Dzieje się - Teatr

Startuje 20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016

2016-09-30 09:50:06

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwal KORCZAK zaprezentuje swoim widzom kilkadziesiąt spektakli, w których pojawią się jedne z najlepszych produkcji teatralnych z Polski, Czech, Francji i Rosji. Dzieci, młodzież, dorośli – każdy znajdzie coś dla siebie. Temu, kto tylko przekroczy próg Teatru Powszechnego, Teatru Lalka i Teatru Baj artyści opowiedzą historie swoich bohaterów oraz wyjawią tajemnice powstawania spektaklu.

Już w dniach od 1 do 12 października 2016 r. odbędzie się wyjątkowa XX edycja Festiwalu KORCZAK, podczas której widzowie będą mieli okazję przeżyć moc niezapomnianych emocji. Wszystko to dzięki starannie dobranym, najlepszym produkcjom teatralnym z Polski i ze świata, warsztatom artystycznym, Strefie Dziecka, happeningom oraz wielu innym wydarzeniom około teatralnym. Tradycją naszego Festiwalu, dla uczczenia pamięci Dobrego Doktora stał się „Marsz ze Złocistym”.

Od Teatru Lalka (miejsce dawnego sierocińca) do pomnika Janusza Korczaka w pobliskim parku, 4 października br. ruszą dzieci, młodzież oraz dorośli niosąc w ręku duże żółte słoneczniki. Pójdą gęsiego wzdłuż kolorowych lin tworząc długi pas złocistych słoneczników przesuwających się w kierunku pomnika, by następnie obsypać nimi Dobrego Doktora. Tym sposobem, co roku Janusz Korczak ogłaszany jest honorowym laureatem nagrody „Złocistego”.

Repertuar dla najmłodszych

Specjalnie dla „NAJNAJÓW”, którzy dopiero zaczynają poznawać otaczający ich świat, przygotowano trzy przedstawienia: „Miravella”, „Książeczka” i „Len”. Są to przedstawienia skierowane do dzieci w wieku 0+ w ramach wyjątkowego programu „Ab ovo”. Od 2009 roku na Festiwalu prezentujemy rozległe doświadczenie artystów w pracy sceniczno-muzycznej skierowanej do rodziców z małymi dziećmi.  Spotkania dla najnajów celebrują muzykę, jako przedłużenie potrzeby komunikacji, z którą wszyscy się rodzimy i przemierzamy świat.  Są to spektakle-warsztaty, w którym maleńkie dziecko stanowi część cudownego świata – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Niepowtarzalna okazja do obejrzenia zagranicznych produkcji

Podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016 wystąpią trzy teatry zagraniczne. Specjalnie w trakcie uroczystego otwarcia 1 października  o godz. 16.00 będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć występ Teatru Divadlo Drak  z Czech z przedstawieniem „Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa”. Do zaczarowanego świata teatralnego zabierze nas również Campagnie ACT2 z Francji w prezentowanym spektaklu „Miravella”.  O takie emocje zadba też Teatr Karlsson Haus z Rosji, który wystawi spektakl „Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”. Spektakle zostały stworzone tak, aby język nie stanowił dla widzów żadnej bariery. Aktorzy operują światłem, muzyką, scenografią oraz innymi elementami spektaklu w taki sposób, aby dotrzeć do każdego widza.

„Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa” - spektakl został zainspirowany niezwykłym życiem i dziełem pioniera kinematografii Georgesa Mélièsa . Twórcy spektaklu zapraszają widzów do krainy magików, sztuk magicznych i magii. Magiczne sztuczki, które Méliès, jako pierwszy wykorzystał w filmie, do dziś nie straciły wyjątkowej poetyckiej jakości.  

