Spektakl Opery na Zamku w Szczecinie do zobaczenia online
2020-05-11 16:52:10Pomimo obecnej sytuacji w kraju, instytucje kultury nie pozwalają o sobie zapomnieć. Na kanał Opery na Zamku w Szczecinie w serwisie Youtube właśnie trafił balet "Na kwaterunku". Jest to sztuka, której choreografią i inscenizacją zajmował się Robert Bondara, zaś za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny był Jerzy Wołosiuk. Miłośnicy opery mają szerokie możliwości dostępu do tego spektaklu, jako że można go zobaczyć również na platformie VOD Teatr Wielki.
Podstawowe informacje o balecie
"Na kwaterunku" stanowi drugą częścią premierowego przedstawienia "Wieczór baletów polskich", które Opera na Zamku w Szczecinie wystawiła 18 maja 2019 roku. Premiera ta była głównym akcentem obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku. Co więcej, nagranie baletu na platformie VOD Teatr Wielki zostało udostępnione w ramach #TUTTIwdomu. Jest to specjalna edycja projektu TUTTI.pl, który promuje wykonawstwo muzyki polskiej.
Opis spektaklu
"Na kwaterunku" to nieco zapomniane dzieło baletowe Stanisława Moniuszki. Robert Bondara opowiedział je na scenie Opery na Zamku w Szczecinie w uniwersalny sposób. Oddalił się od sielankowej atmosfery i spojrzał na utwór z punktu widzenia jednostki. Pokazał, jak konflikt wpływa na życie człowieka. Istotnym punktem zaczepienia był syndrom stresu pourazowego, którego doświadczają żołnierze, ale i cywile.
Choreograf przybliżył XIX-wieczną partyturę Moniuszki, w której muzyka stanowiła jedynie pretekst do pokazania połączonej scenami pantomimicznymi suity różnych tańców, do wrażliwości współczesnego człowieka, żyjącego w świecie toczących się konfliktów zbrojnych, niosących okrutne konsekwencje. Robert Bondara dotknął zatem żywego, bolącego problemu.
W swojej inscenizacji, Bondara skontrapunktował mistrzowsko sielankową, wręcz cukierkową muzykę tematem wojny. Doszukał się tych elementów, które współczesnemu widzowi pomagają zrozumieć naturę konfliktu zbrojnego. Przeniósł ciężar z banału, dobrej zabawy, która jest głównym motorem napędowym tego utworu, na nieco inne tematy, podskórnie w nim tkwiące. Dzięki temu nie powstała artystyczna rekonstrukcja spektaklu, a oryginalne dzieło, w którym historia opowiedziana jest z perspektywy jednego człowieka, nazwanego On.
Bondara zaczerpnął jak najwięcej z oryginalnego libretta, ale je zmodyfikował. Pewne fakty, które znajdowały się w źródłowym utworze, opowiadane są z retrospektywnego punktu widzenia. Poza parą młodych ludzi z pierwowzoru, Juliana i Katarzyny, pojawiły się tam jeszcze postaci, których w libretcie nie było, między innymi kobieta spotkana przez głównego bohatera na jego drodze, Dziewczyna II. Dzięki temu można dowiedzieć się, kim ten człowiek jest i jakie są motywy jego działania.
Choreograf zastosował w swoim przedstawieniu bardzo oszczędne środki wyrazu, aby pokazać wydarzenia z okresu wojny, która może być osadzona w teraźniejszości, w przeszłości, przyszłości, rzeczywistości odległej od nas…
Obsada
ON - Paweł Wdówka
JULIAN - Patryk Kowalski
KATARZYNA - Stephanie Nabet
DZIEWCZYNA - Ksenia Naumets
SIERŻANT - Pedro Rizzi
CHŁOPIEC - Idris Bakayok
LEKARZ - Andrzej Kieć
ŻOŁNIERZE - Roger Bernad, Piotr Nowak, Łukasz Przespolewski, Maksim Yasinski, Yu Yamani
CYWILE - Żaneta Bagińska, Karolina Cichy-Szromnik, Aleksandra Januszak, Monika Kieliba, Nadine De Lumé, Emma Mcbeth, Stephanie Nabet, Julia Safin, Vasyl Kropyvnyi, Jeppe Jakobsen
Dostępność spektaklu "Na kwaterunku"
Balet stanowi niezwykłą okazję powrotu do świata kultury. Ze względu na trudne okoliczności, sztuka jest nam teraz potrzebna jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego Opera na Zamku w Szczecinie postarała się o udostępnienie spektaklu jak najszerszej licznie odbiorców, gdyż można go zobaczyć zarówno w serwisie Youtube, jak i na stronie: vod.teatrwielki.pl
JS/ip
fot. materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie