Dzieje się - Teatr

Startuje 11. Festiwal Performance "Koło Czasu" w Toruniu

2017-11-21 13:48:11

Przed nami jedenasta edycja międzynarodowego Festiwalu Performance "Koło Czasu" - jedynego cyklicznego wydarzenia w Toruniu, które w całości poświęcone jest działaniom o charakterze performatywnym i wideo performance. Przez trzy dni zobaczymy działania dwudziestu sześciu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech, a w tym performanse Przemysława Kwieka, rzeźbiarza i performera, współtwórcy legendarnego duetu "KwieKulik".

11. Koło CzasuXI FESTIWAL PERFORMANCE „KOŁO CZASU”

Kiedy: 24–26.11.2017
Kuratorzy: Marian Stępak, Mateusz Kozieradzki
Koordynacja: Renata Sargalska

24.11.2017, godz. 15.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej / Wołodymyr Topiy – „Gloria Finis”

Harmonogram:

24.11.2017 w godz. 16.00–20.00
25.11.2017 w godz. 13.00 –20.00
26.11.2017 w godz. 13.00–16.00
Otwarcie Festiwalu: 24.11.2017, godz. 16.00 (CSW)

Dodatkowe wydarzenia:

Wydarzeniami towarzyszącymi XI Festiwalowi Performance „Koło Czasu” będą:

• ekspozycja "Gloria Finis" autorstwa lwowskiego artysty Wolodymyra Topiya w Galerii ZPAP – Nurt. Kuratorem
Galerii ZPAP – Nurt, znajdującej się przy ul. Ducha Św. 8, jest profesor Marian Stępak. Wernisaż wystawy
Wolodymyra Topiya zaplanowany został na pierwszy dzień festiwalowy: piątek 24.11., godz. 15.00;

• wystawa "Tożsamość / Interwencja", podsumowująca interdyscyplinarny plener studentów Wydziału Sztuk
Pięknych UMK (Lwów, wrzesień 2017).

Festiwal Performance „Koło Czasu” jest jedyną cykliczną imprezą artystyczną w Toruniu, która w całości poświęcona
jest działaniom o charakterze performatywnym i wideo performance. Jest to festiwal cykliczny, organizowany od 2007 roku, będący przede wszystkim spotkaniem młodych twórców – absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Zapraszani są także artyści uznani w tej dyscyplinie sztuki, aby młodzi mieli szansę na konfrontację w swoich własnych poszukiwaniach. Założycielem festiwalu „Koło Czasu” jest Marian Stępak, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Idea tej imprezy powstała przy bliskiej współpracy Przemysława Obarskiego, ówczesnego asystenta w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Od 2010 roku Festiwal Performance odbywa się gościnnie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, które użycza na ten cel swoje przestrzenie. Część działań przeprowadzonych jest w przestrzeni otwartej, jak przyległy do CSW Bulwar Sztuki lub w tkance miasta – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zaproszonych artystów i kuratorów. Od tego czasu impreza koordynowana jest przy udziale pracowników merytorycznych CSW, przy ścisłej współpracy kuratorskiej z Mateuszem Kozieradzkim i Renatą Sargalską.

Sztuka performance jest mało popularna w Toruniu i regionie, więc warto propagować twórczość artystów z tej dyscypliny, tym bardziej, że jest to dyscyplina rozwijająca się bardzo energicznie i wielowątkowo, zwłaszcza wśród młodych twórców. Jeden z wątków polega na celowym włączaniu odbiorców w interakcję. To niezwykle ważne w sytuacji, kiedy bariera pomiędzy artystą jest nadal duża – szczególnie w odniesieniu do aktualnych propozycji artystycznych, przede wszystkim takich, które są działaniami plastycznymi. Interakcje z publicznością mogą nastąpić w każdej sytuacji, bowiem performance to sztuka, która nie lubi zbyt dopracowanych scenariuszy. Do Torunia przyjeżdżają artyści z całej Polski, wśród nich są też artyści związani ze środowiskiem toruńskim, absolwenci i studenci UMK. Od 2012 roku „Koło Czasu” jest festiwalem o charakterze międzynarodowym. W tegorocznej, jedenastej edycji, weźmie udział dwudziestu sześciu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech.

Artyści: Marta Bartczak, Mateusz Bautembach, Joanna Chołaścińska, Jędrzej Cichosz, Dariusz Fodczuk, Łukasz Głowacki, Barbara Gryka / Agata Rucińska, Konrad Juściński, Michał Kardas, Krzysztof Kula, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Przemysław Kwiek, Mikołaj Makiłła, Justyna Piotrowska, Przemysław Przepióra, Natalia Reszka, Patryk Różycki, Patryk Rybus, Marcin Stachoń, Marian Stępak, Alina Śmietana, Volodymyr Topiy, Wiesław Wachowski.

Wstęp wolny.

Więcej informacji: csw.torun.pl/csw/xi-festiwal-performance-kolo-czasu-22744/

ip

Słowa kluczowe: program, spektakle, goście, koło czasu 2017
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Teatr Capitol w marcu 2023
Przywitaj wiosnę śmiechem w warszawskim Teatrze Capitol Warszawa

Do zobaczenia najlepsze komedie i brawurowe farsy w gwiazdorskich obsadach!

Żeby nie było śladÃłw
Teatr Polonia zaprasza na pokazy spektaklu "Żeby nie było śladów" w studeckich cenach Warszawa

W dniach 21-22 października zobaczymy już Ostatnie pokazy tego przedstawienia.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.