„Miravella” to propozycja francuskiego Teatru Campagnie ACT2 dla dzieci w wieku 3+. Pełen energii, rytmu i barw taniec zaprasza nas do surrealnej, poetyckiej i pełnej wyobraźni krainy. Na początku spektaklu obserwujemy życie w jego najprostszej, pierwotnej komórkowej formie. W delikatnych bańkach zaczyna się pierwszy ruch i powstają pierwsze formy życia, które z czasem rozwijają się, tworząc podwodny świat… Na scenie ożywa niezwykłe bestiarium: podwodne istoty tworzą balet światła, lwy morskie się kołyszą, trzepoczą skrzydła, kochankowie obnoszą się ze swoją miłością, koguty walczą, gruchające gołębie się czulą.

„Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” - opowieść o cudownym pojawieniu się Wani w momencie trudnym, kiedy inni nie są w stanie walczyć z okrutnym potworem. On jako heros, dzielnie stawia mu czoła. Jak jego przygody ostatecznie się zakończyły? Opowieść pozwoli wam nieco lepiej poznać tajemniczą rosyjską duszę. To jednoosobowy spektakl w wykonaniu Michaiła Szełomiencewa. Produkcja przeznaczona dla młodzieży powyżej 16 roku życia.
                
Goście jubileuszowej edycji Festiwalu KORCZAK

Do tegorocznej XX edycji Festiwalu KORCZAK 2016 zaproszono także Teatry z: Poznania – Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Polski, Teatr Atofri – Poznańska Fundacja Artystyczna; Wałbrzycha – Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego; Łodzi – Teatr Powszechny; Lublina – Stowarzyszenie Artystów BLISKI WSCHÓD, neTTheatre; Poręby –JAZDAA POLSKA! Fundacja Na Rzecz Młodych Twórców; Opola – Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki; Karpacza – Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór oraz z Warszawy: Teatr Lalka, Teatr Baj, Szkoła Aktorska Machulskich, Ognisko Teatralne „U Machulskich”. Centrum Festiwalowe zorganizowane będzie w Teatrze Powszechnym, w którym odbędzie się większość tegorocznych wydarzeń oraz w którym zlokalizowana będzie Strefa Dziecka.

Inne wydarzenia okołoteatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Festiwal Teatralny KORCZAK to nie tylko spektakle, ale również ciekawe warsztaty. W ramach Platformy Edukacji Teatralnej „Mam wpływ, tworzę, zmieniam” organizowane są warsztaty o następujących tematach: KORCZAK Orkiestra, Teatr Forum, Story Lab oraz Szukamy Polskiego Szekspira. Dzieci i młodzież mają możliwość uczestniczyć w zajęciach pod okiem doświadczonych ekspertów, którzy przybliżą formy świata teatralnego i rozwiną umiejętności samodzielnego, kreatywnego działania.

MD/ip

fot. "Smacznego, proszę Wilka"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal teatralny 2016, korczak 2016, festiwal dla dzieci, teatr dla dzieci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Cesarz - prÃłba
Trwają próby do spektaklu "Cesarz" w Teatrze Ateneum Warszawa

Premiera odbędzie się 30 marca 2019 roku na Scenie Głównej.

Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".

Catedral, Patricia Guerrero - Festiwal Materia Prima 2019
Zjawiskowe flamenco na 5. Festiwalu MATERIA PRIMA w Krakowie Kraków

Przedstawienie "Katedra" po triumfalnych prezentacjach na świecie po raz pierwszy zostanie pokazane w Polsce.

Polecamy
Janusz Gajos wystąpił w monodramie na festiwalu Wrostja [FOTO]
Janusz Gajos wystąpił w monodramie na festiwalu Wrostja [FOTO]

Aktor zagrał w spektaklu "Msza za miasto Arras" wg Andrzeja Szczypiorskiego. Zobacz zdjęcia!

Wielki powrót "Polaroidów" w Teatrze Jaracza
Wielki powrót "Polaroidów" w Teatrze Jaracza Łódź

Na wielokrotnie powtarzane prośby widzów, po trzech latach nieobecności, na afisz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wraca uwielbiany tytuł "Polaroidy".

Ostatnio dodane
Cesarz - prÃłba
Trwają próby do spektaklu "Cesarz" w Teatrze Ateneum Warszawa

Premiera odbędzie się 30 marca 2019 roku na Scenie Głównej.

Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".