodzie po raz pierwszy w Polsce!

Ostatnio dodane
Antygona Teatr Polski Warszawa
Rusza sezon 2023/24 w Teatrze Polskim w Warszawie. Na co można się wybrać? Warszawa

Pierwsza premiera to "Antygona" Sofoklesa!

Zniknięcia
Znamy program 22. edycji Festiwalu Prapremier. Rusza sprzedaż biletów Bydgoszcz

Tegoroczny festiwal trwać będzie w dniach od 13 do 28 października.