Dzieje się - Teatr

Spektakl "Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" do zobaczenia online

2020-04-21 10:54:09

Już 30 kwietnia 2020 o godz. 19:00 będzie można obejrzeć spektakl „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu” za darmo w wersji online. Rejestracja przedstawienia będzie dostępna na kanale YouTube Studia Matejka do 3 maja do godz. 23:59.

Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu

O spektaklu

Przedstawienie dotyka źródeł osobistego gniewu, zrodzonego w wyniku lęku przed opresją. Czy są to opresja fizyczna, psychiczna czy polityczna, gniew narasta i powoduje opór wobec wszystkiego, co z nim związane. „Minęły dwa lata. Nadal jesteśmy wkurwieni. Już nie sfrustrowani ani nawet wkurzeni. Jesteśmy wkurwieni na siebie, system, polityków, Polskę, kryzys, świat – bo nic się nie zmienia. […] Dzielimy się więc złością. Nie mamy wyboru” – mówią twórcy spektaklu. Uważają, że w chwili, gdy nie można pozostać grzecznym, uprzejmym ani biernym w oczekiwaniu na ratunek z zewnątrz, mała iskra zapala motor zmiany. Badają tę iskrę ze wszystkich stron, rozkładają na czynniki pierwsze i analizują. Chcą dać głos wszystkim, bez cenzury politycznej, moralnej i obyczajowej.

Premiera spektaklu odbyła się 19 kwietnia 2018 roku w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Tak pisali o nim recenzenci: „«Wściekły człowiek» to przedstawienie, które należy doświadczyć, przeżyć, przepuścić przez siebie. Przez własny rozum, emocje i ciało. Jest w nim mnóstwo wspaniałych scen i szczere zaangażowanie pomnożone przez uczciwą pracę do potu, siniaków i krwi. Miałem ochotę wrócić do Studia Na Grobli  już następnego wieczoru” – Henryk Mazurkiewicz dla Teatralny.pl czy „Spektakl wrocławskiego Studia Matejka stawia pytania nie tyle o korzenie złości (pyta raczej o przyczyny jej konkretnych wybuchów), co o jej funkcję – na ile może być destrukcyjna, na ile oczyszczająca. Założenie pewnej wspólnoty emocji łączącej aktorów z publicznością było tu niezbędne” – Magda Piekarska dla „Gazety Wyborczej”.

Studio Matejka

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzące badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej, współpracujące z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu. W swojej pracy Studio odwołuje się do tradycji teatru fizycznego, działa na pograniczu różnych gatunków performatywnych, technik treningu aktora/tancerza, między indywidualną ekspresją a zbiorowym rezonansem. Język twórczy Studia, łączący elementy tańca z teatrem dramatycznym, jest narzędziem do wejścia w głąb, w ciało i głos człowieka-aktora, w przestrzeń intuicyjnego dialogu. Więcej informacji: studiomatejka.com

Gdzie oglądać?

Rejestracja dostępna od 30 kwietnia od godz. 19:00 na kanale YouTube Studia Matejka. 

ip

fot. Tobiasz Papuczys / materiały prasowe

Słowa kluczowe: transmisja, premiera, na żywo, gdzie oglądać, youtube
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Sara Dragan
Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu na deskach Opery Wrocławskiej Wrocław

To w ramach projektu "Opera Młodych".

Polecamy
Teatr
Ponowne otwarcie teatrów od 6 czerwca

W ramach 4. etapu odmrożenia gospodarki będzie można wystawiać spektakle.

Lidia Pronobis - Modjeska Calling 2019
Znamy laureatkę Modjeska Calling 2019 w Teatrze Polskim w Poznaniu Poznań

Rozstrzygnięto konkurs na interpretację monologów Szekspirowskich im. Heleny Modrzejewskiej.

Ostatnio dodane
Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?