Dzieje się - Teatr

Spektakl Opery na Zamku w Szczecinie do zobaczenia online

2020-05-11 16:52:10

Pomimo obecnej sytuacji w kraju, instytucje kultury nie pozwalają o sobie zapomnieć. Na kanał Opery na Zamku w Szczecinie w serwisie Youtube właśnie trafił balet "Na kwaterunku". Jest to sztuka, której choreografią i inscenizacją zajmował się Robert Bondara, zaś za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny był Jerzy Wołosiuk. Miłośnicy opery mają szerokie możliwości dostępu do tego spektaklu, jako że można go zobaczyć również na platformie VOD Teatr Wielki.

Opera na Zamku

Podstawowe informacje o balecie

"Na kwaterunku" stanowi drugą częścią premierowego przedstawienia "Wieczór baletów polskich", które Opera na Zamku w Szczecinie wystawiła 18 maja 2019 roku. Premiera ta była głównym akcentem obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku. Co więcej, nagranie baletu na platformie VOD Teatr Wielki zostało udostępnione w ramach #TUTTIwdomu. Jest to specjalna edycja projektu TUTTI.pl, który promuje wykonawstwo muzyki polskiej.

Opis spektaklu

"Na kwaterunku" to nieco zapomniane dzieło baletowe Stanisława Moniuszki. Robert Bondara opowiedział je na scenie Opery na Zamku w Szczecinie w uniwersalny sposób. Oddalił się od sielankowej atmosfery i spojrzał na utwór z punktu widzenia jednostki. Pokazał, jak konflikt wpływa na życie człowieka. Istotnym punktem zaczepienia był syndrom stresu pourazowego, którego doświadczają żołnierze, ale i cywile.

Choreograf przybliżył XIX-wieczną partyturę Moniuszki, w której muzyka stanowiła jedynie pretekst do pokazania połączonej scenami pantomimicznymi suity różnych tańców, do wrażliwości współczesnego człowieka, żyjącego w świecie toczących się konfliktów zbrojnych, niosących okrutne konsekwencje. Robert Bondara dotknął zatem żywego, bolącego problemu.

W swojej inscenizacji, Bondara skontrapunktował mistrzowsko sielankową, wręcz cukierkową muzykę tematem wojny. Doszukał się tych elementów, które współczesnemu widzowi pomagają zrozumieć naturę konfliktu zbrojnego. Przeniósł ciężar z banału, dobrej zabawy, która jest głównym motorem napędowym tego utworu, na nieco inne tematy, podskórnie w nim tkwiące. Dzięki temu nie powstała artystyczna rekonstrukcja spektaklu, a oryginalne dzieło, w którym historia opowiedziana jest z perspektywy jednego człowieka, nazwanego On.

Bondara zaczerpnął jak najwięcej z oryginalnego libretta, ale je zmodyfikował. Pewne fakty, które znajdowały się w źródłowym utworze, opowiadane są z retrospektywnego punktu widzenia. Poza parą młodych ludzi z pierwowzoru, Juliana i Katarzyny, pojawiły się tam jeszcze postaci, których w libretcie nie było, między innymi kobieta spotkana przez głównego bohatera na jego drodze, Dziewczyna II. Dzięki temu można dowiedzieć się, kim ten człowiek jest i jakie są motywy jego działania.

Choreograf zastosował w swoim przedstawieniu bardzo oszczędne środki wyrazu, aby pokazać wydarzenia z okresu wojny, która może być osadzona w teraźniejszości, w przeszłości, przyszłości, rzeczywistości odległej od nas…

Obsada

ON - Paweł Wdówka

JULIAN - Patryk Kowalski

KATARZYNA - Stephanie Nabet

DZIEWCZYNA - Ksenia Naumets

SIERŻANT - Pedro Rizzi

CHŁOPIEC - Idris Bakayok

LEKARZ - Andrzej Kieć

ŻOŁNIERZE - Roger Bernad, Piotr Nowak, Łukasz Przespolewski, Maksim Yasinski, Yu Yamani

CYWILE - Żaneta Bagińska, Karolina Cichy-Szromnik, Aleksandra Januszak, Monika Kieliba, Nadine De Lumé, Emma Mcbeth, Stephanie Nabet, Julia Safin, Vasyl Kropyvnyi, Jeppe Jakobsen

Dostępność spektaklu "Na kwaterunku"

Balet stanowi niezwykłą okazję powrotu do świata kultury. Ze względu na trudne okoliczności, sztuka jest nam teraz potrzebna jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego Opera na Zamku w Szczecinie postarała się o udostępnienie spektaklu jak najszerszej licznie odbiorców, gdyż można go zobaczyć zarówno w serwisie Youtube, jak i na stronie: vod.teatrwielki.pl

JS/ip

fot.  materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie

Słowa kluczowe: youtube, za darmo, spektakl online, vod, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Polecamy
Teatr Druga Strefa w nowej odsłonie
Teatr Druga Strefa w nowej odsłonie Warszawa

Punktualnie na czas nowego sezonu, Teatr Druga Strefa dokonał rewitalizacji obiektu.

Już wkrótce rusza kolejna PAKA
Już wkrótce rusza kolejna PAKA

Jeszcze nie jubileuszowy, ale jak zwykle dopieszczony no i do tego wyjątkowy, bo ostatni dwudziesty, Przegląd Kabaretów PAKA oficjalnie wyskoczył z bramek startowych!

Ostatnio dodane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.